Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Księga Zaginionych Opowieści. Historia Śródziemia. Tom 2

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Księga Zaginionych Opowieści. Historia Śródziemia. Tom 2 | Autor: J. R. R. TolkienChristopher Tolkien

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

  Twórczość J.R.R. Tolkiena, to religia dla miłośników literackiego fantasy. To wybitna proza, niedościgniony wzorzec dla twórców, wciąż pozostająca dla nas wielką zagadką opowieść o świecie magii, wojny i namiętności. Dlatego też nie może dziwić fakt, że sięgamy nie tylko po nowe wydania dzieł tego autora, ale też i po wszelkie opracowania im poświęcone. I właśnie taką pozycją jest książka „Historia Śródziemia. Księga zaginionych opowieści”.

 

 Na tytuł ten składają się fragmenty oryginalnych dzieł Tolkiena, jak i również dopełniająca ich interpretacja, którą tworzą analizy, rozprawy, ale też i odręczne notatki autora, które możemy poznać tutaj za sprawą jego syna - Christophera. I to owe połączenie prozy fantasy z naukową dyskusją funkcjonuje tu w iście znakomity sposób, oferując z jednej strony magię świata Śródziemia, z drugiej zaś pomoc w odkryciu jego tajemnic i właściwym zrozumieniu tego, czym on był.

 

 To fascynujące spotkanie z twórczością J.R.R. Tolkiena, wypełnione niepowtarzalnym klimatem, maestrią słowa, wszystkimi dziwami wykreowanego przez niego świata Śródziemia. Ot, wystarczy wspomnieć chociażby o przedstawionej nam tutaj miłosnej epopei z udziałem Lúthien Tinúviel i Edaina Berena..., kolejno o poetyckiej historii życia wybitnego elfiego twórcy Eriola..., czy też o niebywałej okazji odkrycia smutnej, gorzkiej, jakże poruszającej opowieści o zniszczeniu Gondolinu. To tylko kilka z wielu fragmentów twórczości Tolkiena, które składają się na tę znakomitą, piękną, rozrywkowo-edukacyjną relację.

 

 Oczywistością jest to, że można odbierać ten tytuł na kilka sposobów. Można skupić się na literackiej prozie, ciesząc wieloma barwnymi pieśniami, legendami, opowieściami, które ukazują losy Elfów, ludzi, Krasnoludów i wielu innych fantastycznych nacji. Może skupić się również głównie na naukowej stronie tej książki, która omawia historię, postacie, i kluczowe wydarzenia dla całego Śródziemia, bazując na wyżej wspominanych tekstach. Wreszcie można połączyć te dwa oblicza tej pozycji, ciesząc się rozrywkową i naukową ofertą jednocześnie. I w mej ocenie ten ostatni plan wydaje się być tu najlepszym. 

 

Nie zaprzeczę jednak też opiniom, że spotkanie z tą pozycją jest wymagającym – zwłaszcza dla osób, które nie koniecznie są zagłębione szczególnie mocno w twórczość Tolkiena. To naturalne, gdyż mamy tu moc rozmaitych imion, nazw miejsc i opisanych wydarzeń, które dodatkowo zostają poddane szczegółowej analizie, co z jednej strony jest rzeczą pomocną, ale co z drugiej sprawia, że wówczas mamy do czynienia z dziełem już naukowym. Myślę, że warto o tym pamiętać przed sięgnięciem po ten tytuł, aby potem się nie rozczarować.

 

Jednocześnie jest i jeszcze jedna ważna rzecz, otóż spotkanie z tą książką pozwala spojrzeń nam zupełnie inaczej na „Władcę Pierścieni”, „Hobbita” i inne dzieła Tolkiena. Spojrzeć niejako szerszym okiem, widząc więcej, rozumiejąc więcej oraz doceniając w jeszcze większym stopniu wielkość, złożoność i perfekcję tych książek, na potrzeby których to autor stworzył wszakże cały nowy język. I to jest z pewnością piękna wartość tego omawianego tu tytułu.

 

Książka „Historia Śródziemia. Księga zaginionych opowieści”, to znakomita kontynuacja pierwszej części tego cyklu, jak i również znakomite, osobne dzieło, gdyż możemy sięgnąć po nie również nie poznawszy wcześniej pierwszego tomu. To wspaniała, czytelnicza uczta, która odsłania przed nami literacki świat Śródziemia, jego dzieje i zamieszkujące go nacje. Jeśli zatem tylko kochamy twórczość Tolkiena, cenimy sobie literackie fantasy i uwielbiamy odkrywać sekrety dzieł największych literackich twórców, to bez najmniejszego wahania sięgajmy po tę niniejszą książkę. Polecam – naprawdę warto to zrobić.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial