Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przetrwać Burzę

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przetrwać Burzę | Autor: Elżbieta Zubrzycka

Wybierz opinię:

Hiril

 

  Rozwody zdarzają się w wielu rodzinach i jest to bardzo powszechny problem. Jeszcze większy kiedy są dzieci, bo jak im wytłumaczyć, że tata lub mama już nie będą z nimi mieszkać albo część tygodnia będzie mieszkać u jednego rodzica, a część u drugiego? I co jeżeli rodzice nie rozstają się polubownie? Tych problematycznych momentów może się nałożyć tak wiele, że taka rozmowa, nieunikniona zresztą, zaczyna obie strony przerastać. Tymczasem dzieci zwykle widzą i wyczuwają, że dzieje się coś złego i to je stresuje. Zaś rodzic chce dobrze, przeciąga szukając natchnienia, a w efekcie pogarsza sytuację. Albo rozmowa wypada w biegu i skutki są opłakane, bo coś się źle powiedziało, coś niedopowiedziało, pojawiło się zbyt dużo emocji... To jest bardzo ciężka sytuacja dla obu stron, taka, która może poważnie i długofalowo wpłynąć na relacje dziecka z rodzicami, ale też na psychikę samego dziecka. Z tych wszystkich powodów istnieje ogromne zapotrzebowanie na źródła z sugestiami rozwiązań na taką okoliczność, a największa potrzeba jest na pozycje stworzone przez specjalistów, przemyślane, zrównoważone, rozsądne i przystępne. 

 

Gdy tylko wzięłam do ręki „Przetrwać burzę” moim głównym pytaniem było - czy to taka książka? Czy to jest lektura, która w wartościowy sposób wesprze dzieci i/lub dorosłych? Pierwsze co rzuca się w oczy to wykształcenie i doświadczenie autorki książki. Pani Zubrzycka zrobiła magisterium z psychologii, wykładała w Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Instytucie Psychologii Uniwesytetu Gdańskiego, ma wiele lat doświadczenia jako terapeuta, szczególnie dziecięcy, założyła Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, a następnie jego „młodszą siostrę" czyli GWP dla dzieci. Elżbieta Zubrzycka ma na swoim koncie masę książek, w tym wiele skierowanych do dzieci. Drugą kwestią jest sama lektura - niedługa, bo ma zaledwie 167 stron, podzielona na dwie części, pełna ilustracji, wyraźnych i jednoznacznych co do tematu podtytułów, ramek z ważnymi informacjami czy ćwiczeń. Część dla dzieci zawiera kilka rozdziałów opowiadania, wskazówki np. jak zrozumieć swoje emocje oraz ćwiczenia, zaś ta dla rodziców (i wychowawców!) to przykładowe rozmowy i sugestie dotyczące tego jak przeprowadzić tą wymagającą rozmowę, a także podpowiedzi dotyczące między innymi tego jak pewne sytuacje widzą dzieci. Po lekturze mogę z całym przekonaniem sama siebie zacytować, że oto jest książka „stworzona przez specjalistów, przemyślana, zrównoważona, rozsądna i przystępna".

 

Podczas lektury delikatnie przeszkadzały mi pewne uogólnienia, zwłaszcza bliżej początku są postawione pewne tezy, które są prawdziwe wyłącznie w określonych sytuacjach. A nie wszystkie sytuacje takie są. Prawdę mówiąc większość może taka nie być, chociaż bardzo chciałabym się mylić. Jednak przyjmuję wyjaśnienie, że ta historia ma poruszać pewne tematy, a niekoniecznie być rozwiązaniem wszystkich możliwych sytuacji.

 

Zwłaszcza, że również wiele spośród sformułowanych tutaj tez ogromnie mi się podoba!Do gustu bardzo mocno przypadł mi również język jakiego używa autorka w książce - z jednej strony mamy jasny przekaz i proste komunikaty, a z drugiej unikamy infantylności. Zrozumiałe słowa przekazują klarowną informację, który nie pozostawia złudzeń - masz prawo czuć zagubienie, złość, smutek, ale nie jesteś temu winna/winien, nie odpowiadasz za tę sytuację i w związku z tym ty nie możesz jej naprawić. Z tobą wszystko jest w porządku, nawet jak popełniasz błędy, bo masz do nich prawo i już. To jest to co chciałabym czytać w książkach dla dzieci kiedy chodzi o sprawy rodzinne. Mówmy też głośno o tym, że jeśli ktoś Cię krzywdzi poproś o pomoc albo że terapia to coś normalnego. Uczmy tego dzieci żeby umiały pomóc i sobie i innym, bo niestety z pewnością będzie im to potrzebne. To wszystko są arcyważne rzeczy, których nigdy za dużo!

 

Przeczytałam „Przetrwać burzę” z ogromnym zainteresowaniem i uważam, że każda biblioteka powinna mieć ją na stanie. Ponieważ dostęp do takiej wiedzy powinien być ogólnodostępny, niezależny od zasobów portfela, miejsca zamieszkania, możliwości dostawy. Ona po prostu powinna być. Powiem więcej! Powinna być także w bibliotekach szkolnych, bo taki przekaz nigdy się nie przeterminuje ani nie zaszkodzi.

 

Jedyne co mnie zastanawia to czy dziecko może czytać tę książkę samo. Żaden ze mnie psycholog, nie jestem matką, ale jednak mam wrażenie, że część poruszanych tu tematów jak np. samookaleczenia albo myślenie o samobójstwie, jest trochę zbyt poważna, aby je tak zostawić. Bardzo pomógłby komentarz albo kilka osobistych uwag rodzica. Mam również wątpliwości jak historię Małgosi odbiorą nastoletni czytelnicy, ale to już nie jest pytanie do mnie a do nich. 

 

Mnie osobiście najbardziej spodobała się część dla wychowawców i rodziców, która nie tylko dobrze porusza tematykę rozstań i generalnie kryzysu w rodzinie, ale przede wszystkim podpowiada jak wspierać dziecko. W dodatku robi to z ogromną wrażliwością, a jednocześnie podaje praktyczne rozwiązania nie skupiając się tylko na teorii. Doceniam przykładowe zdania czy frazy, wskazówki i to, że książka skupia się na celu - poradzeniu sobie z trudną sytuacją jaką jest komunikacja z dzieckiem na temat rozstania rodziców oraz zachowaniu dobrostanu dziecka. Bardzo polecam!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial