Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Moja Chińska Babcia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Moja Chińska Babcia | Autor: Lars Saabye Christensen

Wybierz opinię:

upupa_epops

  Ile wiemy o naszych przodkach? Jaka część ich świata, ich doświadczeń, trosk i radości zostaje przekazana w darze kolejnym pokoleniom? Pewnie tyle, ile udaje się w ludzkich głowach i sercach wyryć wspomnień, wydrukować historii, pejzaży minionych na zawsze. W mojej głowie zostaną na lata obrazy galicyjskiego, przedwojennego miasteczka, w którym moja babcia chodziła z prababcią do pracy w arystokratycznym dworze, lub biegała po zakupy do małego żydowskiego sklepiku na rogu. Pamiętam postrzępione historie sięgające czasów okupacji i wczesnych lat powojennych oraz rzuconą w przelocie historię miłości dziadków. Nie mam dzieci. Te historie umrą razem ze mną, a pamięć z kolejnymi pokoleniami, które nie trafią na groby pradziadów.

 

Rodzina Larsa Saabye Christensena, a konkretnie historia 3 pokoleń o których opowiada autor, zostanie, można rzec – na zawsze. Książka z pewnością sprawi, że ojciec, dziadkowie i pradziadkowie autora w jakimś stopniu staną się nieśmiertelni, choć pewnie stało się to kosztem prywatności, oraz tego, że intymne szczegóły życia zostały przez ich potomka upublicznione. Czy mamy do tego prawo ? Przecież bohaterowie nie mogą już zaprotestować? A co z innymi publikacjami tego typu, może należałoby postawić pytanie o etyczność jakiejkolwiek biografii?

 

Narracja w książce prowadzona jest dwutorowo, a mianowicie autor snuje wątki retrospektywne, opowiadające o miejscach i ludziach których już nie ma, by za chwilę przerwać je opowieścią dziejącą się w teraźniejszości, w szpitalu, w którym umiera nieuleczalnie chory ojciec pisarza. I właśnie ten wymuszony niejako odchodzeniem starszego mężczyzny czas, staje się okazją do sięgnięcia do wspomnień ojca, odkurzenia historii życia przodków. Christensen idzie nieco dalej, nie spisuje jedynie ustnych przekazów, ale sięga również do materiałów źródłowych, jak nazwalibyśmy listy babci pisane do męża, ale innych dokumentów jakie zachowały się z czasów ich pobytu w Chinach.

 

Niech Was jednak nie zmyli tytuł książki. Na nieco ponad 200 stronach tego rodzinnego dokumentu tak naprawdę niewiele jest informacji które konkretnie dotyczą jej samej. W zdecydowanej większości znajdziemy historię życia pradziadka, dziadka, co może wskazywać na zdecydowanie bardziej patriarchalny model społeczeństw skandynawskich ponad wiek temu. Historia rodziny to historia mężczyzn, ich dokonań, sukcesów, zapisków ich kariery, w cieniu której toczyło się życie kobiet. Kobiet, bez których dbałości o codzienne, przyziemne sprawy, te spektakularne kariery nie mogłyby się urzeczywistnić.

 

Wzrusza w książce opowieść o odchodzeniu ojca pisarza, człowieka, który mimo słusznego wieku i poczucia spełnienia, jest kurczowo uczepiony życia, do tego stopnia, że za wszelką cenę chcę opuścić szpital na czas swoich urodzin i z zapałem tworzy listę gości, których chce zaprosić na tę uroczystość.

 

Czym jest ta historia? Po trosze dokumentem, a po trosze powieścią biograficzno-obyczajową skłaniającą do refleksji nad ludzkim życiem, pamięcią o przeszłych pokoleniach i ich życiu, znaczeniu więzów rodzinnych i nieuchronności śmierci, dla każdej ludzkiej jednostki, dziś tak zaabsorbowanej przyziemnymi rzeczami.

 

Lektura idealna na czas październikowo-listopadowej zadumy, która sprawia, że my wszyscy łapiemy chwilę refleksji nad celem, sensem i treścią naszego życia. Czy wróciłabym do tej książki ponownie? Nie. Nie jest to ta kategoria. Nie była na tyle porywająca i inspirująca, bym chciała szukać w niej czegoś co być może przeoczyłam czytając ją za pierwszym razem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial