Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Usidleni. Prawdziwe Historie Opętań

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Centini Massimo
 • Seria: Nawiedzenia i opętania
 • Gatunek: Reportaż
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788367295741
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Usidleni. Prawdziwe Historie Opętań | Autor: Centini Massimo

Wybierz opinię:

mmichalowa

  Wydawnictwo Replika coraz częściej zaskakuje mnie swoimi seriami tematycznymi. Wśród nich bardzo przypadła mi do gustu ta poświęcona zjawiskom paranormalnym, egzorcyzmom, a bardzo ogólnie mówiąc - duchom. Wśród tytułów składających się na całość znajdują się takie, które swoją tematyką zahaczają wyłącznie o jedną sprawę oraz inne, będące zestawieniem kilku bądź kilkunastu niezależnych od siebie spraw. Tym razem w moje dłonie trafił tytuł poruszający dość nietypowe, niekiedy mocno kontrowersyjne pojęcie opętań. Głównie ze sprawą kościoła katolickiego znane są głośne przykłady egzorcyzmów między innymi Annelise Michel. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że udokumentowanych przypadków opętań jest znacznie więcej. Massimo Centini zdecydował się prześledzić mniej lub bardziej popularne przypadki i opisać je na łamach wspomnianej książki.

 

Nie jest tajemnicą, że grono osób interesujących się tą tematyką jest całkiem spore. Jednocześnie mam świadomość, że nie jest to pozycja, po którą każdy chętnie i bez lęku sięgnie. Poniekąd zagadnienie to nadal stanowi temat tabu. Wiele osób sceptycznie podchodzi do sytuacji, których nie potrafią zrozumieć i wytłumaczyć w naukowy sposób.

 

Tym razem autor przygotował kompendium wiedzy umożliwiające sprawne poruszanie się po temacie, nawet bez jego wcześniejszej znajomości. Pierwsze kilka rozdziałów traktuje ogólnie o tym, czym jest opętanie i jak ustosunkowują się do niego różne religie. Następnie trafiamy na informacje dotyczącą opętań oraz egzorcyzmów tj. sposobów radzenia sobie z problemem. Teoria przeplata się z konkretnymi przykładami, a wśród nich wspomniane zostało m. in masowe opętanie zakonnic z Loudun.

 

Sporo miejsca Contini poświęcił rozważaniom dotyczącym tego, jak trudno określić czy dane zachowanie jest skutkiem opętania, czy być może wynika ono z zaburzeń psychoneurologicznych. Historia zna przypadki, w których rzekomo opętane osoby umyślnie podejmowały konkretne działania wyłącznie po to, by wzbudzić zainteresowanie wokół siebie. Czasami efekt wzmacniały niezdiagnozowane dotychczas choroby, głównie psychiczne. Swoje miejsce znalazł tu również fragment odnoszący się do Freuda i zjawisk psychoanalitycznych, wskazując tym samym inny kierunek oceny. Pierwszym podstawowym krokiem, w każdym z przypadków, jest więc wykluczenie wspomnianych czynników.

 

To, co najbardziej spodobało mi się w tym tytule, to liczne odniesienia do różnych wierzeń, przesądów i rytuałów. Autor czerpie z licznych źródeł, umożliwiając jak najszersze spojrzenie na zjawiska opętań, a tym samym na samodzielne wyrobienie sobie zdania. Co ciekawe, jeden z rozdziałów wskazuje, że diabelskie opętanie wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do ludzi. Jego siła może zostać skumulowana i skierowana ku miejscom czy zjawisko meteorologicznym. Tutaj przytoczony został przykład, aż z 1600 roku, kiedy to diabeł oskarżony został o wywoływanie trzęsień ziemi i lawin. Do zdarzeń tych dochodziło w regionie Doliny Aosty. Co ciekawe, na miejscu prowadzone były również egzorcyzmy. Wypowiadane w trakcie zdarzeń sejsmicznych sprawiały, że kataklizm ustępował.

 

Jak każdy tytuł ze wspomnianej serii, tak i ten wypełniony został przypadkami, które intrygują i zmuszają dociekliwego czytelnika do zgłębiania - już samodzielnie, tematu. Ze względu na szeroki historyczny kontekst uważam, że "Usidleni" mogą być czytelniczą gratką, nie tylko dla osób zainteresowanych opętaniami. Ponieważ sama bardzo często zwracam uwagę na wizualny aspekt wydań, warto podkreślić, iż wszystkie publikacje utrzymane są w podobnej stylistyce, nie ma tu przypadkowości. Tym samym cała seria przynosi nie tylko niepowtarzalne doświadczenia literackie, ale również cieszy oczy.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial