Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rozstaje Zmierzchu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Robert Jordan
 • Cykl: Koło Czasu
 • Gatunek: Fantasy
 • Liczba Stron: 848
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788382029185
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozstaje Zmierzchu | Autor: Robert Jordan

Wybierz opinię:

Olga Piechota

  Czasami przychodzi mi do głowy myśl, jak ciężko określić, czym jest moralność. Jest to tak niesamowicie subiektywne pojęcie. Z jednej strony wydaje się, że większość ludzi ma w sobie zbudowane jakieś rozróżnienie moralności, jakieś sumienie. Jednak druga strona pokazuje, że niekoniecznie. Jesteśmy uwarunkowani genetycznie, kulturowo i tworzymy pojedyncze jednostki, gdzie każda inaczej postrzega świat, a co za tym idzie inaczej postrzega również moralność. Skąd mamy wiedzieć, kto jest dobry, a kto jest zły? Czy to pytanie ma jakiekolwiek odpowiedzi?

 

Jestem na etapie czytania dalej serii „Koło Czasu” i tym razem dotarłam już do dziesiątego tomu. Oczywiście omijając większość. Niemniej już w poprzedniej recenzji obiecałam Wam, że to ostatni taki tom w tej serii. Wracam do pierwszego i tym razem będę szła tom po tomie. Bez zbędnych przeskoków. A skąd takie jak na mnie mocne postanowienie? Ponieważ ta seria jest warta tego, żeby przeczytać ją porządnie. Tak jak przystało na każdego czytelnika. Co prawda nawet nie będę udawać, że mnie nie przeraża wielkość całości. W końcu wiele tomów ma prawie tysiąc stron, ale jest to na tyle dobry cykl, że wiem, że warty tego.

 

Bardzo szanuję stylistykę Roberta Jordana. Charakteryzuje się dużą dokładnością, obrazowością i ogólnie pojętym rozbudowaniu. Dzięki temu możliwe jest, by bardzo szczegółowo wyobrazić sobie całe uniwersum i przenieść się do niego. Tak jak pisałam wcześniej – podczas czytania łatwo zapomnieć, który świat jest tym światem rzeczywistym. Na ten czas czytelnik przenosi się do uniwersum wykreowanego przez pisarze i podlega zasadom, które obowiązuje tam, a nie tu. Co prawda łatwo pogubić się w miejscach, postaciach, ale z czasem człowiek zaczyna rozumieć. Na pewno to będzie znacznie łatwiejsze dla osób, które znają tomy w odpowiedniej kolejności.

 

Fabularnie też powieść spełnia moje oczekiwania, a nawet coś więcej. Szybko wciągam się w treść i mimo że właśnie początkowo liczba storn trochę mnie przeraża, to te osiemset stron minęło niezwykle szybko. Choć w dziesiątym tomie jest już wyraźnie widać, że ten brak wiedzy z poprzednich tomów staje się zabójczy. Nie jest tak, że nie znam cyklu, ale zaczynam coraz częściej nie rozumieć większych wydarzeń, mylić bohaterów lub w ogóle nie rozpoznawać i nie wiedzieć, czy to ktoś nowy, czy ktoś, kogo ja nie znam. A co tu mówić dopiero o niuansach.

 

Należy też zwrócić uwagę, jak bardzo ten świat jest rozbudowany. Uniwersum jak dla mnie jest wprost olbrzymie, za co podziwiam pisarza. Poza tym Jordan nie ogranicza się wyłącznie do rozbudowanej stylistyki, czy spójnego świata. Przejawia się to również w głębokiej i wielowymiarowej kreacji bohaterów, których możemy zrozumieć. Wywołują oni najróżniejsze emocje w czytelniku i sprawiają, że albo im się kibicuje, albo nienawidzi.

 

Mogę jednoznacznie po raz kolejny podkreślić, że wracam do pierwszego tomu. Przygoda z „Rozstajem Zmierzchu” była niesamowitym doświadczeniem, lecz niepełnym. A tak jak wspomniałam – seria jest godna tego, by czytać ją porządnie. Tymczasem uważam, że każdy, kto ceni high fantasy odnajdzie się w tej serii. Momentami może wydawać się nudna, ale to są tylko małe momenty zawahania, które z czasem i tak okazują się konieczne, by stworzyć całość. Odbieram to jako pozycję obowiązkową dla każdego fana fantastyki.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial