Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Na Dnie W Paryżu I W Londynie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Dnie W Paryżu I W Londynie | Autor: George Orwell

Wybierz opinię:

Kozel

  George Orwell znany jest przede wszystkim jako autor Folwarku zwierzęcego – klasycznej alegorii, która pod płaszczykiem historii o przewrocie wśród mieszkańców farmy snuje rozważania odnoszące się do kondycji ludzkiej i wciąż działających schematów manipulacji. Tymczasem Brytyjczyk ma na swoim koncie również i inne fascynujące pozycje literackie. „Na dnie w Paryżu i Londynie” z pewnością jest jedną z nich.

 

Z jakim gatunkiem mamy tu do czynienia? Przez większość „Na dnie w Paryżu i Londynie” jest uznawana za reprezentanta literatury reportażowej – szczególnej, gdyż zabierającej czytelnika w podróż przez mroczny świat ubogich i marginalizowanych, ukazującej bezlitosną rzeczywistość życia na dnie społeczeństwa. Koniecznie trzeba podkreślić, że jest to raczej relacja reporterska niż faktyczny akcent biograficzny, bowiem Orwell nigdy nie został zmuszony przez los do życia na krawędzi, a jedynie pragnął opisać ten świat, przy okazji snując swoje rozważania na ten temat.

 

Stąd pewnie bierze się jeden z częstszych zarzutów: dotyczących perspektywy panicza bawiącego się w biedotę. Oponenci Orwella zarzucają mu, że jego odbiór nędzy nie jest i nie może być autentyczny, gdy sam nie zaznał nigdy głodu. Nawet funkcjonując w Paryżu w omawianym kontekście, pracował jako korepetytor angielskiego i publikował w prasie, miał więc pieniądze, a jego rzekome „życie na krawędzi” trwało 18 miesięcy.

 

Czy to przeszkadza w odbiorze książki? O ile uważam, że „Na dnie w Paryżu i Londynie” nie traci przez to swojego uroku, o tyle musimy wziąć poprawkę na charakter sprawozdania. Relacja została stworzona dla ludzi z określonej klasy społecznej, którzy prawdziwego wykluczenia nigdy nie zaznali. Orwell emocjonuje się pluskwami, do których biedacy zdążyli przywyknąć i uznać je za coś normalnego, przejmuje się brakiem pieniędzy, które przecież ma i cały czas opisuje pracę na zmywaku jako tytułowe dno.

 

Autor niewątpliwie stara się, by jego opowieść pozostała surowa, bezpośrednia, brutalnie szczera. Próbuje wejść w opisywany świat, zrozumieć pewne mechanizmy i życiorysy ludzi funkcjonujących dookoła niego. Ten wysiłek z pewnością wypada docenić, a i przyswajalność historii jest wysoka. Mnie osobiście dużo lepiej czytało się część londyńską niż paryską. Z czasem, w miarę rozwoju opowieści, zaczynało ogarniać mnie pewne znużenie. Wszystko przez to, że próżno szukać dramatycznych momentów, wzruszających emocji czy szczególnie zapisujących się w pamięci bohaterów. Większość fabuły to po prostu opisy poszczególnych noclegowni, codziennych wędrówek po mieście czy dorywczej pracy.

 

Ze względu na przyczyny, o których wspomniałam już wyżej, uważam, że Na dnie w Paryżu i Londynie nie może zostać okrzyknięte wzorcem literatury reportażowej. Owszem, autor próbował zaangażować się i wcielić w opisywaną rzeczywistość, natomiast nie do końca mu się to udało. Możemy natomiast, podobnie jak Folwark zwierzęcy, i tę pozycję potraktować jako zdecydowanie bardziej uniwersalną refleksję nad kondycją ludzką i społeczeństwem. Orwell nie omija tematów trudnych, takich jak niesprawiedliwość, rozwarstwienie społeczne i nędza. Wiele z opisanych problemów pozostaje aktualnych, co sprawia, że ta lektura jest nie tylko fascynująca, ale i ważna dla współczesnego czytelnika.

 

Na dnie w Paryżu i Londynie George'a Orwella to lektura, która burzy i porusza, pozostawiając czytelnika z głębokim uczuciem współczucia i refleksji. To nie tylko literatura reportażowa, ale także głos dla tych, których społeczeństwo często ignoruje. Ta książka jest niezbędnym czytaniem dla każdego, kto pragnie zrozumieć ludzką naturę i pewne schematy wpływające na społeczeństwa.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial