Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Stella Maris

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Stella Maris | Autor: Cormac McCarthy

Wybierz opinię:

Justyna

  Przez Harolda Blooma (krytyk literacki) uznany za jednego z czterech najważniejszych amerykańskich współczesnych powieściopisarzy. Cormac Mccarthy zmarł w 2023 roku, w wieku prawie dziewięćdziesięciu lat. Debiutował w 1965 roku powieścią „Strażnik Sadu”; wydał 12 powieści, pisał scenariusze, dramaty, opowiadania i eseje. Przez większość działalności pisarskiej nie miał menadżera. Nazywany „najlepszym nieznanym powieściopisarzem w Ameryce”.

 

Milczał przez ostatnich 15 lat. Kilka miesięcy przed jego śmiercią w Polsce ukazały się dwie powieści „Stella Maris” i „Pasażer”, które stanowią całość. Można oczywiście czytać je niezależnie.

 

Nie miałam okazji czytać jego powieści. Niedawno sięgnęłam po „Drogę” (ale to nie miejsce, ani czas by o niej pisać). „Stella Maris” to moje drugie spotkanie z jego powieściami. Zdziwiła mnie oszczędność interpunkcji (jak sam mówił, nie używał średników). Zdania są dość proste, głównie oznajmujące. Nie wyodrębnia dialogów (trzeba się zastanawiać kto co mówi).

 

Stella Maris to nazwa zakładu psychiatrycznego w Black River Falls w stanie Wisconsin. Dręczona depresją i halucynacjami dobrowolnie zgłasza się do niego Alicja Western. Jest genialną matematyczką, doktorantką na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego, ma 20 lat. „Stella Maris” to zapis rozmów kobiety z doktorem Robertem Cohenem.

 

Rozmowy, które Alicja prowadzi z Cohenem to element jej terapii. Kobieta jest skryta, trudno do niej dotrzeć. Drażliwym tematem jest jej brat – Bobby, który leży w śpiączce we włoskim szpitalu, po wypadku na torze Formuły. Alicja wypowiada się o nim, jakby już nie żył… w trakcie rozmów wyjdzie na jaw straszna tajemnica – kazirodcze uczucia wobec brata. Jak migawki pojawiają się fragmenty historii Alicji, jej dzieciństwo, wątki związane z rodziną, choć na pierwszym miejscu jest jej umysł.

 

Najbardziej zaciekawił mnie wątek związany z Oppenheimerem, tym bardziej że byłam świeżo po seansie filmu o historii amerykańskiego naukowca, ojca bomby atomowej. Ojciec Alicji przystąpił do Programu Manhattan, w ramach którego opracowano konstrukcję bomby atomowej. Jak się okaże odcisnęło to piętno na całej rodzinie. Najlepsze fragmenty „Stelli Maris” to te, w których dziewczyna mówi o swoich emocjach. Złożonych, przytłaczających.

 

To nie są zwykłe rozmowy na linii lekarz-pacjentka, to intelektualna debata, która w swojej złożoności staje się trudna do zrozumienia. Za sprawą doktora i Alicji czytelnik wpada w świat wyższej matematyki, mechaniki kwantowej i filozofii. Do tego na ponad 250 stronach przewija się mnóstwo nazwisk ze świata nauki, religii i filozofii. Dla zwykłego śmiertelnika są to tematy poza zasięgiem…Krótkie pytania, cięte riposty. Brak fabuły i konkretnej osi tematycznej; tu nie ma akcji, są strzępy wydarzeń. Tu prym wiedzie słowo. Całość osnuta przygnębiającym klimatem.

 

Spotkałam się z opiniami, że nie warto czytać „Stelli Maris” bez znajomości „Pasażera”. A najlepiej to czytać równolegle, przeplatać, wracać do fragmentów. Ludzie radzą też, by nie zaczynać przygody z twórczością Cormaca Mccarthego od tych dwóch powieści… Być może.

 

Nie wstydzę się przyznać, że ta lektura mnie przerosła. Większość tematów poruszanych w trakcie terapii było dla mnie za trudnych. A czytanie, zamiast sprawiać przyjemność, momentami przypominało udrękę. To nie jest ostrzeżenie na wyrost, ale nie liczcie że zrozumiecie większość wywodów. Jestem z siebie dumna, że dotrwałam do końca, bo okazało się, że to nie moja bajka. Czuję się oszukaną, bo okładkowy opis obiecywał kompletnie coś innego. „Pasażer” nie leży w moich czytelniczych planach.

 

Lubię średniki.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial