Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Co Zrobiłby Św. Franciszek

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Co Zrobiłby Św. Franciszek | Autor: Emil Kumka

Wybierz opinię:

MarJadka

  Święty Franciszek, można powiedzieć – najsłynniejszy Asyżanin. Historia życia tego niezwykłego człowieka, który mówił „brat słońce” i wychwalał księżyc, jest znana na całym świecie. Tysiące ludzi przez cały rok odwiedza niezwykle urokliwy Asyż i pielgrzymuje do grobu Ubogiego Biedaczyny. Święty, który otrzymał stygmaty przed krzyżem w San Damiano.

 

Autor, ojciec Emil Kumka to brat mniejszy konwentualny, wykładowca historii Kościoła epoki starożytnej i średniowiecznej oraz hagiografi i franciszkańskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym św. Bonawentury w Rzymie.W swojej książce przedstawia świętego Franciszka inaczej niż to zwykle się robi. Poprzez 52 krótkie opowieści pokazuje jak zachowywał się w konkretnej sytuacji Ubogi Biedaczyna i jaka płynie stąd nauka dla nas. Każdy rozdział ma taki sam układ. Najpierw przedstawione jest konkretne zdarzenie z życia Świętego, a potem następuje krótka informacja –o tym skąd pochodzi dane zdarzenie (kiedy się wydarzyło, ale także gdzie było wymienione czy wspomniane) i refleksja autora – na temat tego, jaka powinna dla czytającego płynąć nauka z Franciszkowego zachowania.

 

52 opowieści – po jednej na każdy tydzień. I co ciekawe – wprawdzie są to sceny z bardzo, a nawet jeszcze bardziej odległej przeszłości, ale ich aktualność – aktualność zachowania Świętego w danej sytuacji nie traci nic ze współczesności. Dziwne? Niemożliwe? Nieprawdziwe? Wręcz odwrotnie. Ubogi Biedaczyna z Asyżu nie był kimś, kto jest nieprzystającym do życia na ziemi. Widać to choćby w zdarzeniu, kiedy zaczął mieć braci. Kiedy jeden z nich zaczął głośno wołać, że umiera – a potem okazało się, że umiera z głodu, Franciszek kazał nakryć do stołu dla wszystkich, żeby ów brat nie wstydził się jeść. A potem wytłumaczył to braciom. Chodziło o to, żeby każdy jadł tyle, ile potrzebuje jego organizm – żeby uniknąć sytuacji, kiedy ktoś potrzebujący więcej pokarmu zaczął naśladować (przez odmawianie sobie jedzenia) kogoś, komu potrzeba jest mniej. Pan Bóg nie pragnie bowiem ofiary, tylko miłosierdzia. I dobro osoby jest tu sprawą nadrzędną, mimo, że post jest w ascezie rzeczą nieodzowną.

 

W opisach zdarzeń z życia Franciszka autor podaje za każdym razem źródło, skąd pochodzi informacja. Podaje oczywiście sigla z Pisma świętego, jeśli przytacza cytaty stamtąd. Na szczęście na samym początku umieszczony jest spis źródeł oraz skrótów podawanych w tekście. Dzięki temu nie trzeba „latać” po całej książce szukając informacji na temat podawanych źródeł. Nie ma ich bardzo dużo, co również jest zaletą.

 

Istotnym rozdziałem jest „Obraz świętego Franciszka nakreślony piórem Tomasza z Celano”. Błogosławiony Tomasz z Celano był średniowiecznym pisarzem, franciszkaninem a także hagiografem św. Franciszka z Asyżu. Opisuje Biedaczynę z Asyżu bardzo dokładnie, łącznie z jego wyglądem. Ciekawie jest przeczytać, że Franciszek miał spójne zęby, brodę czarną i rzadko uwłosioną, czy wargi drobne i subtelne. Już sam ten dokładny opis zachęca do sięgnięcia po wydany po polsku żywot świętego Franciszka, autorstwa Tomasza z Celano. Powszechnie bowiem znamy ogólne fakty o Ubogim Biedaczynie z Asyżu. Ale taki opis powoduje, że święty Franciszek staje się postacią z krwi i kości, a nie ideałem, który trudno naśladować.

 

Dla mnie, jako czytelniczki, niebagatelną zaletą jest postać książki „Co zrobiłby św. Franciszek?”. Jest ona pięknie wydana, w poręcznym formacie i co – chyba najważniejsze – jest lekka. Twarda oprawa chroni zawartość przed zagięciem czy zniszczeniem. Jednym słowem – nic tylko czytać.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial