Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Panna Kim Wie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Panna Kim Wie | Autor: Cho Nam Joo

Wybierz opinię:

Sandra Wiśniewska

  “Panna Kim Wie” to książka Cho Nam-Joo, autorki pochodzącej z Korei Południowej. Powieść to ciekawe spotkanie z literaturą azjatycką, która, mam wrażenie, jest na naszym rynku coraz popularniejsza. Z literaturą trudną, która porusza ważne tematy dotyczące dyskryminacji kobiet oraz pozostawia po sobie nieprzyjemne uczucie dyskomfortu. Chociaż bohaterki opowiadań, które składają się na książkę Cho Nam-Joo, mieszkają po drugiej stronie globu, wiele z ich frustracji, problemów i stawianych przed nimi przeszkód możemy odnaleźć na naszym rodzimym podwórko.

 

Na pewno warto przeczytać tę powieść, aby wyjść trochę poza własne cztery ściany. Poznać realia azjatyckiego kraju z kobiecego punktu widzenia. “Panna Kim Wie” to książka z jednej strony oszczędna w przekazie. Autorka nie ma kwiecistego stylu, przedstawia wszystko dość dosadnie, bezpośrednio. To sprawia, że opisane przez nią kobiece historie uderzają w czytelnika z pełną mocą, wydają mu się niezwykle bliskie, niemal namacalne. 

 

Z drugiej jednak strony momentami surowy warsztat Cho Nam-Joo potrafi znużyć. Szczególnie gdy odbiorcą jej twórczości jest osoba wyjęta z kręgu kulturowego Korei Południowej, czy w ogóle Azji. Polski czytelnik może nie wychwycić wszystkich szczegółów, powiązań czy schematów, które będą oczywiste dla osoby pochodzącej z tamtego regionu. To może nieco uszczuplić wartość wyniesioną z lektury tej, co trzeba też przyznać, niełatwej książki. 

 

Powieść nie jest obszerna objętościowo. Forma opowiadań zapewnia maksimum treści i pozwala na poruszenie wielu wątków związanych z sytuacją kobiet w Korei. A wciąż nie jest ona idealna. Pewne kwestie poruszane w powieści mogą wydawać się przestarzałe dla osób mocno osadzonych w wartościach feminizmu zachodniego świata, jednak musimy pamiętać, że Autorka przedstawia perspektywę zupełnie innego zakątka Ziemi.

 

Momentami miałam wrażenie, że tekst wypadał dość chaotycznie. Niektóre wątki zdawały mi się niedokończone, w inne historie czytelnik był wrzucany od razu na przysłowiową “głęboką wodę”, przez co trudno było odnaleźć się w świecie bohaterek poszczególnych opowieści.

 

Mimo wszystko “Panna Kim Wie” to na pewno powieść wartościowa, potrzebna i zmuszająca do refleksji. Bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom literatury feministycznej, jednocześnie bardzo naturalistycznej i nienarzucającej określonego punktu widzenia. Czytelnik w trakcie lektury zmuszony jest do samodzielnego wyciągania indywidualnych wniosków. Wszystkie historie przedstawione w książce przypominają kartki z pamiętnika poszczególnych postaci, jednocześnie brak w nich zbędnego filozofowania.

 

Dla mnie lektura “Panny Kim Wie” była dosyć ciężka. Z jednej strony chciałam wyciągnąć jak najwięcej z przesłania powieści. Z drugiej strony byłam tym czytelnikiem, którego momentami niemiłosiernie nużył styl pisania Autorki. Jestem jednak fanką pozycji o tematyce feminizmu, które obnażają pewne bolesne tematy i stereotypy. Doceniam każdą powieść i każdego autora, który decyduje się poświęcić swoją twórczość kwestiom ważnym, niewygodnym, szczególnie gdy funkcjonuje w społeczeństwie, w którym grozi mu za to swego rodzaju ostracyzm. 

 

Polecam wszystkim zapoznać się z książką, wyrobić sobie o niej własną opinię, a szczególnie własne zdanie o tematach, które w niej znajdziecie. Taka literatura jest bardzo potrzebna, a kobiecy głos na rynkach wydawniczych na całym świecie jest niezwykle istotny. Słyszałam opinie, iż poprzednie dzieło Cho Nam-Joo jest pozycją jeszcze lepszą od “Panna Kim Wie” i wiele osób wskazywało “Kim Ji-young. Urodzona w 1982” jako jedną z topowych lektur wydanych na naszym rynku w roku 2022. Po przeczytaniu tego tytułu od Autorki na pewno po nią sięgnę, do czego zachęcam i Was.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial