Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dwunastka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dwunastka | Autor: Agnieszka Nowak

Wybierz opinię:

Ambros

  W ostatnim czasie powstało wiele opowieści o tematyce obozowej. Powieść Agnieszki A. Nowak wkomponowuje się w ten trend i zaznacza w nim swój ślad. Na pewno tematyka jest trudna i bolesna, ale bardzo pożądana. Warto mieć świadomość, co spotykało ludzi w obozach zagłady, i trzeba młodym ludziom przekazywać tę wiedzę i wyczulać ich na ludzką krzywdę. Głęboki i mocny oddech, przed wami ogromne wyzwanie …

 

Poznajemy kobiety – bohaterki, które zostały zesłane do obozu koncentracyjnego w III Rzeszy. Każdy zapewne wie, jaki los spotkał tam kobiety, w jakich warunkach musiały żyć i jak ciężko pracować. Ale w tych smutnych realiach kobiety nie zapominały o wartościach, które zostały im zakorzenione i którymi się kierowały żyjąc na wolności. Niemcy nie złamali w nich ducha odwagi i stanowczości, waleczność nadal w nich była głęboko zakorzeniona.

 

„Nicość była stanem, w którym nic nie bolało”

 

Agnieszka zostaje nową blokową dwunastki. Mimo otrzymanej władzy stara się traktować pozostałe towarzyszki niedoli z szacunkiem i nie stosować wobec nich przemocy. Podczas jednej z imprez poznaje Renatę, która się z nią zaprzyjaźnia i zbliża się do niej. Nawiązują się między nimi bardzo osobiste relacje, które będą miały nieoczekiwany finał. Agnieszka pozwala na ukrycie w bloku żydowskiego noworodka, za co zapłaci ogromną cenę. Ktoś ją sprzedał? Tylko kto? Podejrzanych jest kilka kobiet niechętnych kobiecie. Ale to Agnieszka poniesie skutki swojej odważnej decyzji. Oczywiście informacje te dotrą do Niemców. A oni nie mają sentymentów. Kara będzie dotkliwa i bolesna. Czy kobieta przeżyje? Czy jej życie się zmieni? A może będzie szukała zemsty na osobie, która ją zdradziła?

 

Dwunastka to bardzo wzruszająca i bolesna historia o odważnych i pełnych godności kobietach, matkach, żonach i córkach. Okupanci nie zdusili w nich wartości, które dodawały im otuchy i nadziei na przeżycie. Autorka przedstawia nam obraz obozowej przyjaźni, która zrodziła się za drutami kolczastymi. I ona często trzymała je przy życiu, dawała iskierkę otuchy i siłę do pokonywania codziennych trudności. Kobiety codziennie narażały swoje życie próbując pomagać innym więźniarkom, tym które, takiej opieki wymagały. Nie liczyły się z możliwymi konsekwencjami jakie mogły je spotkać, pragnęły pomagać innym. Kara mogła być jedna, rychła śmierć. Ale to się dla nich liczyło. Do samego końca zachowywały godność i szacunek dla drugiej kobiety.

 

Agnieszka, Renata, Magda, Asia – to prawdziwe bohaterki tej powieści. Mimo nieludzkich warunków, w których każda walczyła o przetrwanie, nie utraciły ludzkiej życzliwości, współczucia i serdeczności. Mogły na siebie liczyć i wspólnie stawiać opór okupantowi. One są cichymi bohaterkami godnymi do naśladowania.

 

Lektura odważna i emocjonalna, niejedna łezka się sączyła po policzku. Nie można obojętnie przejść obok bohaterstwa i odwagi kobiet, nie sposób się nie wzruszyć i rozbić. Dzisiaj, w czasach pokoju i wolności, takie bohaterskie zachowania nie są takie oczywiste i standardowe. Nie każdy dzisiaj kieruje się takimi wartościami, jakie przyświecały mieszkankom bloku dwunastego. Dlatego też wielki szacunek dla ich zachowania, poświęcenia i odwagi.

 

Takie opowieści na długo pozostają w pamięci, są swego rodzaju hołdem dla osób, które straciły życie w obronie innych osób, swoich zasad i wartości. Mimo, iż historia jest owocem wyobraźni autorki, to gorąco polecam. Zapewni wam mocne i głębokie przeżycia na kilka jesiennych wieczorów. Takich historii się nigdy nie zapomina ...

 

Historia warta przeżycia przez każdego. Dlaczego? Pozwoli spojrzeć z perspektywy wielu lat na poświęcenie ludzi w czasie wojny, na kierowanie się – mimo czasów, w jakich im przyszło żyć – prawością i miłosierdziem. I można spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy my dzisiaj też jesteśmy gotowi na wszelką pomoc dla bliźniego, nie patrząc na możliwe negatywne konsekwencje? Czy narazilibyśmy swoje życie, aby pomóc drugiej potrzebującej osobie? Czy potrafimy pomóc potrzebującemu? Pozostawiam was samych z tymi pytaniami, spróbujcie na nie odpowiedzieć … Polecam z gorącym sercem! Znakomita! Mądra i pełna trudnych pytań!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial