Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Arsene Lupin: Inspektor Victor Z Brygady Obyczajowej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Maurice Leblanc
 • Seria: Klasyka Francuskiego Kryminału
 • Gatunek: Kryminał
 • Liczba Stron: 198
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788367240284
 • Wydawca: CM
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Arsene Lupin: Inspektor Victor Z Brygady Obyczajowej | Autor: Maurice Leblanc

Wybierz opinię:

Sylwia J.

  Arsen Lupin, włamywacz-dżentelmen? Kto o nim nie słyszał? Kto nie widział ekranizacji choć jednej powieści, której był bohaterem? Może warto zatem sięgnąć do powieściowego pierwowzoru autorstwa Maurice’a Leblanca sprzed ponad stu lat? Mnie wydało się zaskakujące, że pierwsza książka z Arsenem Lupinem ukazała się na początku XX wieku, a w sumie powstało ich ponad dwadzieścia. „Inspektor Victor z brygady obyczajowej” to jedna z ostatnich powieści z tej serii i została opublikowana w 1933 roku. Chętnie sięgnę również po wcześniejsze przygody Arsena Lupina.

 

Inspektor Victor z brygady obyczajowej jest świadkiem napadu, w trakcie którego z banku w Strasburgu znikają obligacje Ministerstwa Obrony Narodowej. Policjant podąża śladem zaginionych papierów wartościowych i szybko przekonuje się, że co chwila zmieniają one właściciela, a jeden złodziej okrada drugiego. Wszystko wskazuje na to, że głównym podejrzanym jest włamywacz -dżentelmen, czyli Arsen Lupin. Pojedynek dzielnego inspektora z nieuchwytnym przestępcą jest tylko kwestią czasu. Jak poradzi sobie stróż prawa z mistrzem kamuflażu i intrygi? Co łączy te postaci stojące po dwóch stronach barykady? Czy prawo zatriumfuje?

 

To klasyczny kryminał z serii o Arsenie Lupinie, napisany w starym, dobrym stylu, gdzie najważniejsza jest zagadka kryminalna, a nie epatowanie niepotrzebną przemocą. Według chronologii to już osiemnasta część przygód włamywacza-dżentelmena i pomimo upływu lat nie straciła wiele ze swojej wartości. Owszem można się narzekać, że akcja rozgrywa się prawie sto lat temu, ale czyż nie lubimy kryminałów retro, które pisze np. Marek Krajewski? Oczywiście jest bardzo duża różnica w twórczości Maurice’a Leblanca i współczesnych twórców, piszących książki, których akcja rozgrywa w dwudziestoleciu międzywojennym. Leblanc żył w tamtych czasach i miał możliwość przebywania w miejscach, w których rozgrywają się jego książki, natomiast współcześni pisarze, mogą tylko odtworzyć realia tamtej epoki na podstawie źródeł historycznych.

 

Książka została wydana w serii „Klasyka francuskiego kryminału”, w której oprócz prozy Maurice’a Leblanca znajdziemy również książki Gastona Leroux i Emile Gaboriau. Polecam całą serię, miłośnikom kryminałów retro, gdyż jest to okazja z poznaniem, oprócz książek z Arsenem Lupinem, mało znanych w naszym kraju książek.

 

Przy twórczości Leblanca nie można nie wspomnieć o ekranizacjach jego książek, które w większości są bardzo udane. Warto tu nadmienić, że pierwsze filmowe przygody Arsena Lupina można było oglądać już w 1938 roku. Nie wiem, czy można gdzieś znaleźć ten film, ale przyznam, że chętnie bym go zobaczyła. Natomiast z pełną odpowiedzialnością polecam seriale. Z dzieciństwa pamiętam ten z lat 70., który mnie zafascynował do tego stopnia, że teraz oglądam z przyjemnością kolejne ekranizacje, włączając mini serial z 2021 roku.

 

Polecam perypetie Arsena Lupina wszystkim miłośnikom kryminałów, a dla tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem na pewno będzie to doskonały wstęp do zagłębienia się w świat fikcyjnych zbrodni, które - dodajmy - nie zawsze muszą być krwawe.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial