Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zapach Dolarów

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zapach Dolarów | Autor: Adam Tomczyk

Wybierz opinię:

Misteriosa

  Obecnie emigracja do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Holandii jest  dla nas czymś normalnym. Nikogo nie dziwi informacja, że ktoś z rodziny znajomego poleciał za chlebem do USA. Niewiele osób wie, że emigracja rozpoczęła się o wiele wcześniej. Już na początku XX wieku powszechne były marzenia o locie za ocean. Nie wszyscy się na to decydowali, wiele osób miało problemy z dostaniem wizy. Byli jednak tacy, którzy postanowili zaryzykować.

 

Adam Tomczyk w książce „Zapach dolarów” przedstawia historie Polaków, którzy podjęli decyzję o emigracji. Z różnym skutkiem. Niektórzy udali się tam tylko na kilka lat, żeby zarobić pieniądze na dostatnie życie, albo po prostu na odbicie się od dna. Często po powrocie do Polski nie mogli się odnaleźć w tutejszej rzeczywistości. Myślami wciąż byli w USA. Nieraz żałowali decyzji o powrocie, ale jak tu nie wracać jeśli w domu czeka żona z dziećmi?

 

Jednak nie dla wszystkich rodzina okazała się priorytetem. Zdarzało się, że emigranci postanowili odejść od rodziny i zostać w Stanach Zjednoczonych. Życie za oceanem tak ich zafascynowało, że byli w stanie zostawić najbliższych, żeby tylko nie wracać do szarej codzienności. Wiele takich sytuacja miało miejsce w czasach PRL, kiedy ubóstwo było na porządku dziennym. W sklepach brakowało produktów, nie było jak zrobić normalnego obiadu. Jedynie w PEWEXACH wszystkiego było pod dostatkiem. Czekolada, owoce, dżinsy były dostępne od ręki. Niestety tylko nielicznych było stać na robienie tam zakupów. Większość osób musiało obejść się smakiem, a na dodatek tłumaczyć dzieciom dlaczego nie kupimy owoców, chociaż widać, że są w sklepie.

 

Wiele osób już na wstępie planowało ściągnięcie do siebie za granicę bliskich. Najpierw chcieli się rozeznać w sytuacji, zacząć zarabiać, znaleźć odpowiednie miejsce do zamieszkania i wtedy zaprosić rodzinę. Warto wiedzieć, że w tamtych czasach, aby dostać się do USA, należało dostać zaproszenie. Dlatego też nie każdy, kto chciał, mógł się tam dostać. Jednak samo zaproszenie było dopiero pierwszym krokiem. Kolejny to paszport, wiza i odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

 

Autor przywołuje wiele historii Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację. Przeważnie są to mieszkańcy wsi, w których wszyscy się znają. Często mieszkańcy nie mówili sąsiadom o planowanej emigracji, żeby nie wzbudzać zazdrości. Zazdrość była czymś powszechnym i myślę, że naturalnym. Jak nie zazdrościć sąsiadowi, który dostał szansę na poprawę sytuacji finansowej, podczas gdy sami ledwo wiążemy koniec z końcem? Po powrocie ze Stanów sytuacja wyglądała podobnie. Ktoś stawiał nowy dom, a inni patrzyli i zazdrościli. Autor przedstawia także swoją historię. Opowiada jakie prace wykonywał za granicą i jak szybko musiał zdobywać nowe umiejętności. Chwytał się każdej możliwej okazji na zarobek, dlatego nie wybrzydzał, tylko pracował.

 

Według mnie książka jest bardzo ciekawa. Dowiedziałam się z niej wiele o emigracji na początku XX wieku. Nie wiedziałam, że już wtedy tak wiele osób o tym marzyło i decydowało się spełnić marzenia. Czytając książkę możemy również pogłębić swoją wiedzę w temacie życia w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę. Całość napisana jest lekkim piórem, co sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się tematem emigracji oraz życia w Polsce na początku XX wieku.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial