Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Miłość W Cieniu Słońca

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Miłość W Cieniu Słońca | Autor: Katarzyna Grochola

Wybierz opinię:

Sylwia Jaguszewska

  Zapraszam Państwa do lektury książki Katarzyny Grocholi pt. „Miłość w cieniu słońca”. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Literackie.

 

Myślę, że bardzo wielu ludziom osoba tej znanej autorki kojarzy się przede wszystkim z ekranizacją Jej powieści pt. „Nigdy w życiu”. Czas poznać ją z nieco innej strony…

 

O czym jest książka, która leży przede mną? Najprościej rzecz ujmując - o relacji między kobieta a mężczyzną… Jest to trudna relacja, dużo w niej niepewności i znaków zapytania. Czytając „Miłość w cieniu słońca” mam wrażenie, że Katarzyna Grochola rozkłada te właśnie relacje międzyludzkie na czynniki pierwsze, powiedziałabym wręcz, że je rozdrabnia na szczegóły, których nie dostrzegamy w codziennym życiu.

 

To opowieść bardzo poetycka – skupiająca się na „tu i teraz”… Jak opowiedzieć o tej książce? Jak zachęcić do jej lektury? Myślę, że najlepiej będzie zrobić to przy pomocy cytatów – myśli w niej zawartych, które mocno utkwiły mi w głowie!

 

„NIEKTÓRYCH LUDZI spotykasz, mijasz i nie potrafisz zapamiętać nawet ich twarzy. A inni odciskają piętno na twoim życiu”. No właśnie, Ktoś nas poprosił o przysługę, w wyniku której poznaliśmy kogoś, kogo byśmy nie poznali… A może było to z góry zaplanowane? Bo życie też polega na tym, że to my wybieramy z całego tego tłumu przypadkowych osób te, którym pozwolimy „wejść” do naszego życia!

 

W pewnym fragmencie książki kobieta pyta mężczyznę po co ten żyje, ten zaś odpowiada tak – „Po prostu urodziłem się i żyję”, a jak na to samo pytanie odpowiada kobieta? „Żeby się zachwycać wszystkim, co widzę. Żeby podziwiać. Żeby poznać. Żeby wiedzieć, żeby robić błędy i żeby naprawiać swoje błędy, żeby wierzyć, że jest sens w tym wszystkim, nawet jeśli straciłam z oczu ten sens, żeby kiedyś gdzieś tam, w dalekiej przyszłości, móc stanąć przed i powiedzieć bez wstydu – oto ja. Jestem”. Czyż nie jest to najprawdziwsze, najpiękniejsze wyjaśnienie istoty życia? Bo wszystko powinno mieć jakiś cel – to nas napędza!Dziecko, które nie ma celu w szkole, podczas edukacji – nie potrafi się odnaleźć, nie wie czym jest zainteresowane. Dorosły, który trafia do swojej pierwszej pracy, nie ma przed sobą celu, aby poznawać to, co nowe, aby dążyć do bycia coraz lepszym, też nie potrafi się tam odnaleźć… Nie musimy być najlepsi w tym co robimy, ale trzeba w jakimś stopniu starać się aby być coraz lepszym!

 

Wiele do myślenia daje także następny cytat – „Czasem (…) nic nie można zrobić. Nie można działać. Wtedy musisz włączyć niedziałanie, nierobienie. To i tak dużo. Wtedy tej drugiej osobie towarzyszysz, to jest to coś, co możesz dać”. I to są w życiu takie momenty, kiedy się wyciszamy, uspokajamy, odpoczywamy. Takie chwile tez muszą być obecne w naszym życiu. I o tym właśnie przypomina nam Katarzyna Grochola, żeby się w tym dzisiejszym szybkim świecie zatrzymać, zastanowić, cos przemyśleć. A nie gnać tylko szybko przed siebie…

 

Autorka na kartach swojej powieści namawia nas jeszcze do jednej ważnej rzeczy –mówmy o swoich uczuciach, nie odkładajmy ich na potem, bo inaczej to my będziemy potem cierpieć! Jesteśmy tym, czym się karmimy. Pamiętajmy o tym i czytajmy książki takie jak ta!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial