Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wypatruj Naszej Gwiazdy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wypatruj Naszej Gwiazdy | Autor: Imogene Salva

Wybierz opinię:

Tulliana

Poruszająca opowieść o piekle sowieckiej deportacji i nowym życiu w dalekich Indiach

 

  Przyznam, że od jakiegoś czasu raczej unikam powieści historycznych o tematyce wojennej, ale opis tej książki zaintrygował mnie na tyle, że postanowiłam zrobić pewien wyjątek. I nie zdecydowanie tego nie żałuję! ,,Wypatruj naszej gwiazdy” to przejmująca opowieść powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń z życia matki autorki, Józefiny (Ziuty) Nowickiej, jej pięciorga rodzeństwa i rodziców. W 1940 roku cała ich rodzina w dramatycznych okolicznościach została wywieziona przez Sowietów z Wołynia na Syberię. Autorka opisuje dramatyczne losy rodziny zesłańców, którym po dwóch latach udręki cudem udało się uciec do Kujbyszewa. To tam z pomocą hinduskiego filantropa i maharadży Jama Saheba Digvijay Sinhji oraz armii Andersa zorganizowano podróż młodszej części z rodzeństwa do sierocińca w Indiach. Co ciekawe, po okropnościach, jakich wcześniej doświadczyła 10-letnia Ziuta - to miejsce, prowadzone zresztą przez polskich, hinduskich oraz brytyjskich opiekunów wydawało się jej rajem na ziemi, miejscem, gdzie można bezpiecznie żyć i mieć nadzieję na szczęśliwe dorastanie.

 

,,Wypatruj naszej gwiazdy” to przepiękna historia o sile więzów rodzinnych, o sowieckiej podłości, o ludziach wystawionych na najgorsze próby, którzy nie zawsze wytrzymywali psychicznie swój los, albo ginęli z wycieńczenia fizycznego. Recenzowana tutaj książka jest pełna sprzeczności – mówi o miłości i nienawiści, o wierze w Boga i miłości, która pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze, wręcz trudne do wyobrażenia sobie chwile.

 

Rodzina wygnańców deportowana w nieludzkich warunkach do kołchozu

 

Jeśli zastanawiacie się, jak mogło wyglądać życie polskich rodzin mieszkających na Wołyniu, które nocą brutalnie wyrwano ze snu i siłą zaleczono do towarowego pociągu, by ich wywieźć do kołchozu na Syberii, koniecznie sięgnijcie po przejmującą i pełną wartkiej akcji powieść Imogene Salva. Książka bez wątpienia jest adresowana do czytelników o mocnych nerwach
i tych, którzy potrafią docenić jej wielowymiarowość, intertekstualność.

 

,,Wypatruj naszej gwiazdy” to bardzo pouczająca historia o tym, że trzeba doceniać wartości rodzinne i pielęgnować polskie korzenie nawet w koszmarnie zimnej Syberii, czy też w egzotycznych Indiach, gdzie wreszcie trafiło się na życzliwych i wspierających opiekunów. Powieść Imogene Salva to moim zdaniem udane połączenie powieści historycznej z obyczajową, można nazwać ją osobliwą, międzynarodową sagą rodzinną z wątkiem wojennym. ,,Wypatruj naszej gwiazdy” zwraca uwagę nieco poszarpanym, nierównym stylem literackim, ale myślę, że był to zabieg celowy autorki, która chciała oddać powagę sytuacji, w jakiej znalazła się rodzina Ziuty i ona sama. Opisywana tutaj powieść z pewnością może być doskonałą inspiracją do tego, by bliżej zainteresować się historią polskich rodzin zesłanych na Syberię, a jednocześnie poznać powiązania Polski z Indiami w czasie II wojny światowej i czasach powojennych. Książka skłania do wielu przemyśleń natury egzystencjalnej, pokazuje mentalność obywateli ZSRR i ogromną wolę walki o życie i szczęście polskich zesłańców.

 

,,Wypatruj naszej gwiazdy” to powieść pełna mniej lub bardziej dających sporo do myślenia symboli – na czele z zawiniętą w chusteczkę grudką ziemi, którą matka autorki zdążyła zabrać ze sobą na zesłanie. Imogene Salva pokazuje obrazowo miłość rodziców do swoich dzieci, odwołując się do przejmujących doświadczeń wojennych, pokazuje, że nawet w dramatycznych okolicznościach powinniśmy wybierać dobro, mieć pozytywne myśli, wspierać duchowo swoich bliskich, przyjaciół, znajomych, towarzyszy niedoli. ,,Wypatruj naszej gwiazdy” to z całą pewnością jedna z najciekawszych książek, jakie udało mi się przeczytać w minionym roku. Polecam ją bardzo waszej uwadze i bardzo chciałabym żeby kiedyś powstał film na podstawie tej właśnie powieści.

Zaczytana Podróżniczka

  Ostatnio czytałam książki o młodzieży a wszystko przez to , że wcześniej miałam szczególną przyjemność poznać nieznaną historię. Bo mało kto wie lub pamięta opowieści pradziadków o tym, że polskie dzieci rodzin zesłanych na Sybir zostały przetransportowane do Indii. A działo się to w czasie drugiej wojny światowej w ramach hinduskiej pomocy humanitarnej na podstawie układu podpisanego przez gen. Władysława Sikorskiego. Gwoli ścisłości to w 1942 roku gen. Anders wyprowadził z ZSRR do Iranu 115 tys. osób, w tym ponad 75 tys. żołnierzy i blisko 40 tys. cywili. Dla ocalałych kobiet i dzieci szukano bezpiecznego miejsca, gdzie doczekaliby końca wojny. Na prośbę polskiego rządu w Londynie schronienia udzieliło im kilka krajów: Meksyk, Nowa Zelandia i brytyjskie kolonie w Afryce. Jednak pierwsze pomoc zaoferowały Indie oraz ma­ha­ra­dża Jam Saheb Di­gvi­jay Sinh­ji, który jako pierwszy w 1942 usta­no­wił Osie­dle Dzie­ci Pol­skich w Ba­la­cha­di w Jam­na­ga­rze dla ma­łych pol­skich ze­słań­ców wy­wie­zio­nych z ZSRR przez Armię An­der­sa.

 

Właśnie o tej niezwykłej indyjskiej pomocy napisała powieść Imogene Salva.

 

Wypatruj naszej gwiazdy to historia napisana przez życie, w której autorka opisuje losy swojej matki i jej rodziny w tak trudnym czasie. Na podstawie pamiętników oraz matczynych opowieści autorka skrupulatnie odtworzyła trasę podróży do Indii oraz dokładnie opisuje losy swoich dziadków oraz rodzeństwa głównie Ziuty i Jadwigi. W ten sposób czytelnik poznaje trudy transportu na Sybir zwany nieludzką ziemią., a później tej najważniejszej podróży do indyjskiego raju w Jamnagarze. Na tle tych niebezpiecznych wydarzeń poznajemy troski, smutki i małe radości rodziny Nowickich. I kolejne etapy ich życia. A jedynym mottem rozdzielonej rodziny są słowa matki Ziuty „Wypatruj naszej gwiazdy.”

 

Wypatruj naszej gwiazdy to emocjonalna historia zesłanych Polaków, która została delikatnie a zarazem bardzo realnie opisana przez Imogene Salva. Jest to co prawda bardzo trudna opowieść, ale dająca mimo wszystko wiele nadziei i miłości. Pokazuje jaką wielką siłą jest matczyna miłość i wiara w dobro. Tu autorka sporo też pisze o wierze w Boga…

 

Ja jestem pod wrażeniem książki Imogene Salva. Co prawda przeczołgała mnie emocjonalnie ale też sporo uświadomiła. Bo w szkole nie uczono nas o tej niewygodnej historii.??? Człowiek uczy się całe życie.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial