Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Płoń

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Płoń | Autor: Patrick Ness

Wybierz opinię:

Monika

  Patrick Ness w swojej najnowszej powieści “Płoń” zabawia się wyobrażeniem, jakby wyglądał nasz świat, gdyby smoki istniały naprawdę. Akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych w późnych latach pięćdziesiątych - autor miał więc możliwość swobodnego wplecenia tematyki związanej z wojną, rasizmem i nadużywaniem władzy. Dodał do tego mityczne smoki, tworząc wielowymiarową powieść, która zaskakuje i wzbudza wiele emocji.

 

Sarah Dewhurst jest zwyczajną nastolatką. Wraz z ojcem mieszka na farmie i jej codzienność składa się z doglądania zwierząt, plonów, i uczęszczania do szkoły. Jej życie niczym by się nie wyróżniało na tle innych rodzin z USA, gdyby nie fakt, że zmarła matka nastolatki miała ciemną skórę. Sarah jest zmuszona nie wychylać się i żyć niemal w zamknięciu, aby nie narazić się na szykanowanie. Wszystko się zmienia, gdy ojciec postanawia zatrudnić smoka (tanią siłę roboczą!) do pomocy na podupadającej farmie. Smok, który zostaje mu polecony, okazuje się być tym, który zmieni losy ludzkości. Niepozorne spotkanie na stacji benzynowej zapoczątkowuje ogrom wydarzeń, prowadzących do jednego dnia - końca świata.

 

Patrick Ness napisał powieść, w której zawarł wiele trudnych tematów. Niektóre z nich ledwie musnął, niektóre udało mu się pogłębić. Dwa jednak wybijają się na tle wydarzeń - wojny międzyludzkie i seksualność młodych osób. Z pomocą kilku bohaterów autorowi udało się ukazać wykluczenie i poczucie beznadziei w bezsensownych stawianiu czoła prześladowcom, którzy wiadomo, że wygrają każdą potyczkę. Ness niezwykle plastycznie oddał przemyślenia bohaterów. Czytelnik może bez problemu wczuć się w ich sytuację i współczuć im oraz kibicować w dążeniu do celu.

 

Wielowątkowość to cecha, która najbardziej wybija powieść Nessa na tle innych powieści fantasy wydanych w ostatnim czasie. Autor w połowie historii serwuje zaskakujący zwrot akcji, który sprawia, że książka nabiera dynamiki i staje się ciekawsza niż pierwsza część. Pierwsza połowa to swoiste wprowadzenie, przedstawienie najważniejszych bohaterów i zapowiadanie przyszłych wydarzeń. Jest kilka miejsc, w których czytelnik może się pogubić lub nie wiedzieć, o czym mowa - spokojnie, w drugiej połowie wszystko jest wyjaśnione i klamra się zamyka.

 

Powieść Nessa warto docenić za zawarcie w fabule rozważań na temat alternatywnych światów. Jest to coś, o czym wielu naukowców obecnie rozmyśla i bada rzeczywistość w poszukiwaniu oznak tego, że nasza codzienność nie jest jedyną we wszechświecie. Autor “Płoń” w bardzo zgrabny sposób opisuje własną wizję alternatywnej rzeczywistości. Zastanawia się, czy spotkanie samych siebie w tej drugiej codzienności wpłynie na bieg rzeczy? Czy można odnowić kontakty z ludźmi, którzy w “prawdziwym” świecie odeszli? Czy zmiana toru wydarzeń ma wpływ na historię, jaką znamy z naszej rzeczywistości? Specyficzny styl autora doskonale współgra z poruszaną tematyką. Krótkie zdania, powtórzenia w kluczowych momentach i rozległe opisy przemyśleń bohaterów popychają akcję do przodu i wprowadzają specyficzną dynamikę, od której ciężko jest się oderwać.

 

Nessowi udało się wprowadzić kilka szokujących zwrotów akcji. Każdy z nich sprawia, że wypieki na twarzy czytelnika robią się coraz większe. Powieść pochłania się błyskawicznie. Jest doskonałą rozrywką, ale również skłania do przemyśleń nad trudnymi tematami, które są aktualne zarówno w książkowych latach pięćdziesiątych, jak i obecnie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial