Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Szczęśliwcy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Szczęśliwcy | Autor: Mohamed Nadifa

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  „Szczęśliwcy” autorstwa Nadify Mohamed to jedna z tych powieści, które dają do myślenia i zostają z czytelnikiem na dłużej. Inspiracją do napisania tej książki była prawdziwa historia Mahmooda Husseina Mattana, Somalijczyka żyjącego w Walii, który został oskarżony o zamordowanie białej kobiety, niesłusznie skazany pomimo braku wystarczających dowodów wskazujących jednoznacznie na jego winę, a następnie jako ostatni powieszony jako ostatni osadzony w więzieniu w Cardiff w 1952 roku. Co znamienite, wyrok został anulowany w 1998, ale walijska policja zdobyła się na przeprosiny dopiero w roku 2022. Autorka sprawnie łączy tło historyczne z fikcją literacką, oddając w ręce czytelników historię stanowiącą skłaniający do refleksji komentarz społeczny. Powieść zgłębia takie tematy jak systemowy rasizm, klasizm, uprzedzenia, a dzięki wątkom sądowym i z zapisom policyjnych przesłuchań każe zadać sobie pytania o wpływ niepoprawnie prowadzonych dochodzeń na jednostkę i władzę, jaką ma nad ludźmi system wraz z jego przedstawicielami. Przy całym ciężarze tej tematyki, autorka umiejętnie analizuje siłę i niezłomność ludzkiego ducha.

 

Na uwagę zasługuje sprawność, z jaką Nadifa Mohamed kreuje obraz Walii sprzed kilkudziesięciu lat – dzięki jej żywemu stylowi opisywania oraz uwadze, jaką poświęca detalom czytelnicy mogą zatopić się w realiach i poczuć atmosferę miejsca w odległych czasach. Sposób, w jaki autorka skonstruowała swoich bohaterów sprawia, że jesteśmy w stanie się z nimi utożsamić, zrozumieć ich postępowanie i walkę. Pisarka poświęca uwagę i przedstawia punkt widzenia zarówno rodziny zamordowanej sklepikarki, jak i charyzmatycznego Mahmooda, pozostając bezstronna, pozwala czytelnikowi na snucie rozważań i porównań, dzięki czemu powieść rezonuje z emocjami odbiorcy, stając się wartościową i poruszającą lekturą.

 

Moją uwagę przykuł również tytuł powieści „Szczęśliwcy”, przetłumaczony w ten sposób z angielskiego „The Fortune Men” – słowo „fortune” nie musi mieć koniecznie pozytywnego wydźwięku, gdyż może oznaczać los, przeznaczenie. Co skłoniło osobę odpowiedzialną za tłumaczenie do wybrania akurat tej opcji? I co takiego szczęśliwego może cechować osobę skazaną na śmierć, której konsekwentnie wmawia się winę i której z równą stanowczością kolejne instancje odmawiają skorzystania z prawa łaski lub chociażby prawa do rzetelnie przeprowadzonego procesu (oburzający jest już sam fakt, że proces Mattana prowadzony był w języku, w którym mężczyzna nie porozumiewał się biegle)? Moim zdaniem odpowiedzią na to pytanie jest jego niezłomność charakteru, silna wola, świadomość bycia niewinnym, podejmowanie prób i wiara do samego końca, nawet kiedy kolejne drzwi z hukiem zatrzaskują się Somalijczykowi przed nosem, a jedyna droga prowadzi wprost do nieuchronnej śmierci – a biorąc pod uwagę również fakt, że sąd obarczył nazwisko jego i jego dzieci plamą na honorze, udźwignięcie również ciężaru tej wiedzy.

 

Z drugiej strony, słowo „Szczęśliwcy” może odnosić się również do tych osób, które dzierżąc władzę, ciesząc się większymi przywilejami niż grupy marginalizowane – tych, którzy wiedzą, że niektóre problemy nigdy nie będą ich dotyczyły, czy to ze względu na płeć, pochodzenie, kolor skóry, zamożność, protekcję, wpływy i większą sprawczość, czy też z któregokolwiek z mnóstwa innych powodów.

 

Podsumowując, powieść „Szczęśliwcy” Nadify Mohamed stanowi udany przykład tego, jak literatura może przekroczyć bariery czasu i miejsca, aby przekazać nam ważne prawdy, dostarczyć trafnych spostrzeżeń dotyczących aktualnych problemów i pokazać, w jaki sposób historyczne uwarunkowania w dalszym ciągu odbijają się echem w czasach nam współczesnych.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial