Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Piękna Córka Kata

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Angela Carter
 • Tytuł Oryginału: Burning your Boats. The Collected Short Stories
 • Seria: Klasyka
 • Gatunek: Literatura piękna
 • Przekład: Magda Heydel
 • Liczba Stron: 448
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788381916417
 • Wydawca: Czarne
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Piękna Córka Kata | Autor: Angela Carter

Wybierz opinię:

Doris

       Czytam zbiór opowiadań Angeli Carter, wydany przez wydawnictwo Czarne w znakomitej serii Klasyka, a w głowie kłębią mi się pytania. Klasyka, w dodatku bardzo nowoczesna, a nawet eksperymentująca, a ja nigdy wcześniej o Angeli Carter nie słyszałam? Te opowiadania to odpalona petarda, moc i szaleństwo, co w małej formie nie jest często spotykane. Uwielbiam takie zaskoczenia, odkrywanie kolejnego, ważnego dla mnie twórcy. W dodatku tą zdolnością literackiej ekwilibrystyki, zasysania czytelnika w gęstą materię narracji dysponuje kobieta ponoć z wyglądu krucha i niewielka, a jednak roztaczająca charyzmatyczne fluidy, gdy tylko dotknie piórem białej kartki.

 

       Nie boi się żadnego tematu. Niestraszna jej seksualność, nawet ta wynaturzona. Wplata w treść opowiadań elementy vodoo, czarnej magii, tortur i perwersji. Bo tak właśnie widzi naturę człowieka. Nie tę demonstrowaną ogółowi, maskowaną ogładą, z grubą cywilizacyjną nakładką, ale tę prawdziwą, zwierzęcą, poza wszelką kontrolą, tę, do której nie chcemy się przyznać, choć ona stale z nas wychodzi.

 

       Brzydota, wykoślawienie i inne wyrafinowane turpistyczne zabiegi, mocne akcenty emocjonalne, skrajne uczucia, najczęściej silnie dewastujące psychikę, wywołujące szok. Autorka uderza w nas obrazami, co jeden to bardziej wstrząsający. Niekiedy ocierają się o groteskę, wyolbrzymienie nieprawdopodobne, ale konieczne, by dotknąć nas do samego spodu. Bo człowiek nie jest stworzony do raju, do spokoju, do sielanki. Zawsze znajdzie wtedy swoje jabłko, czy inny owoc grzechu, by nadać monotonii trochę kolorytu, a przeżyciom ognia. Jeśli otoczenie tchnie beztroską i harmonią, możemy z góry założyć, że to jedynie pozór, maska, wspólna gra, by zmylić obcych, zamącić im spojrzenie. Nawet ostracyzm może być kulturalny, jak w opowiadaniu „Pamiątka z Japonii”: „Cała ulica bardzo uprzejmie odnosiła się do mnie z dezaprobatą” – pisze bohaterka. „Jakże strasznej dyscypliny wymaga harmonijne życie. Żeby żyć harmonijnie, mieszkańcy naszej ulicy musieli całkiem stłumić swoją witalność, dlatego teraz byli piękni rzewnym pięknem kwiatów zasuszonych w jakiejś olbrzymiej księdze.”

 

       Podczas lektury opowiadań myślimy obrazami, gdyż przedstawione w nich sceny są tak magnetyczne i wyraziste, że układają się właśnie w ciąg obrazów, pulsujących mocnymi barwami, nałożonymi grubo pędzlem i rozprowadzonymi gwałtownymi ruchami palców tak, by odcinały się od powierzchni płótna nie tylko kolorem, ale też zróżnicowaną fakturą. Sceny przemocy i seksu, nieprawdopodobnie upozowane postacie, wykrzywione, brudne lub też krzykliwie cudaczne. Niczym z surrealistycznych snów, przerysowane jak u Felliniego albo też na granicy sentymentalnego kiczu niczym u Almodovara. Kicz przekuwany w sztukę, brzydota przykuwająca wzrok, wyszczerzony uśmiech, a w oczach cierpienie, sprzeczności, zmaganie się sił tych wewnątrz siebie i tych między ludźmi, kłamstwo i perwersja wymieszane z naiwną głupotą. Czy widzimy miejsce straceń i zgromadzony tłum oklaskujący kata, czy też scenę teatru lalkowego albo pokój schadzek w hoteliku – kipią tam i kotłują się ludzkie namiętności.

 

       W porozumiewaniu się bohaterów język odgrywa rolę marginalną. Mogą mówić każdy po swojemu lub też, co u Angeli Carter dość częste, wydawać zaledwie jakieś chrząknięcia, pomruki, sapnięcia, nie będące nawet zawiązkami mowy. A jednak to im wystarcza. Bo najważniejszy jest gest, mimika, spojrzenie, one są autentyczne, podczas gdy słowo, zniekształcone, wygładzone, przykrojone do sytuacji, wprowadza w błąd.

 

       Przedmioty pełnią w opowiadaniach rolę równą bohaterom historii. Tak też są przez nich traktowane. Kontrabas Jamesona niczym piękna, niezwykle sensualna kobieta, marionetka Purpurowej Damy, ożywająca w rękach Profesora, który „Przekazywał jej obfitość życia, które w jego ciele wydawało się tak nikłe, a kiedy wprawiał ją w ruch, sprawiała wrażenie nie tyle sprytnie wprawionej w ruch kobiety, co potwornej bogini, jednocześnie groteskowej i majestatycznej, przekraczającej wiedzę o tym, że jest zależna od jego rąk, jawiącej się absolutnie prawdziwie i całkowicie obco. Jej ruchy nie były imitacją, lecz destylacją oraz intensyfikacją ruchów żywej kobiety, dlatego też stawała się kwintesencją erotyzmu, żadna żywa kobieta nie odważyłaby się bowiem uwodzić tak otwarcie.”

 

       Erotyzm, nieokiełznany, prowokujący, wprost wypływa z kart opowiadań, atakuje nasze zmysły, nie zapominajmy bowiem o talencie literackiego obrazowania Angeli Carter, odważny i radosny. To sfera życia nie tylko jak każda inna, ale może nawet ważniejsza. Autorka, bezpruderyjna i przebojowa, daje wyraz temu przekonaniu, konstruując swoich bohaterów i każąc im spalać się w zmysłowym zapamiętaniu. To uczucie na tyle mocne, że potrafi ożywiać przedmioty, zmieniać człowieka we własne przeciwieństwo, prowadzić do nieprzewidywalnych zachowań. Niczym żywa woda, eliksir młodości, zaczyn, z którego rodzi się siła witalna i życie.

 

       Nie sposób nie wspomnieć tutaj z podziwem tłumaczki naszych opowiadań, Magdy Heydel, która zapewne nie miała łatwego zadania, a jednak udało się jej oddać nie tylko sens, ale to, co u Angeli Carter równie ważne, klimat tej rozedrganej emocjami, gęstej niczym czarna noc, gwałtownej, rozsadzającej ramy krótkiej formy, prozy.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial