Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Czerwona Strzała

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Czerwona Strzała | Autor: William Brewer

Wybierz opinię:

Wanda Rajska

 William Brewer to autor kompletnie mi nieznany, a okładka książki w mojej ocenie zupełnie niepozorna (syn - student publikowania twierdzi, że bardzo dobra). Zdecydowałam się na tę pozycję ze względu na dość ciekawy opis na okładce, choć miałam pewne wątpliwości. Okazało się jednak, że w środku czeka na mnie niezwykle pozytywne zaskoczenie! I od pierwszych do ostatnich stron - pełne zaangażowanie w historię! Po lekturze szukałam innych książek tego autora. Niestety, jest on przede wszystkim poetą (nagradzanym), a „Czerwona strzała” to jego pierwsza i na razie jedyna powieść. Cokolwiek pomyślicie o fabule, o której za chwilkę, mniej lub bardziej udanie, napiszę, to po prostu uwierzcie na słowo, że to bardzo dobra książka! Ja połknęłam ją z prawdziwą przyjemnością.

 

Ale do rzeczy! Głównego bohatera poznajemy w trakcie krótkiej podróży pociągiem przez Włochy. Przemierza określoną trasę w obie strony, a w międzyczasie zapoznaje nas z historią swojego życia - życia niezwykle udręczonego głęboką depresją z powracającymi myślami samobójczymi. Dziś mężczyzna jest w bardzo dobrej kondycji psychicznej, zdystansowany do całego cierpienia, które przypadło mu w udziale. Wszystko to dzięki eksperymentalnej terapii, której odważył się poddać. Nie wszystko jednak układa się świetnie - nasz bohater jako autor widmo pisze biografię sławnego fizyka, co jest szansą na wyjście z poważnych finansowych tarapatów, w które wpadł w mrocznych czasach swojego życia. Praca, w którą się mocno zaangażował, idzie mu bardzo dobrze. Tymczasem naukowiec nieoczekiwanie zerwał kontakt, dlatego wspomniana podróż pociągiem to próba odszukania fizyka i namówienia go na zakończenie projektu.

 

Po pierwsze - od pierwszych stron bardzo polubiłam głównego bohatera i wierzę, że jest to postać, którą polubi każdy czytelnik. Jest on bowiem inteligentnym, utalentowanym, ale przede wszystkim po prostu wyjątkowo dobrym człowiekiem i choć popełnia wiele błędów i sam, będąc w głębokiej depresji, torpeduje i niszczy liczne szanse na własne szczęście, to cały czas mu dopingowałam, a jego słabości budziły we mnie całe pokłady współczucia, empatii i czysto ludzkiego zrozumienia.

 

Po drugie – to naprawdę interesująca historia! Dużo tu o sztuce – malarstwie, poezji i prozie, w przystępny i ciekawy sposób. Sporo też o nauce, ale zrozumiale. Bardzo dużo o depresji, jej przyczynach, postaciach i próbach wydostania się z mroku. Myślę zresztą, że depresja, którą nasz bohater nazywa Mgłą i o której dużo i szczegółowo opowiada, to główny temat tej opowieści. Kto zatem miał jakąkolwiek styczność z tą bezlitosną chorobą, tym bardziej doceni tę książkę. Do tego trudne, choć barwne dzieciństwo na prowincji, a w jego centralnym punkcie - katastrofa ekologiczna i jej dramatyczny przebieg w rodzinnym miasteczku. To ostatecznie także piękna przyjaźń oraz miłość mądrej kobiety - miłość, która buduje i ratuje.

 

Po trzecie, po czwarte i po setne - to po prostu cudowna, niezwykle angażująca opowieść o życiu, a zwłaszcza o jego słodko-gorzkiej postaci. Tutaj bowiem pech miesza się z nieoczekiwanymi uśmiechami losu. Bardzo często smutek boleśnie ściska serce, ale śmiech także się pojawia. Nasz bohater nawet własne cierpienie potrafi ubrać w czarny humor lub zwyczajnie wyśmiać, niesamowicie wręcz świadomy własnych demonów i ich niedorzeczności. Nie należy się więc obawiać, że to dołująca, ponura historia, która nas przygnębi. Obserwujemy co prawda, jak depresja niszczy wszystko, co piękne i dobre, lecz człowiek mimo to cały czas walczy, trzymając się uparcie ostatniej iskierki nadziei – wiary w to, że będzie lepiej!

 

„Czerwona strzała” to bardzo dobra książka, którą wszystkim gorąco polecam, a nazwisko jej autora na pewno dobrze zapamiętam - by niecierpliwie wypatrywać jego kolejnych powieści.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial