Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pierwsza Wojna Polsko-Indiańska

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pierwsza Wojna Polsko-Indiańska | Autor: Roman Warszewski

Wybierz opinię:

Sandra Wiśniewska

  Ostatnio miałam okazję przeczytać niezwykle ciekawą książkę autorstwa Romana Warszewskiego pod bardzo intrygującym tytułem “Pierwsza wojna polsko-indiańska. Ameryka łacińska w pół drogi”. Publikacja to świetny i wciągający reportaż zabierający czytelnika w kolorową i emocjonującą podróż po krajach Ameryki Łacińskiej. 

 

Roman Warszewski to polski pisarz, dziennikarz i podróżnik. Entuzjasta regionu, o którym pisze w swoim najnowszym dziele. Jest Autorem wielu innych publikacji dotyczących tej części świata. Redaktor naczelny czasopisma “Żyj długo”, czyli  rodzinnego magazynu propagującego zdrowy tryb życia, właściwe żywienie, a przede wszystkim wykorzystanie ziół w profilaktyce zdrowotnej i leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Autor współpracuje także z wieloma periodykami podróżniczymi. 

 

“Pierwsza wojna polsko-indiańska. Ameryka Łacińska w pół drogi” to reportaż napisany bardzo zajmująco. Autor pozwala czytelnikowi zapoznać się z wieloma aspektami regionu, o którym pisze – od historii po politykę, kulturę, sztukę oraz zwyczaje i tradycje miejscowej ludności. Wszystko to zostało przedstawione w formie osobistych opowieści, których Warszewski doświadczył w trakcie podróży przez większość krajów kontynentu – Meksyk, Brazylię, Peru czy Argentynę.

 

Na okładce książki znajduje się wiadomość od Zbigniewa Joachimiaka, redaktora naczelnego kwartalnika literackiego “Migotania”, który napisał do Autora po przeczytaniu jego reportażu.Kolega po fachu Warszewskiego bardzo słusznie zauważył, że pisze on o Ameryce Łacińskiej w sposób, który zaciekawi czytelników, którzy o tym regionie nie wiedzą absolutnie nic i właściwie nie są nim do końca zainteresowani. Natomiast dla entuzjastów tamtych rejonów świata myślę, że będzie to lektura idealna, która pozwoli im poznać kraje, które odwiedził Warszewski (na przestrzeni wielu lat), właśnie z jego perspektywy. Joachimiak w swojej notce do Autora wspomina także Ryszarda Kapuścińskiego i nazywa go Mistrzem Romana Warszewskiego. I muszę przyznać, że po lekturze publikacji i przeczytaniu tej uwagi, widzę podobieństwa do stylu pisania absolutnego króla polskiego reportażu. Bo Autor podobnie jak Kapuściński prezentuje nam bardzo dogłębny obraz miejsc, które stały się bohaterami jego publikacji. Warszewski zanurza się niezwykle głęboko i bardzo intensywnie doświadcza podróży przez kolorową Amerykę Łacińską, by następnie przekazać czytelnikowi obraz, który jest jednocześnie wyjątkowo osobisty, a równocześnie mocno obiektywny i zdystansowany. To niezwykła sztuka, by posiadać zdolność takiej konstrukcji tekstu, która pozwala na tamten region spojrzeć z bardzo bliska, ale powstrzymać się od niepotrzebnej oceny jego elementów, które mogą wydawać nam się obce. 

 

W książce bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie zawarcie przez Autora historii kobiet związanych z krajami Ameryki Łacińskiej. Nie zabrakło w nich takich postaci jak jedna z najsłynniejszych malarek, Frida Kahlo, ale także kobiet powszechnie nieznanych, których historie to opowieści zakazane i smutne, opowiadane sobie z ust do ust w kręgach tubylców. Te fragmenty wyjątkowo przyciągnęły moją uwagę i niezwykle zaciekawiły.

 

W powieści została też wyjaśniona intrygująca kwestia tytułowej pierwszej wojny polsko-indiańskiej. Muszę przyznać, że bardzo interesującym doświadczeniem było czytanie o polskiej historii, o której nie usłyszycie w szkole lub nie znajdziecie o niej żadnych wzmianek w uczniowskich podręcznikach. Zostawię dla siebie okoliczności tego wydarzenia, aby o jego szczegółach mógł dowiedzieć się każdy, kto skusi się na ten naprawdę wciągający i warty uwagi reportaż. 

 

Wszystkich miłośników historii oraz Ameryki Łacińskiej obecnie zachęcam do sięgnięcia po tę bardzo ciekawą i wielowątkową publikację, która wyszła spod pióra Romana Warszewskiego. To dzieło, które zabierze Was w niesamowitą, pełną przygód podróż, a także przybliży politykę, historię oraz specyfikę tego niezwykle ciekawego regionu. Jeśli jednak nie mieliście jak dotąd z krajami Ameryki Południowej nic wspólnego, również dajcie się porwać opowieści Autora. Może skłoni Was do tego, by poznać ją nie tylko na papierze, ale i kiedyś samemu wyruszyć w tamte rejony. Bardzo polecam!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial