Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rzeczy, Których Nie Dokończyliśmy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Rebecca Yarros
 • Tytuł Oryginału: The Things We Leave Unfinished
 • Seria: Hype
 • Gatunek: Literatura Obyczajowa
 • Liczba Stron: 544
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788382806113
 • Wydawca: Filia
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rzeczy, Których Nie Dokończyliśmy | Autor: Rebecca Yarros

Wybierz opinię:

Anena

  Przyznam szczerze, że ogromny napis na okładce ,,Rzeczy, których nie dokończyliśmy”, głoszący, iż książka jest ,,globalną sensacją TikToka” wcale nie sprawiał, że miałam ochotę sięgnąć po powieść Rebeki Yarros. Wiele razy natknęłam się na książki, których wartość literacka była bardzo słaba, więc nieco obawiałam się tej powieści. Jednakże gdy tylko przeczytałam kilka stron wiedziałam, że ta książka wciągnie mnie na długie godziny i sprawi, że po lekturze będę bardzo tęsknić za bohaterami.

 

Powieść rozpoczyna się wtedy, gdy autorka poczytnych romansów nagle umiera, a cała jej spuścizna zostaje przekazana prawnuczce. Podczas przeglądania rzeczy pozostawionych przez pisarkę, okazuje się, że jedna z powieści jest niedokończona. W wyniku splotu wydarzeń, dotychczasowy wydawca postanowił zatrudnić kogoś, aby podjął się zadania dopisania zakończenia do tej historii. To zrozumiałe, że Georgia Stanton nie chce, aby ktokolwiek myszkował w tej powieści i na siłę próbował naśladować styl jej prababci, bo wiadomo, że każdy autor posiada swój unikatowy sposób pisania, więc jest niemożliwe, żeby inna osoba pisała w tak samo. W dodatku osobą wyznaczoną do tego jakże trudnego zadania okazuje się pisarz, którego twórczość Georgia nie darzy ogromnym szacunkiem, wręcz przeciwnie, uważa, że jego powieści są płytkie i pełne kiczowatych motywów i schematów fabularnych. Nic więc dziwnego, że kobieta postanawia przypilnować, aby historia opowiedziana przez jej prababkę została dokończona we właściwy sposób pasujący do niej.

 

Wraz z rozwojem fabuły okazuje się jednak, że początkowa niechęć Georgii do Noaha całkowicie się zmieni i sprawi, że kobieta, która rozczarowała się nieudanym małżeństwem ze znanym człowiekiem z branży filmowej, pozna smak prawdziwej miłości, rodzącej się z upływem czasu, która jest przeciwieństwem młodzieńczej miłości spadającej na człowieka jak grom z jasnego nieba. Jest to miłość dojrzalsza, bo oparta na wzajemnym szacunku wynikającym z dokładnego poznania się, na którą kobieta po przejściach w pełni zasługuje.

 

Równolegle możemy śledzić losy miłosnej historii Scarlett i Jamesona, którzy zakochali się w czasach II wojny światowej, i których miłość została wystawiona na wiele prób. Przeciwności losu, z którymi mierzyli się młodzi bohaterowie sprawiają, że czytelnik wręcz nie może oderwać się od książki i z trudem odkłada ją na półkę.

 

Narracja ,,Rzeczy, które pozostawiliśmy” prowadzona jest z perspektywy dwój głównych bohaterów, czyli Georgii i Noaha. Dzięki temu zabiegowi możemy dowiedzieć się, co oni myślą o wydarzeniach, w których oboje brali udział oraz możemy zauważyć, jak wygląda zakochanie się z perspektywy kobiety i mężczyzny.

 

Oczywiście mogłabym napisać, że momentami powieść Rebeki Yarros bardzo przypomina książki innych znanych autorek literatury obyczajowej, na przykład Jojo Moyes, ale wydaje mi się, że byłoby to znaczące nadużycie. Zresztą ten gatunek powieściopisarstwa charakteryzuje się powtarzalnością motywów i struktur fabularnych, które inni autorzy mogą jedynie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Mi taka powtarzalność nie przeszkadza, choć oczywiście wolałabym nieco więcej oryginalności w literaturze, jednakże wiem, że to byłoby niezwykle trudne do osiągnięcia.

 

Bardzo podobało mi się ukazanie różnych spojrzeń na zakochanie się i miłość, gdyż dzięki temu autorka podtrzymywała uwagę czytelnika oraz sprawiła, że powieść zyskała wielowymiarowy aspekt. Przeplatanie się dwóch historii miłosnych, osadzonej w teraźniejszości oraz tej w czasach II wojny, sprawiło, że odbiorca mógł porównać sposoby postrzegania miłości.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial