Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Cudzoziemka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Cudzoziemka | Autor: Maria Kuncewiczowa

Wybierz opinię:

O Książkach I Nie Tylko

  O powieściach Marii Kuncewiczowej słyszałam wielokrotnie, samej jednak jeszcze nie miałam okazji poznać ich bliżej. Gdzieś w mojej głowie nadal króluje przeświadczenie, że jednak ta klasyka literatury polskiej może być dla mnie za trudna i być może nie dam rady zrozumieć/odebrać tych pozycji, tak jak powinnam. Zdałam sobie jednak sprawę ze swojej głupoty — przecież moja interpretacja jest wyłącznie moja, dlatego też na pierwszy ogień wzięłam Cudzoziemkę. Czy powieść ta przypadła mi do gustu? O tym w tej recenzji.

 

Róża Żabczyńska nie miała łatwego życia. W młodości straciła wszystko to, co na czym zależało jej najbardziej. Teraz kobieta wciąż nie potrafi poradzić sobie z tą przeszłością i pielęgnując w sobie nienawiść, krzywdzi nawet najbliższych. Jest oschła, wredna i po prostu nie wzbudza sympatii. Róża musi zaakceptować taki stan rzeczy i nareszcie zacząć żyć, ale czy to możliwe, mając tak dużą zadrę w sercu?

 

Pierwsze strony Cudzoziemki sprawiły, że z początku nie potrafiłam przekonać się do języka, jakim została ona napisana. Wiadome mi było, że to powieść odnosząca się raczej do atmosfery panującej w latach 30 ubiegłego wieku, jednak naiwnie wierzyłam w to, że z miejsca ujmie mnie styl pisania autorki.

 

Sama główna bohaterka na początku kompletnie nie przypadła mi do gustu. Róża wydała mi się kobietą zbyt pewną siebie, złośliwą i niedającą sobie przetłumaczyć najprostszych kwestii. Kreacja tej postaci zdecydowanie zasługuje na oklaski, ponieważ stworzyć tak antypatyczną, a jednocześnie wzbudzającą współczucie bohaterkę trzeba po prostu umieć. Z czasem w Róży zaczęły zachodzić pewne zmiany, jednak widmo tego, jak zachowywała się na początku, zostało ze mną do ostatniej strony, więc ostatecznie i tak nie uważam jej za pozytywną postać — no przepraszam.

 

Relacje pomiędzy Różą a jej mężem, a także dziećmi mogę opisać jednym słowem: toksyczne. Kobieta była w stanie zaakceptować tylko i wyłącznie towarzystwo synów, a męża i córkę traktowała z największym dystansem i wrogością wręcz. Czytając te fragmenty, czułam po prostu smutek i łapałam się na myśli, że jak mocno musiała zostać dotknięta główna bohaterka, by tak okrutnie traktować swoich najbliższych. Potomstwo Róży z kolei, nauczone od małego takiego zachowania ze strony matki, same zaczęło usilnie poszukiwać jej aprobaty, postępując w sposób, który budził mój smutek. Tym samym uważam wątek dotyczący rodziny Róży za bardzo dobrze przedstawiony oraz dopracowany pod kątem psychologicznym (swoją drogą, myślę, że powieść ta byłaby świetnym materiałem do analizy naukowej, ale sama się niestety na tym nie znam, więc tego robić nie będę).

 

Minusem powieści dla mnie osobiście były przeskoki czasowe, które wzbudzały we mnie poczucie chaosu i takiego zagubienia. Przykładowo: pojawiała się scena, gdy Róża rozmawiała z dorosłą już córką, a nagle autorka wracała do dzieciństwa Marty lub innego bohatera, co nie do końca mi się podobało. Po tym następował kolejny przeskok, który dla mnie wyglądał w pewnych momentach jak wtrącenia autorki na temat poszczególnych sytuacji, o których zapomniała wcześniej.

 

Cudzoziemka to tytuł, który przewijał się w moich czytelniczych podbojach kilka razy i nareszcie mogę napisać: przeczytałam ją i poznałam swoją pierwszą powieść Marii Kuncewiczowej. To pozycja wzbudzająca wiele emocji, ale i skłaniająca do przemyśleń. Myślę, że wiele wyniosłam z tej pozycji i tym samym chętnie będę sięgać po powieści autorki w przyszłości. Jeśli poszukujecie wciągającej i naprawdę interesującej pozycji z literatury polskiej, to zainteresujcie się tą pozycją.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial