Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Żelazna Wdowa

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Żelazna Wdowa | Autor: Xiran Jay Zhao

Wybierz opinię:

Sandra Wiśniewska

  Dzisiaj przychodzę do Was z potężną petardą, a mianowicie recenzją jednej z najlepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w trakcie swojej recenzenckiej działalności. 

 

“Żelazna wdowa” napisana przez osobę autorską Xiran Jay Zhao to (i nie boję się tego powiedzieć) po prostu arcydzieło. To top of the top fantastyki, która obecnie jest proponowana czytelnikom na książkowym rynku. Znajdziecie tu wszystko – niesamowitą, eklektyczną rzeczywistość, która łączy w sobie nawiązania do kultury chińskiej z cyberpunkowym światem oraz klimatem Igrzysk Śmierci. FENOMENALNYCH bohaterów. Takich, jakich uwielbiam – moralnie szarych, niejednoznacznych o wielowymiarowych charakterach i skomplikowanej przeszłości. I w końcu oryginalną, zaskakującą oraz porywającą fabułę. Kiedy usiadłam do książki pewnego wtorkowego wieczoru, pochłonęłam tego 400-stronicowego grubaska praktycznie w jeden dzień! Po prostu nie potrafiłam się oderwać od tej zachwycającej historii, która w dodatku mocno porusza czytelnika swoją brutalnością oraz niezwykle ważnym, dotykającym wielu niewygodnych aspektów przesłaniem. 

 

Jeszcze nie przekonałam Was do sięgnięcia po tę książkę? Ludzie, na własną odpowiedzialność pozbawiacie się tej czytelniczej uczty, jeśli zaraz nie pobiegniecie po swój świeżutki egzemplarz (a trzeba dodać, że powieść jest przepięknie wydana!)

 

Historia opowiada o losach Wu Zetian – wiejskiej dziewczyny, która, by pomścić siostrę, decyduje się na zostanie konkubiną-pilotką. Jej rolą ma być wsparcie swoim qi, czyli wewnętrzną energią, pilota Poczwarki – jednej z olbrzymich machin wojennych, dzięki którym ludzkość walczy z obcymi nadjeżdżającymi ich tereny za Wielkim Murem. Gdy okazuje się, że siła dziewczyny znacząco przekracza zakładane początkowo wartości i umożliwia Zetian nie tylko dokonanie upragnionej zemsty, ale i zdobycie miana Żelaznej Wdowy, dziewczyna tworzy parę z jednym z najsilniejszych pilotów wszechczasów, Li Shiminem. Jednak ich spotkanie okazuje się dopiero początkiem ciężkiej drogi, którą dwóch wyrzutków będzie musiało przejść, by zmienić coś w świecie pełnym niesprawiedliwości, mizoginii i okrucieństwa. 

 

“Żelazna wdowa” to lektura na wskroś przesiąknięta feminizmem. Niejednokrotnie tezy stawiane przez osobę autorską w tekście dogłębnie mnie poruszyły i zmusiły do naprawdę intensywnej refleksji. Podziwiam to, jak Xiran Jay Zhao udało się napisać po prostu wybitnie ciekawą fantastykę, a jednocześnie przemycić w jej fabule tak wiele wartościowych treści dotyczących mizoginii i szeroko pojętej dyskryminacji. Wu Zetian może jest postacią, która dzięki pióru osoby autorskiej żyje w wyimaginowanej Xuaxii, ale problemy, które rozważa, wciąż dotykają wiele kobiet w naszej obecnej rzeczywistości. I to wywołuje nieznośny dyskomfort oraz chęć natychmiastowego sprzeciwu. Na szczęście Wu Zetian jest swego rodzaju uosobieniem właśnie tego sprzeciwu wobec gorszego traktowania kobiet. Sprzeciwu wobec roli, którą ktoś próbuje narzucić nam z góry, abyśmy z potulnym pochyleniem głowy przyjęli przeznaczony nam los. Zetian to bohaterka pełnokrwista, bezkompromisowa, która nie zawsze wywołuje sympatię, ale zawsze wzbudza ogromny podziw. Dla takich postaci czytam powieści. Bohaterów, którzy sprawiają, że chociaż w niewielkim stopniu pragniemy być tacy, jak oni. Dodatkowo Zetian świetnie partneruje dwóch protagonistów – Li Schimin oraz Yizhi. Dzięki ich kreacji osoba autorska obala pewne stereotypy na temat męskości i sprawia, że ta książka nie jest jedynie o kobietach i dyskryminacji kierowanej w ich stronę. 

 

Wątek miłosny w “Żelaznej wdowie” to dla mnie wisienka na torcie. Uwielbiam wszelkie niekonwencjonalne rozwiązania, a tym w książce Xiran Jay Zhao rozpieściła mnie do granic możliwości. Mimo gorącej atmosfery w tekście zostały pominięte sceny bezpośrednich zbliżeń między bohaterami, przez co po książkę mogą sięgnąć także nieco młodsi czytelnicy. Trzeba jednak podkreślić, że jest to powieść brutalna, a relacja romantyczna jest niestandardowa i może momentami wywoływać skrajne emocje, szczególnie u bardziej wrażliwych wielbicieli książek.

 

Zakończenie powieści to mocarny plot twist, który nie pozostawia czytelnikowi nic innego, jak czekać z utęsknieniem na kolejny tom. Potrzebuję go na już!

 

Kochani. Ja wiem, że jest to bardzo popularna pozycja, ale powinno być o niej jeszcze głośniej! Dla takich książek czytam, dla takich książek działam na bookstagramie, dla takich książek wszystkie rynki wydawnicze na świecie muszą stać otworem! Sięgajcie po to cudeńko, w innym wypadku – ominie Was jedna z najlepszych przygód w Waszym czytelniczym życiu!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial