Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

My

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

My | Autor: Bartosz Wysocki

Wybierz opinię:

inka

  Podczas leniwego, letniego popołudnia dwóch chłopców Kari i David beztrosko buja się na gałęziach drzewa i zajada chrupkami. Sielski nastrój przerywa rozmowa o problemach w szkole. Padają słowa: dyrektorka, incydent, policja. Potem do akcji wkraczają komandosi w kominiarkach, atakujący wilczur, przestępca z pistoletem oraz pan Raven produkujący w szkolnym laboratorium… Właściwie co?

 

I to wszystko zaledwie na szesnastej stronie tekstu. A co dalej? Książka Bartosza Wysockiego ma ich ponad dwieście pięćdziesiąt. Pisana małą, zwartą czcionką, bez ilustracji i ozdobników. W mediach społecznościowych autora kilka postów podgrzewających atmosferę przed premierą oraz parę zdjęć grupowych z domeny publicznej.

 

Wracając do lektury. „Przez kolejne lata bracia upierali się każdy przy swojej wersji tego, co się stało później”. Ten zabieg przykuwający uwagę, spowalniający akcję i w końcu budujący wielopoziomową fabułę ma istotne znaczenie. Do jego sedna czytelnik dociera powoli. By w końcu zrozumieć, że wydarzenia z przeszłości rzutują na przyszłe wybory, decyzje.

 

Dużą część książki zajmują opisy szkolnej rzeczywistości. Lekcje, przerwy na lunch, rozmowy na korytarzach. Do tego krótkie charakterystyki przewijających się postaci. Bez pogłębionej analizy psychologicznej. W sam raz dla odbiorcy literatury młodzieżowej. O dziwo! Obszernie za to zaprezentowana jest architektura budynku, rozkład wnętrz, nie omijając kolekcji szpad i mieczy.

 

Kolejny przeskok czasowy dotyczy wspomnienia Matta, jednego z grupy przyjaciół. Nasuwają się wątpliwości, czy zerwanie z tradycyjną kompozycją powieści zachowującej ciągłość przyczynowo – skutkową to zabieg, który zachęci nastolatka do kontynuowania lektury. Tym bardziej, że akcja ze swawolą rozbrykanego źrebaka beztrosko przenosi się ze szkoły do pokoju w domu Matta. Z pokoju do lasu, z lasu na plac ćwiczeń. Czytelnik cały czas ma nadzieję, że ten chaos czemuś służy; do czegoś zmierza. Tak samo, jak wprowadzenie do akcji wątku ojca alkoholika stosującego przemoc domową, czy dorosłych, którzy nie dają wzorowego przykładu swoim dzieciom i rozmijają się z prawem.

 

Duży nacisk położony jest na rywalizację drużynową, aktywność sportową i otwartość na nowo pojawiające się osoby. Dajmy na to dziewczynę o imieniu Mindy, czy Angelinę, przewodniczącą szkoły trzymającą się i trzymaną przez resztę społeczności na uboczu. Symultaniczność akcji daje o sobie znać, gdy zamiast epilogu zawodów autor serwuje kolejny spowalniacz akcji: wspomnienia Mi o rodzicach pracujących nad tajnym projektem uzdatniania wody. W połowie książki nadal nie wiadomo, w jakim gatunku ją osadzić. Kryminał? Horror? Romans? Tajemnica goni tajemnicę, a prasowa informacja o ciałach znalezionych w zgliszczach domu niczego nie posuwa do przodu. Aż do opisu pożaru i zaginięcia małej Sammy. Ostatnie pięćdziesiąt stron to rollercoaster wydarzeń. Wysocki przyspiesza próbując doprowadzić fabułę do sensownego zakończenia. Rzeczywiście, w epilogu wszystkie wątki zgrabnie się zazębiają, stają jasne. Ale nie sprawiają, że powieść warta jest tak entuzjastycznego blurba, jaki trafił na okładkę.

 

My bronią się poprawnością stylistyczną, właściwą składnią i dość dużym prawdopodobieństwem zdarzeń. Uzasadnienie ma także zamknięta kompozycja. Ale tę docenia się tylko pod warunkiem, że dotrwa się do końca lektury. Szkoda tylko, że polski autor, zamiast nadać swoim bohaterom rodzime imiona, uciekł w anglojęzyczną kreację. Zastanawia na koniec maniera Bartosza Wysockiego (ciekawe, ile lat liczy sobie pomysłodawca), by podkreślać szlachetne pobudki młodzieży i punktować relatywizm moralny dorosłych. Powieść poprawna.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial