Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Www.1939.com.pl

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Www.1939.com.pl | Autor: Marcin Ciszewski

Wybierz opinię:

Pani M.

  Od kiedy tylko pamiętam, historie alternatywne wzbudzają we mnie mieszane uczucia. W trakcie ich czytania ciągle z tyłu głowy mam to, co wydarzyło się naprawdę. Jednak od czasu do czasu wychodzę ze swojej strefy czytelniczej i zabieram się za takowe powieści. Taka inna narracja potrafi skłonić mnie do refleksji na temat tego, jak potoczyłyby się wydarzenia, gdyby faktycznie nieco zmienić nurt historii. Tym razem będzie krótko o powieści, w której batalion NATO przenosi się do 1939 roku, by wziąć udział w walkach. Mają nowszą i bardziej zaawansowaną technologicznie broń, a poza tym wiedzą, co się wydarzyło. Czy i w jaki sposób coś takiego wpłynie na losy nie tylko Polski, ale i Europy oraz całego świata?

 

Na początku miałam nieco problemów z odnalezieniem się w tej powieści, musiałam przypominać sobie, co się właściwie zdarzyło i czemu nagle pojawia się sprzęt, którego na polu walki być nie powinno. Na szczęście dość szybko złapałam właściwy rytm i wciągnęłam się w opowiadaną przez autora historię.

 

Intrygowało mnie to, jak bohaterowie odnajdą się w nowej rzeczywistości, bo nie wszystko poszło zgodnie z planem. Nie chcę tutaj streszczać fabuły, ale sami zastanówcie się nad tym, co byście zrobili, gdybyście nagle przenieśli się do Polski w roku 1939. I muszę przyznać, że satysfakcjonuje mnie to, jak autor to rozegrał, choć jak wspomniałam, początkowo trudno było mi się wczuć w całość.

 

Nieco obawiałam się tego, czy to nie będzie typowo męska literatura, która przytłoczy mnie ciężarem militarno-technicznych szczegółów i już na dzień dobry pogubię się, kto jest kim i dlaczego. Na szczęście tak się nie stało. Wkręciłam się w fabułę i zastanawiałam się, co będzie się działo dalej, chociaż czasem rozkładałam na czynniki pierwsze pewne nie do końca dla mnie logiczne wątki. Nie było ich dużo, jednak nie wszystko kupiłam z całym dobrem inwentarza.

 

Mam pewne wątpliwości, jeśli chodzi o kreację bohaterów. Kobiece kompletnie do mnie nie przemówiły, a jeśli chodzi o męskie, to czasem nieco topiłam się w testosteronie. Zabrakło mi lepszego zbalansowania postaci. Czasem też interakcje między nimi nie do końca mnie przekonywały, trudno było mi wyobrazić sobie ludzi mówiących w taki sposób. A, jeszcze to zapowiadanie kłopotów, dawanie znać, że niby sytuacja jest ok, ale jednak potem nie była, nieco mnie irytowało. Wolałabym, gdyby takie rzeczy nie były zapowiadane, wtedy bardziej bym przeżywała to, co się dzieje, a nie czekała na to, kiedy na przykład ktoś łomot dostanie.

 

Trochę się w trakcie lektury pośmiałam, trochę poirytowałam, ale nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść. To nie do końca moje klimaty, jednak lubię czasem wyjść poza swoją strefę komfortu czytelniczego. Myślę, że fani historii znajdą tutaj coś dla siebie. Ja cieszę się, że nieco mniej wiem na temat II wojny światowej, dzięki czemu mogłam po prostu dobrze bawić się w trakcie lektury. Pewnie w przeciwnym wypadku rozkładałabym na czynniki pierwsze każdą scenę, tak jak teraz robi to jedna z bliskich mi osób, która czyta tę książkę. To była całkiem niezła lektura. Pewne rozwiązania dla mnie były naiwne, ale patrząc na całość, nie było wcale źle i polecam powieść fanom alternatywnej historii.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial