Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przywódca Idealny

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przywódca Idealny | Autor: Tomasz Comba

Wybierz opinię:

Helluo_Librorum

  Przywódca. Jaka jest jego rola? Jaki powinien być? Czy powinien nim być namaszczony, wybraniec, czy też może to być każdy, kto się nim ogłosi? Czy w ogóle jest on nam potrzebny? A może sami umiemy sobą rządzić i możemy wziąć sprawy w swoje ręce? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Tomasz Comba w swojej filozoficznej bajce „Przywódca idealny” - książce ciekawej nie tylko ze względu na stosunkowo rzadko spotykany gatunek, jaki wybrał autor, ale także przez bogactwo treści, które udało mu się zawrzeć na tak niewielu stronach.

 

W niewielkiej miejscowości o nazwie La Stratta życie toczy się spokojnie i bezpiecznie. Od stu lat, odkąd obywatele zakończyli rządy samozwańczego przywódcy-tyrana, Odyna, panuje w niej utopia. Nie ma już władcy, obywatele o wszystkim decydują wspólnie, a każdy głos i każde życie jest tak samo wartościowe. Nie wszystkim jednak taki stan rzeczy odpowiada. W społeczeństwie są jeszcze zwolennicy dawnego systemu, którzy, choć nie mogą go pamiętać, wciąż hołdują minionemu porządkowi i te same wartości zaszczepiają w swoich dzieciach. Tak było z Knurem, który przesiąknięty poglądami swojego ojca, postanowił przywrócić dawny ustrój zaczynając od przeprowadzenia rewolucji w swojej szkole. Terroryzując uczniów i nauczycieli ogłasił wprowadzenie nowego porządku, tym samym rozpoczynając przewrót i ogłaszając się nowym przywódcą. Opór terroryzowanych uczniów i starcie poglądów pociągnęło za sobą wiele ofiar.

 

Za pomocą swojej opowieści autor w sposób alegoryczny pokazuje, do czego może doprowadzić konflikt idei oraz próby narzucenia własnego światopoglądu ogółowi. Dążenie do wprowadzenia własnych rządów i obalenia istniejącego porządku siłą niemal zawsze kończą się rewolucją, która zbiera krwawe żniwo wśród przedstawicieli obu stron. Autor, posługując się symbolami, przedstawia różne postawy, jakie ludzie przyjmują wobec nowej rzeczywistości. W jego bajce chuligani, nauczyciele oraz uczniowie są alegorią grup społecznych, które zamiast współpracować w celu budowania wspólnego, służącego przecież wszystkim, dobra, nieustannie wzajemnie się zwalczają, a ciągłe konflikty między nimi, osłabiają całe społeczeństwo.

 

Autor wkłada w usta swoich bohaterów wiele tez, które mogą stać się punktem wyjścia dla dalszych rozważań na temat istoty przywództwa i struktury społeczeństw. Postawy prezentowanych przez niego bohaterów są odzwierciedleniem strategii, jaką różni ludzie przyjmują w obliczu konfliktu klas – niektórzy dołączają do walki, opowiadając się za którąś ze stron, inni chowają się lub uciekają. Rewolucja to także moment, w którym wyłaniają się nowi, często samozwańczy, przywódcy. Tomasz Comba zwraca uwagę na ten mechanizm, zadając jednocześnie pytanie o to, jakie ów przywódca powinien posiadać cechy, aby uzyskać aprobatę społeczeństwa. Według autora o tym, czy przywódca jest idealny decydują jego poddani i to oni tworzą idealnego lidera. Jeśli obywatele będą wobec siebie uprzejmi, będą dążyli do wspólnego dobra, a nie do realizowania partykularnych interesów, stworzą zgrane, silne i stabilne społeczeństwo, to również jego przywódca będzie godnym go liderem.

 

Książka Tomasza Comba to krótka opowieść o tym, co dzieje się ze społeczeństwem, w którym interesy poszczególnych grup biorą górę nad dobrem ogółu. Jednocześnie stanowi ona zachętę do tego, aby nie dopuścić do takiej sytuacji i dbać o rozwój własnego kraju. Obojętność i konformizm uniemożliwiają rozwój narodów, a przez to pozwalają na narodzenie się dyktatorów, którzy wykorzystają odpowiedni moment, aby objąć władzę.

 

Po „Przywódcę idealnego” warto sięgnąć choćby po to, aby przypomnieć sobie prawdy, które być może są nam doskonale znane, ale o których w świecie, w którym na co dzień nie musimy się martwić czekającą tuż za rogiem rewolucją, łatwo zapomnieć. W tej krótkiej opowiastce autor zawarł wiele uniwersalnych wartości, którymi powinniśmy się kierować jako członkowie społeczeństwa. Szczególnie mając w pamięci gorzką refleksję, którą autor zawarł w swojej książce, a z której wynika, że historia świata, napisana krwią ofiar konfliktów, wywołanych przez opętane ideami jednostki, lubi się powtarzać. Możemy zatem tylko czekać, aż powtórzy się także u nas.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial