Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Czarny Tort

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Czarny Tort | Autor: Charmaine Wilkerson

Wybierz opinię:

MB

  Fabuła podzielona jest na cztery wątki. Nie ma natomiast klasycznej fragmentaryzacji treści na rozdziały. Linie demarkacyjne tworzą tytuły anonsujące rdzeń każdej z części: czarny tort, pożar, itp.

 

Rodzeństwo pozbawione dotychczas ojca, traci również matkę. Jej śmierć w naturalny sposób implikuje konieczność odczytania testamentu. I tu zasadza się punkt startowy dla opowieści, albowiem otrzymany spadek to tak naprawdę kurtyna dla meritum tej historii. Okazuje się bowiem, że dotychczasowe życie było pewnego rodzaju mirażem, a rodzeństwo, które teraz musi obcować ze sobą, od lat pozostawało w relacji mocno zdystansowanej.

 

Koncept na to, aby opowieść wyszła od spadku można uznać za ciekawy, ale nic w tym zaskakującego. Natomiast, gdy okazuje się, że spadkiem jest tradycyjny karaibski deser: tort, a także nagranie – to, trzeba przyznać, całkiem udany zamysł. Ciekawość zdecydowanie rośnie.

 

Losy rodziny są burzliwe. Odzwierciedlają to również liczne zwroty akcji, równie mnogie sekrety… ale trochę to wszystko przeładowane. Pojawiają się tu oczywiście wątki kulturowe, globalne, pochodzeniowe (rasowe), a nade wszystko kwestie rodzinne, które akurat dla mnie są najbardziej atrakcyjne w kontekście osadzenia człowieka w świecie wartości, zasad, oczekiwań, dążeń i poszukiwań. Bo zmaganie się z życiem lubię w literaturze najbardziej.

 

Ale ta opowieść mnie nie porwała. Jest uzbrojona po zęby w wątki; a w żadnym z nich nie udało mi się zakotwiczyć. Chyba tego wszystkiego było po prostu za dużo. Zabrakło mi proporcji w wyważeniu pomiędzy ładunkiem a ilością. Wydaje mi się, że dostrzegam zamysł Autorki: kształtowanie się jednostki, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, kłody, które życie rzuca pod nogi i nierówności społeczne, relacje rodzinne i kwestie tożsamościowe… No właśnie dużo tego. Dlatego docelowo umyka mi esencja. Żeby poczuć samotność bohatera nie wystarczy napisać, że jest samotny. Niezbędne jest stworzenie klimatu, który uaktywni w nas odpowiednie emocje i refleksje.

 

A w Czarnym torcie zabrakło mi chyba właśnie tego klimatu. Niby wiem wszystko o bohaterach – a nie wiem o nich nic. Bo ślizgałam się po wątkach ważnych, ponieważ ich znaczenie zostało zagłuszone. Czasami mniej znaczy więcej i tych proporcji mi zabrakło.

 

Trzymając się tego wątku, który akurat dla mnie ma największe znaczenie – zmagań człowieka z życiem, chciałabym – a contrario – odnieść się do innej książki, w której wszystko toczy się wokół rodziny i relacji, w tym wokół kreowania siebie. „Pod śniegiem”, czeska propozycja genialnej Petry Soukupovy, też jest o skomplikowanych relacjach. Może nie jest zasadzona w kontekście tożsamości; ale śmiem twierdzić, że poza tym porusza w pewnym zakresie zbliżone kwestie. A jest uporządkowana. Jest esencjonalna. Tytułowy śnieg można przełożyć na spadkowanie obecne w „Czarnym torcie”. Też pełni rolę woalki. Ale po lekturze „Pod śniegiem” człowiek ma przemyślenia, a po „Czarnym torcie” miałam bardziej mętlik, niźli refleksje.

 

Na koniec, bardzo, ale to bardzo podoba mi się zdanie z recenzowanej książki: „czasami to, czego nie mówimy o sobie innym, jest nawet ważniejsze niż to, co mówimy”. Zresztą takich myśli-wektorów mamy tu dużo więcej. Ale nie rezonują one z ładunkiem, którego oczekiwałam po lekturze. Kreują one w jakiś sposób potencjał tej historii, ale po lekturze książki pozostałam z poczuciem, że rewolucja zjadła własne dziecko. Dobry koncept, świetny marketing… ale zabrakło esencjonalności. Z powodów, o których napisałam powyżej.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial