Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Na Cztery Wiatry

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Cztery Wiatry | Autor: Wanda Miłaszewska

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Dwudziestolecie międzywojenne to okres czasu, o którym dość rzadko mam okazję czytać w książkach. A ponieważ jest to czas niezwykle ciekawy, to z dużym zainteresowaniem sięgam po książki, których fabuła osadzona jest w tamtych latach. Jednym z takich tytułów jest powieść Wandy Miłaszewskiej "Na cztery wiatry". To książka, w której autorka zabiera nas do Warszawy lat dwudziestych.

 

Powieść zaczyna się dość nietypowo, bo od śmierci Marii Nideckiej, seniorki rodu. Maria odchodzi po długiej chorobie, zostawiając czwórkę swoich dorosłych dzieci- dwóch synów Witolda i Bronka oraz dwie córki- piękną Irenę oraz niedowidzącą Jadwigę. Po śmierci matki szybko okazuje się, że to ona była prawdziwym stróżem rodziny. Potomstwo Marii bez obecności swojej rodzicielki zaczyna żyć własnym życiem dokonując nie zawsze dobrych wyborów. Bronek oddaje się nałogowi, Witold wikła się w dziwne relacje, Irena nawiązuje romans ze swoim pracodawcą. Jedna Jadwiga stara się nadal żyć cicho i pokornie jak dotychczas, jednak i ją dosięgają ryzykowne decyzje rodzeństwa. Jakie konsekwencje poniosą bohaterowie w związku ze swoim nie zawsze rozsądnym postępowaniem? Czy znajdą w życiu swoją ścieżkę i naprawią popełnione błędy? I co potrafią zrobić pieniądze z ludzkimi relacjami?

 

"Na cztery wiatry" to powieść obyczajowa, w której poznajemy różnorodne ludzkie charaktery. Każdy bohater jest inny, ale każdy wyraźny i ciekawy. Ich codzienne problemy zarysowane są na tle wspomnianego dwudziestolecia międzywojennego. Czytając możemy poczuć klimat stolicy tamtych lat- towarzyskie spotkania, bardzo popularne wówczas kino i teatr, codzienne życie rodzinne i zawodowe, gwar zatłoczonych ulic. To czas, w którym kwitła rozrywka, a ludziom żyło się coraz przyjemniej. Klimat Warszawy oddany jest doskonale nie tylko ze względu na dobrze napisaną powieść, ale przede wszystkim przez to, że autorka sama żyła w tamtych czasach! Kiedy sięgałam po powieść byłam przekonana, że jest to książka napisana przez współczesną autorkę, bo jak wiemy tego typu powieści powstaje aktualnie mnóstwo. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że autorka Wanda Miłaszewska żyła w latach 1894- 1944. Była więc ona naocznym świadkiem tamtych czasów i z dbałością o tą niezwykłą atmosferę zarysowała je w swojej książce. Chciałabym jednak podkreślić, że podczas czytania w ogóle nie czuć, że jest to powieść, która powstała sto lat temu. Momentami można wyczuć nieco staroświecki język, ale dodaje to powieści samych plusów. Przyznaję, że do ostatniej strony nie miałam pojęcia o tym, że powieść ta ma aż tyle lat, informację tą znalazłam dopiero po zakończeniu lektury.

 

Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Replika zdecydowało się wydać tą interesującą powieść, która przez wiele lat razem z innymi powieściami autorki była objęta cenzurą i zakazem wydawania. Bardzo się cieszę, że choć przypadkiem, to jednak sięgnęłam po książkę napisaną wiele lat temu. Jej czytanie było dużą przyjemnością. Znalazłam tu wszystko to, co lubię- ciekawe wątki, różnorodnych bohaterów, wartką akcję oraz świetnie zarysowane tło obyczajowe. Czytaniu sprzyjały krótkie rozdziały, dzięki czemu książkę przeczytałam niezwykle szybko. Spędziłam przy niej miłe chwile. Oprócz dobrej treści książka posiada jeszcze piękną okładkę, co jest dodatkowym argumentem, by po nią sięgnąć. Warto choćby po to, by przekonać się, że nie tylko współczesne powieści mogą naprawdę wciągnąć czytelnika.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial