Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Liz. Biografia Intymna Elizabeth Taylor

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Liz. Biografia Intymna Elizabeth Taylor | Autor: David C Heymann

Wybierz opinię:

inka

  Biografia biografii nierówna. Ale nazwisko C. Davida Heymanna, pisarza doświadczonego w dokumentowaniu życiorysów znanych i sławnych (między innymi Marilyn Monroe, Jackie Kennedy) po raz kolejny gwarantuje wysoki poziom publikacji. Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor liczy ponad pięćset stron drobnym drukiem, z czego wiele miejsca zajmuje bogaty aparat naukowy. Poczynając od imponującej bibliografii, przez rozbudowane przypisy do każdego rozdziału będące uzupełnieniem odwołań zamieszczonych w samym tekście. Na uwagę zasługuje także skrupulatnie wypunktowana filmografia: ponad pięćdziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych.

 

Z kolei Wydawnictwo Znak zadbało o staranną edycję - twardą oprawę, solidne szycie, wkładki z czarno – białymi i kolorowymi fotografiami.

 

Autor książki w dwudziestu dziewięciu rozdziałach kreśli wielowymiarowy portret aktorki, ikony mody, producentki, założycielki firmy jubilerskiej, kolekcjonerki sztuki, aktywistki na rzecz walki z AIDS i w obronie środowisk LGBTQ. Ale Liz… to także studium psychologiczne kobiety równie szczęśliwej, co nieszczęśliwej. Choroby, romanse, życie w świetle reflektorów, pod obstrzałem zachwytów z jednej, krytyki – z drugiej strony. Nie bez powodu w podtytule widnieje: „biografia intymna”. Heymann postarał się oddać wszystkie kolory życiorysu swojej bohaterki. Widać fascynację, jaką ją darzy, jednocześnie nie ukrywa negatywnych opinii na jej temat wygłaszanych przez najbliższe otoczenie Taylor w przytaczanych wywiadach, czy anegdotach. Czytelnik poznaje nie tylko koleje losu aktorki, ale również ma okazję śledzić przebiega kariery zawodowej. Jedna i druga sfera aktywności – pełna burzliwych zwrotów akcji. Nigdy letnia. Tak, jak wyraziste obrazy Andy’ego Warhola portretujące Liz w technice kontrastowej seriografii podobnej do słynnych kompozycji z Marilyn Monroe w roli głównej.

 

Historia o Taylor rozpoczyna się w roku 1983, niechronologicznie, kiedy to aktorka zgłasza się na oddział kliniki leczenia uzależnień od alkoholu, narkotyków i leków. Jak do tego doszło? Heymann cofa się powoli w czasie do wczesnego dzieciństwa wskazując czynniki tkwiące w rodzinnym, przemocowym domu z ojcem – homoseksualnym alkoholikiem, handlarzem dziełami sztuki i nadopiekuńczą, cierpiącą na przerost ambicji matką, niespełnioną aktorką. Utrwalony schemat przełożył się na późniejsze związki damsko – męskie, pełne awantur, rękoczynów, wielokrotnych małżeństw, romansów i rozwodów.

 

Autor Liz… przytacza fragmenty jej autobiografii; pełne od dramaturgicznych wpisów dotyczących chorób (m. in. hipertrichozy, guza mózgu), przebytych operacji (plastycznych i chirurgicznych), wspomnianych już uzależnień, walki z nadwagą, konwersji na judaizm (pogrzeb Taylor odbył się w obrządku żydowskim), czy samotności w tłumie.

 

Foszasta, pretensjonalna, roszczeniowa, spóźnialska, uparta, kochliwa… Czy też bardziej: zakompleksiona, wrażliwa, nieszczęśliwa? A może wszystko naraz?

 

Liz mówi o sobie: „Jestem gruba, niska i niemodna, a mój głos jest albo za wysoki, albo zbyt chropowaty”.

 

Inni mówią o Liz: „(…) niegdyś tak anielsko urocza i słodka dziewczynka, a dziś zimna, trzymająca wszystkich na dystans kobieta”.

 

Heymann nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Przedstawia małą dziewczynkę, która w wielu dziewięciu lat podpisała kontrakt z wytwórnią MGM, zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie Lassie, wróć!, by stać się gwiazdą reklamy kosmetyków i słodyczy. Dwukrotnie zdobyć Oscara i  zostać najbardziej pożądaną kobietą świata.

 

Książka . Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor to nie tylko monografia poświęcona sławnej aktorce, ale również skarbnica wiedzy o kuluarach przemysłu filmowego i magii X Muzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial