Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

W Górę Schodami W Dół

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

W Górę Schodami W Dół | Autor: Bel Kaufman

Wybierz opinię:

Wanda Rajska

  Halo, nauczyciele! Chciałabym dziś zdobyć Waszą szczególną uwagę! Ale oczywiście nie tylko Waszą, ponieważ jest to pozycja zasługująca na naprawdę szersze zainteresowanie. Powinnam więc być może zwrócić się po prostu do miłośników atrakcyjnej i wartościowej literatury. Tym niemniej, jako nauczycielka z ponad dwudziestoletnim stażem, muszę przyznać, że czytałam tę książkę wyjątkowo uważnie i ze szczególnym zainteresowaniem!

         

"W górę schodami w dół" to napisany w latach 60-tych w Ameryce światowy bestseller! Wydany w ponad 8 000 000 egzemplarzy! Przetłumaczony na wiele języków, zekranizowany, prezentowany na deskach licznych teatrów! Książka zdobyła szeroki rozgłos, a jej autorce w szybkim czasie zapewniła sławę i spore pieniądze. A u nas, niestety, wydana dopiero teraz. Niestety, a jednak mimo to, że minęło ponad pół wieku, to nadal wyjątkowo aktualna historia. Warto dodać, że autorką książki jest aktywna zawodowo w tamtym czasie nauczycielka.

 

Sylvia - młoda, pełna ideałów nauczycielka języka angielskiego rozpoczyna pracę w publicznym liceum w Nowym Yorku. Od pierwszego dnia, a może od pierwszej minuty, wpada w szalony wir kosmicznej biurokracji, okólników, dyrektyw i sprzecznych ze sobą arkuszy, dokumentów i formularzy. Do tego dochodzą przepełnione klasy, braki w wyposażeniu, absurdalne regulaminy, cały wachlarz nauczycielskich osobowości koleżanek i kolegów, ale przede wszystkim - uczniowie, którzy nie wiedzą, po co tu są i dlaczego w ogóle mieliby się uczyć. Część z nich szczerze i otwarcie nienawidzi nauczycieli i szkoły, inni wyrażają całkowitą obojętność i marazm. Wielu wagaruje i przerywa edukację przed czasem. Niektórzy zaznaczają swoją obecność niewłaściwym zachowaniem, bądź graniem roli klasowego błazna. Są też interesowne lizusy, które wcale nie osładzają nauczycielskiej pracy. Obrazu dopełniają przerażające braki w ich edukacji i niski poziom wiedzy. Młodziutka Sylwia, początkowo przerażona, zakasuje przysłowiowe rękawy i jak prawdziwy wojownik staje do walki! Jej jedyną bronią jest szczery zapał i prosta, szczera miłość do drugiego człowieka. Czy to wystarczy? Kto kogo pokona? Jak skończy się ten pojedynek?

 

Dziś we współczesnych szkołach zamiast papierowych zarządzeń i fruwających karteluszków mamy służbowe maile, grupy na fb czy wattsupie. Co oczywiście nie przeszkadza tonąć również w papierowej dokumentacji! Zewsząd obiecują nam redukcję papierologii, a jednak każdego roku jest jej coraz więcej… W klasach nie ma 40 uczniów (dzięki Bogu!), ale gwar i hałas jest taki sam, z dyscypliną kłopoty jeszcze większe, sposoby dyscyplinowania zdecydowanie skromniejsze. O zarobkach może w ogóle nie wspominajmy. Do tego zalecenia, procedury, regulaminy, plany, sprawozdania, harmonogramy... Uff! I po lekturze taka sama puenta, mimo półwiecza, które nas dzieli – nauczyciel wytrzyma to wszystko, jeśli naprawdę lubi dzieci czy młodzież i naprawdę chce dla nich dobrze. Szczere zaangażowanie może przynieść nieoczekiwaną, bezcenną satysfakcję, a okazane serce wraca jak fala. Inaczej… już po Tobie!

 

Książka jest jednocześnie niezwykle zabawna i smutna (ten smutek chyba nauczyciele bardziej odczują). Mimo lat od premiery - całkowicie aktualna! Do tego napisana w bardzo ciekawej, nietypowej formie - to luźny zbiór zarządzeń, liścików, prac dzieci, listów do przyjaciółki, wewnątrzszkolnej korespondencji itp., z których wyłania się cały obraz szkolnej rzeczywistości, niezwykle realnej i tak bardzo podobnej do dzisiejszej. Czyta się to wszystko wręcz błyskawicznie i z wielką przyjemnością! To po prostu świetna powieść, którą polecam zdecydowanie nie tylko nauczycielom!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial