Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Odwilż

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Odwilż | Autor: Zuzanna Gajewska

Wybierz opinię:

żuczek75

  Do Młynar powoli zbliża się wiosna. Dla jednych czas odwilży jest radością po zimie, a dla innych to najbrzydsza część roku, gorsza od jesieni. A ponadto jest marzec roku 2020 i do Polski nieubłaganie zbliża się pandemia Covid-19.

 

Korzystając z roztopów Ewelina Zawadzka wybiera się na poszukiwania zaginionej w trakcie zabawy w śniegu zabawki swojej córeczki. Jednak oprócz maskotki znajduje ciało topielca. Policja usiłuje ustalić tożsamość ofiary i okoliczności jej śmierci, jednak działania nie przynoszą efektu. Wkrótce okazuje się, że nieboszczyk może mieć coś wspólnego ze sprawą sprzed lat, kiedy to maltretowana przez męża Elżbieta Wojtasik zdobyła się na odwagę i złożyła zeznania obciążające domowego sadystę, dzięki którym trafił on na wiele lat do więzienia.

 

Jest to trzeci tom serii kryminalnej, której bohaterką jest właścicielka zakładu pogrzebowego z Młynar, Ewelina Zawadzka. I nie zdradzę tu zbyt wiele pisząc, że tym razem Ewelina nie wyręcza policji w prowadzeniu śledztwa, chociaż… No tu już nie mogę więcej powiedzieć. Zresztą wątek kryminalny, moim zdaniem, jest tu raczej pretekstem do przedstawienia bardzo poważnego problemu.

 

To zdecydowanie najmroczniejsza ze wszystkich części cyklu, główne ze względu na bardzo trudny temat, jaki autorka zdecydowała się poruszyć. A jest nim przemoc domowa, która, co pokazują wydarzenia ostatnich dni, nadal jest problemem na bardzo dużą skalę. A najbardziejporażającajestbezsilność organów państwa. No właśnie i nie tylko ta niemoc napawa przerażeniem, ale także to, że często instytucje powołane do pomocy pokrzywdzonym same stosują przemoc wobec słabszych. Kto przeczytał książkę, ten wie, że chodzi mi o sytuację w szkole, kiedy to nauczycielka z pełną świadomością znęca się psychiczne nad najstarszym synem Elżbiety Wojtasik. Dla mnie jest to jedna z najmocniejszych scen w książce, która wywarła na mnie ogromne i przygnębiające wrażenie. Oczywiście inne opisy przemocy też są wstrząsające i chociaż akurat ta sprawa jest jedynie fikcją literacką, to jestem przekonany, że nie są to sceny wyolbrzymione, a realnym życiu los ofiar może być jeszcze gorszy.

 

Ta książka to bardzo ważny głos w dyskusji o walce z przemocą domową i nie tylko domową. Autorce należą się słowa najwyższego uznania, gdyż pisanie tej książki na pewno było dla niej bardzo wyczerpująceemocjonalnie. Zuzannie Gajewskiej zdecydowanie udało się wstrząsnąć czytelnikiem i pobudzić go do refleksji nad agresją zarówno fizyczną jak i psychiczną.

 

Zaletą „Odwilży” jest nie tylko pogłębiony wątek przemocy. Zagadka kryminalna stanowi co prawda jedynie pretekst do prowadzenia tego właśnie wątku, jednak autorka w klasyczny sposób myli tropy i prowadzi do nieoczywistego zakończenia. Ale żeby nie było, że książka jest wyłącznie poważna - zawiera również dawkę humoru. Przykład? Mnie bardzo rozbawiła nazwa sklepu z odzieżą używaną „Szperaczek”.

 

Pomimo, że dopiero co skończyłem czytać „Odwilż” nie mogę się doczekać następnej części. Czy będzie? Raczej tak, chociaż autorka na razie tego nie potwierdza, jednak zakończenie jest otwarte i pozostawia furtkę do opisania dalszych losów Eweliny Zawadzkiej. Na pewno będę kibicował Zuzannie Gajewskiej i trzymam kciuki za sukces „Odwilży” i jej następnych książek (nie tylko z Eweliną). A trzeba przyznać, że „Odwilżą” zawiesiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial