Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zasłużyłeś

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zasłużyłeś | Autor: Mariusz Matan

Wybierz opinię:

Monika

  "Zasłużyłeś" Mariusza Matana to literacka rozprawa nad ludzkimi wyborami i ich konsekwencjami, wplątana w mroczną opowieść o tajemniczych znikających studentkach i bestialskich morderstwach. Ta książka, choć nie pozbawiona pewnych mankamentów, zapewnia czytelnikowi dreszcz emocji i wciąga w gąszcz niespodziewanych zwrotów akcji.

 

Główny bohater, Marcel Kownacki, wydaje się być jednostką, której życie toczy się spokojnie, zgodnie z wytyczonymi planami. Jego pasja naukowa jako doktora habilitowanego nauk chemicznych kieruje go ku odkryciu nowatorskiego leku, który miałby rewolucjonizować dziedzinę farmakologii. Jednakże, jak to bywa w literaturze, spokój głównego bohatera zostaje zakłócony przez nieoczekiwane i mroczne zdarzenia.

 

Mariusz Matan wplata w fabułę tajemnicze zniknięcia studentek biorących udział w wykładach Marcela Kownackiego, a następnie odnajdowane ich ciała ze znamiennymi tatuażami. Wszystko to sprawia, że wywołuje się fala paniki i strachu w miastach, a prasa zaczyna określać sprawcę mianem "Tatuatora". Akcja jest podzielona na dwie ścieżki czasowe, co stanowi oryginalne podejście autora.

 

Jednym z atutów książki jest z pewnością wątek Tatuatora. Autor zręcznie kreśli portret psychopatycznego mordercy, który działa bez określonego schematu. To stwarza element zaskoczenia i angażuje czytelnika, gdyż typowy trop prowadzenia śledztwa jest tu rozmyty. Niestety, wątek ten mógłby być rozwinięty i bardziej wyeksponowany, co uczyniłoby powieść jeszcze bardziej porywającą.

 

Mariusz Matan w "Zasłużyłeś" udowadnia swoje umiejętności konstruowania zagadkowych narracji. Wprowadza elementy tajemnicy i psychologicznego napięcia, które sprawiają, że czytelnik z zaciekawieniem pragnie poznać finał historii. Nieregularny tok narracji i przeskoki czasowe tworzą pewien chaos, ale jednocześnie dodają tekście głębi i trudności, które zmuszają do zaangażowania i uważnej lektury. Warto zaznaczyć, że autor nie unika trudnych tematów i skomplikowanych relacji międzyludzkich, co nadaje książce dodatkowego wymiaru. "Zasłużyłeś" to lektura dla tych, którzy cenią oryginalne podejście do literatury kryminalnej i nie boją się wyzwań związanych z wielowątkową fabułą.

 

Matan eksperymentuje z konstrukcją powieści, skupiając się nie tylko na aspekcie kryminalnym, ale również na życiu codziennym głównego bohatera. Ta nietypowa struktura może być zarówno atutem, jak i wadą książki. Z jednej strony pozwala na lepsze poznanie Marcela Kownackiego i jego rodziny, co dodaje głębi postaci i stanowi ciekawy zabieg. Z drugiej jednak strony, częste przeskoki w czasie i perspektywie momentami sprawiają, że czytelnik może się gubić w fabule.

 

Niewątpliwym plusem jest również wyważona kreacja postaci. Marcel Kownacki to bohater, którego można zrozumieć i przeżywać z nim jego wewnętrzne konflikty. Jego praca naukowa, rodzinne relacje i zaangażowanie w rozwiązywanie sprawy Tatuatora nadają głębi i złożoności postaci, co jest zdecydowanie jednym z mocnych punktów powieści.

 

"Zasłużyłeś" to książka, którą warto przeczytać ze względu na oryginalną fabułę i wątek kryminalny, choć przyznaję, że bywa momentami trudna do ogarnięcia ze względu na liczne przeskoki czasowe i perspektywiczne. Pomimo pewnych mankamentów, autor stara się zaskoczyć czytelnika i wprowadzić elementy zaskoczenia. To lektura, która kusi swoją tajemniczością i skomplikowaną psychologią postaci. Dla miłośników trzymających w napięciu powieści kryminalnych, "Zasłużyłeś" stanowi interesujące wyzwanie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial