Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zwierzęta. Ludzie. Pomoc

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zwierzęta. Ludzie. Pomoc | Autor: Hanna Mamzer

Wybierz opinię:

chcę zamieszkać w bibliotece

  "Zwierzęta. Ludzie. Pomoc" pod redakcją naukową Hanny Mamzer to zbiór kilkunastu tekstów akademickich, który w sposób holistyczny przybliża czytelnikowi różnorodne aspekty pomocy zwierzętom, będąc nieocenionym źródłem informacji dla każdego zainteresowanego etycznym traktowaniem zwierząt.

 

Wartościową cechą tej kolekcji jest uwzględnienie różnorodnych punktów widzenia badaczy oraz praktyków, co nadaje jej wiarygodność i czyni ją niezastąpioną lekturą dla osób poszukujących wszechstronnego zrozumienia kwestii związanych z dobrostanem zwierząt. Autorzy zręcznie poruszają się pomiędzy rozważaniami etycznymi, perspektywą naukową i społecznymi implikacjami pomocy zwierzętom, czyniąc tę kolekcję nieocenionym źródłem wiedzy dla naukowców, aktywistów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką pomagania zwierzętom. Mimo, że zbiór zawiera teksty naukowe, to napisane są one zrozumiałym językiem, dzięki czemu w udany sposób przybliżają świat nauki czytelnikowi, który wobec tego nie musi legitymować się wykształceniem kierunkowym, przez co zwiększa świadomość i zrozumienie problemów, z jakimi borykają się zwierzęta oraz osoby niosące im pomoc, ukazując je w różnych kontekstach.

 

Praca podzielona jest na cztery części, z których każda analizuje kontekst pomagania zwierzętom z różnych perspektyw: filozoficznej, prawnej i praktycznej, aby zakończyć rozważaniami na temat wyzwań napotykanych w niesieniu pomocy. Bardzo ciekawe były dla mnie artykuły poświęcone zabiegom fizjoterapeutycznym oraz domowej opiece hospicyjnej i domowym eutanazjom, mającym na celu albo poprawę jakości życia zwierzęcia, albo też niesienie ulgi i komfortu w ostatnich chwilach. Bardzo cieszy mnie popularyzowanie podejścia do zwierzęcia jako do istoty czującej, zależnej od człowieka nie po to, aby tę zależność wykorzystywać i monetaryzować oraz uczenie ludzi, że wzięcie odpowiedzialności za zwierzęce zdrowie i cierpienie jest ich obowiązkiem oraz jest konieczne w świecie, który przestaje widzieć w zwierzęciu towar, narzędzie lub jedzenie.

 

Podobał mi się również tekst dotyczący uczenia dzieci kompetencji opiekuńczych, w którym autorka analizuje pojęcie "rodziny wielogatunkowej", czyli takiej, której członkiem jest zwierzę towarzyszące (w tym wypadku jest to pies) aby następnie próbować szukać odpowiedzi na pytania czy, kiedy i w jaki sposób należy włączać i zachęcać dzieci do sprawowania opieki nad zwierzętami oraz jakie czynności przy zwierzętach dzieci mogą wykonywać - najpierw pod nadzorem dorosłych, a następnie samodzielnie.

 

Być może dla innych czytelników estetyka wydania nie będzie aż tak istotna jak dla mnie, zwłaszcza, że w pracach naukowych to nie walory wizualne powinny być na pierwszym planie, ale w mojej opinii zbiór wydany został naprawdę gustowny - okładkę zdobi minimalistyczna, nieco zgeometryzowana postać foki, a poszczególne części oddzielają czarne kartki z linearnymi sylwetkami różnych zwierząt, dzięki czemu odbiorca łatwo może odnaleźć się w tekście, a całość sprawia wrażenie przemyślanej, spójnej, przyjaznej czytelnikom koncepcji.

 

Interdyscyplinarny charakter tej kolekcji sprawia, że jest ona niezwykle bogata, a pogłębiona analiza tematu rzuca światło na wzajemne powiązania czynników środowiskowych, etycznych i społecznych wpływających pośrednio i bezpośrednio na zwierzęta oraz osoby pracujące z nimi, co czyni ją fascynującą lekturą skierowaną nie tylko do uczonych z różnych dziedzin.

 

Na uznanie zasługuje staranny dobór tekstów, a analiza poparta studium przypadków i wynikami badań podkreśla użyteczność pracy, dostarczając czytelnikom relacji opartych na dowodach. Dzięki temu odbiorcy mogą dowiedzieć się, jak podjąć działania mające na celu poprawę warunków życia zwierząt, skłaniając nas do refleksji nad problematyką niesienia pomocy zwierzętom oraz promowania bardziej współczującego i etycznego traktowania zwierząt. Jak dotąd nie spotkałam się z podobną polską pracą naukową, która wyczerpująco analizowałaby to ważne zjawisko z tak wielu perspektyw.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial