Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Poblask Współczesności. Szkice O Literaturze

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Poblask Współczesności. Szkice O Literaturze | Autor: Alicja Piechucka

Wybierz opinię:

enlili

  Poblask współczesności.Szkice o literaturzeto coś dla ludzi, którzy mają ochotę na poczytanie książki o książkach, jest to bowiem zbór szkiców krytycznoliterackich, autorstwa Alicji Piechuckiej – amerykanistki, anglistki i literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. W zbiorze znalazły się teksty dotyczące powieści, które – w większości – wyszły spod pióra pisarzy i pisarek anglosaskich, frankofońskich, głównie amerykańskich i francuskich, rzadziej pochodzących z Kanady, Wysp Brytyjskich lub Algierii.

 

Recenzje książek –bo właściwie tak można te krótkie artykuły na ich temat określić – podzielone zostały na cztery bloki tematyczne, kolejno:

 

1. Obecna i przyszła kondycja kobiet, głównie ukazana w kontekście walki o emancypację, nie tylko na poziomie społecznym i obyczajowym, ale także na poziomie intelektualnym i artystycznym.

 

2. Problem marginalizacji mniejszości etnicznych oraz innych grup wykluczonych, której wiele różnorodnych przejawów można dostrzec dzisiaj.

 

3. Próby radzenia sobie z nieprzystosowaniem i cierpieniem, które najczęściej generują traumę.

 

4. Apokaliptyczne i postapokaliptyczne wizje wojny i zagłady, które – teraz bardziej niż zazwyczaj – można zaobserwować wraz z ich pokłosiem.

 

Skoro, jak pisze autorka, a czym się zgadzam, „literatura – szczególnie ta z wyższej półki […] – jest w jednej ze swych licznych odsłon papierkiem lakmusowym zmieniającego sięświata i samospełniającą sięprzepowiednią”, to nie inaczej jest i w tym przypadku.Książki będące „bohaterkami” zebranych artykułów zdają się tworzyć panoramęrzeczywistości, w której powstały; są zapisem świata takiego, jakim postrzegają go pisarki i pisarze, poetki i poeci – zapisem tego, jakim świat jest i jakim będzie.

 

A jaki to świat? Jaka to rzeczywistość?

 

Jest to rzeczywistość, w której coraz głośniej i coraz częściej mówi się o prawach kobiet i mniejszości (nie trzeba daleko szukać, wystarczy przywołać głośne i u nas ruchy takie jak Black LivesMatter czy #MeToo); jednocześnie jest to jednak rzeczywistość, w której wciąż odnotowuje siębardzo liczne i nierzadko drastyczne przypadki łamania tych praw.

 

Jest to rzeczywistość, w której zwraca się uwagę na potrzeby najsłabszych i najbardziej cierpiących, ale jednocześnie obserwuje sięwciąż wzrastającą ich liczbę.

 

Jest to rzeczywistość, w której na każdym kroku – dzięki bezprecedensowej mediatyzacji całego życia – obserwuje się los ofiar poszkodowanych w konfliktach zbrojnych oraz migrantów i słyszy się wypowiedzi na temat tego, jakie to smutne, jakie budzi to współczucie, ale jednocześnie żadna z tych wypowiedzi nie przekłada sięna faktyczne działania; działania, które miałyby siłę pomóc milionom osób, pozostają tylko pustym komentarzem pod kolejnym postem.

 

Jest to rzeczywistość, w której bliskie nam tematy epidemii, pandemii czy kryzysu klimatycznego zwiastują spełnienie apokaliptycznych proroctw, zderzają się ze świetnie prosperującymi ruchami antyszczepionkowymi czy denialistami klimatycznymi.

 

Jest to rzeczywistość, w której wojny, równie okrutne jak te z ubiegłego wieku, wciąż zbierają żniwo i wywołują kryzysy, w których – jak to zawsze bywa – najbogatsi siębogacą, a biedni ubożeją.

 

Literatura ta jest swoistym odblaskiem czy – jak kto woli – poblaskiem. Odbite w niej zjawiska znamy nie tylko z fikcji, ale też, a właściwie w pierwszej kolejności, z życia.

 

Zrecenzowane tu zostały książki, których wybór nie był przypadkowy. Są to bowiem pozycje, które – czytane w tym kontekście i jako jeden korpus – nadal dotyczą fikcji literackich, ale zarazem każą zastanowić sięnad światem. Lektura tych powieściujawnia dalekowzrocznośćich autorów, która niestety w większości okazała siędalekowzrocznością kasandryczną.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial