Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sen Snem Snów

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sen Snem Snów | Autor: Krystyna Zelek

Wybierz opinię:

Mirosława

  „Życie jest jak muzyka, która składa się na kilka taktów bądź fraz, jak kto woli.”

 

Sen jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jedni przebywają w nich w pięknych, kolorowych krajobrazach, przeżywają niesamowite przygody, a inni wręcz przeciwnie, mają koszmary, których nigdy nie chcieliby doświadczać w rzeczywistości. Jednak chyba nikt nie był w takiej sytuacji, w której miałby wrażenie, że śni na jawie i nie potrafiłby odróżnić, co jest snem, a co jawą, a takie wrażenie ma bohaterka książki „Sen snem snów.”

 

Lektura tej książki sprawiła mi duży kłopot z napisaniem o niej chociażby kilka słów, bo otrzymałam zupełnie coś innego, niż się spodziewałam. Na jej okładce widać piękną twarz młodej kobiety, która patrzy gdzieś w dal, a na tylnej stronie patrzy na nas niezbyt sympatycznie wyglądający mężczyzna. Kim on jest, nie wiadomo, można tylko snuć domysły, gdy zagłębiamy się w treść powieści. Natomiast kobieta, to główna bohaterka, która opowiada nam o swoim życiu.

 

Autorka z premedytacją nie ujawnia jej imienia, argumentując to tym, że daje czytelnikowi szansę na spojrzenie na nią nie przez wygląd czy imię, ale przez to, kim jest. Skłania w ten sposób czytelnika do wejrzenia w jej duszę, dostrzeżenia tego, co sobą reprezentuje, kim jest naprawdę, czego potrzebuje i w ten sposób unika zewnętrznego oceniania.

 

Na początku niewiele o niej wiemy, a jedynie to, że ma problem z zasypianiem, a gdy już wtuli się w objęcia Morfeusza, miewa dziwne sny, w których zawsze ratuje ją piękny mężczyzna, którego ona nazywa Aniołem. Z każdą kolejną nocą dostrzega w sobie jakieś zmiany, głównie w oczach, ale też wyostrzają się jej zmysły. Dziwnym też jest to, że budząc się, nie czuje głodu. Wręcz przeciwnie, ma poczucie pełności i sytości. Na jawie wokół niej też dzieją się dziwne rzeczy, a ona czasami już nie wie, czy śni, czy to, co przeżywa jest prawdziwe.

 

Narracja jest pierwszoosobowa, ale bohaterka zwraca się do czytającego wprost, jakby prowadząc z nami rozmowę. Zadaje pytania, porusza wiele tematów natury filozoficznej, skłaniając do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad danym niektórymi aspektami naszego istnienia. Na pierwszych kilkudziesięciu stronach jest niewiele osób, gdyż głównie śledzimy nieznajomą nam dziewczynę i nieznajomego chłopaka, którego bezimienna bohaterka spotyka w pewnym momencie. Potem to się zmienia i ilość postaci zagęszcza się dosyć mocno.

 

Trudno mi jest jednoznacznie ocenić powieść o nieco tajemniczym tytule „Sen snem snów”, gdyż mam wobec niej mieszane odczucia. O pani Krystyny Zelek można przeczytać w jej biograficznym opisie, że ta książka powstawała przez 17 lat, gdyż w tym czasie spisywała swoje sny, które stały się kanwą jej debiutanckiej powieści. Przyznam się, że po raz pierwszy spotkałam się z takim podejściem do napisania powieści, więc było to dla mnie zaskoczeniem. Historia w niej zawarta wydaje się mieć ostateczny finał, ale na okładce widnieje oznaczenie, że jest to pierwszy tom.

 

W drugim rozdziale, na jego początku bohaterka wyraża opinię, że skoro dotarłam do tego momentu, to znaczy, że jest ciekawie, mimo że nie znamy jej imienia, a ona niewiele nam o sobie mówi. Ja nie podzielam tego zdania, gdyż pierwszy rozdział raczej nieco mnie znużył zbyt rozwlekłymi opisowymi tekstami i równie długimi dialogami. Z jednej strony pani Krystyna Zelek ma ciekawy styl, którym pięknie opisuje naturę, zwraca uwagę na to, czego na co dzień nie dostrzegamy ale jednocześnie fabuła nie była dla mnie wciągająca, zbyt wolna i trochę przegadana. Nieco szybciej zdarzenia biegną w drugiej połowie książki, jest więcej akcji, sytuacji ocierających się o elementy sensacyjnego fantasy, ale też metafizycznych i duchowych odniesień. Autorka porusza wiele zagadnień, a jedną z nich jest uzmysłowienie nam, że zawsze ktoś nad nami czuwa, a każdy człowiek spotkany na naszej życiowej ścieżce jest ważny, gdyż wskazuje nam kierunek naszego rozwoju i pokazując nam nasze błędy, uczy czegoś nowego.

Andżelika Horbowicz

  Krystyna Zelek w swojej powieści "Sen snem snów" zaprasza czytelników do świata, w którym granice między jawą a snem są nie tylko zatarte, ale również głęboko symboliczne. Dzięki wyjątkowemu stylowi narracji, który łączy elementy poetyckie z bezpośrednim dialogiem z czytelnikiem, książka ta staje się nie tylko opowieścią, ale również osobistym doświadczeniem introspekcji.

 

Główna bohaterka, prowadząca nas przez labirynt swoich myśli i doświadczeń, staje się przewodnikiem po krainie, w której rzeczywistość splata się z marzeniami sennymi. Jej spotkanie z tajemniczym "Aniołem" jest początkiem podróży do wnętrza własnej duszy, która zmusza ją (i nas, jako czytelników) do zastanowienia się nad istotą ludzkiej egzystencji, znaczeniem snów oraz potęgą natury i samotności. Autorka z niezwykłą wrażliwością dotyka tematów uniwersalnych, takich jak poszukiwanie sensu życia, miłości, oraz konfrontacja z własnymi lękami i pragnieniami. "Sen snem snów" jest książką, która zachęca do refleksji nad własnym życiem i wyborami, proponując czytelnikowi unikalną podróż do świata, gdzie granice między tym, co realne a tym, co wytworzone przez naszą wyobraźnię, zacierają się.Powieść Zelek wyróżnia się na tle innych dzieł nie tylko dzięki oryginalnej fabule, ale również dzięki głębokim, filozoficznym przemyśleniom, które są wpisane w strukturę narracji. Dialog bohaterki z czytelnikiem, pełen pytań i monologów, sprawia, że "Sen snem snów" nabiera charakteru intymnej konwersacji, w której każdy może odnaleźć cząstkę siebie. Ponadto, książka ta jest przesycona pięknymi opisami natury, które nie tylko stanowią tło dla rozgrywającej się akcji, ale są również metaforą wewnętrznych przeżyć i przemian bohaterki. Autorka pokazuje, że świat naturalny może być źródłem ukojenia, inspiracji i głębszego zrozumienia siebie i otaczającego nas świata. "Sen snem snów" Krystyny Zelek to powieść, która zmusza do zatrzymania się i zastanowienia nad wielowymiarowością ludzkiej psychiki, znaczeniem marzeń i sposobem, w jaki interpretujemy nasze życie. To lektura dla tych, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko ucieczki od rzeczywistości – dla tych, którzy pragną odkryć w niej bramę do głębszego poznania siebie i otaczającego ich świata. Książka Zelek to bez wątpienia literacki klejnot, który pozostaje w pamięci na długo po odłożeniu na półkę.

 

Pomimo wielu zalet "Sen snem snów" Krystyny Zelek, powieść ta może nie odpowiadać wszystkim czytelnikom, głównie z powodu swojej specyficznej struktury narracyjnej i głębokiego zanurzenia w wewnętrzny świat bohaterki. Dla niektórych, intensywne skupienie na introspektywnych rozważaniach i dialogach z czytelnikiem może wydawać się zbyt abstrakcyjne lub nawet męczące, co może utrudniać płynność czytania i angażowanie się w fabułę. Dodatkowo, choć unikalny zabieg literacki, polegający na bezpośrednim zwracaniu się głównej postaci do czytelnika, jest innowacyjny i może wzbogacać doświadczenie czytelnicze, niektórzy mogą odbierać go jako nadmiernie wymuszony lub przerywający narrację. Ta technika, choć ma na celu zwiększenie immersji, dla pewnej grupy odbiorców może okazać się elementem odstraszającym.Inną kwestią, która może budzić zastrzeżenia, jest tempo powieści. "Sen snem snów" charakteryzuje się wolniejszym rytmem, co jest uzasadnione głębią psychologiczną i poetyckim stylem pisania. Jednak dla czytelników preferujących dynamiczne akcje i szybkie rozwiązania konfliktów, taki rozwój wydarzeń może wydawać się zbyt powolny i mniej angażujący. Ponadto, choć bogactwo filozoficznych i introspektywnych refleksji stanowi niewątpliwie o sile tej powieści, może również stanowić wyzwanie dla tych, którzy szukają w literaturze przede wszystkim rozrywki i prostszych historii. Głęboka analiza ludzkiej psychiki i skomplikowane rozważania na temat natury snów i rzeczywistości mogą być odbierane jako zbyt skomplikowane lub niezrozumiałe dla części odbiorców.

 

Reasumując, "Sen snem snów" to powieść, która z pewnością znajdzie swoich wielbicieli wśród czytelników ceniących literaturę z głębokim przekazem i oryginalną formą. Niemniej jednak, jej specyficzna konstrukcja i tematyka mogą nie przemawiać do wszystkich, a wyjątkowe podejście autorki do narracji może stanowić wyzwanie dla osób o innych preferencjach czytelniczych.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial