Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Warszawa Idzie Na Mecz. Tom 2 | Autor: Stefan Szczepłek

Wybierz opinię:

Helluo_Liborum

  Fani sportu ponownie mają okazję wyruszyć w podróż po mniej lub bardziej znanych miejscach związanych ze sportem. A nie ma chyba lepszego przewodnika w takiej podróży niż Stefan Szczepłek. Ten dziennikarz sportowy to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat sportu i kopalnia ciekawostek na temat różnych dyscyplin sportowych i związanych z nimi miejsc. Zgodnie z obietnicą, w drugim tomie książki „Warszawa idzie na mecz” ponownie urzeka swoich czytelników opowieściami o sportowej stronie stolicy, zabierając w miejsca, o których wielu z nich nie miało pojęcia.

 

Książka Stefana Szczepłka to swoisty przewodnik historyczny po miejscach związanych w różnymi dyscyplinami sportowymi. Opowieść o rozgrywanych meczach i ich kulisach, spacer po stadionach i zapomnianych boiskach, halach i niewielkich salkach, gabinetach działaczy i podrzędnych lokalach. Okazałe, pełne splendoru i prestiżu miejsca mieszają się tu z małymi, często zapomnianymi miejscami. Autor nie zapomina jednak o żadnym z nich i bynajmniej nie skupia się w swojej opowieści wyłącznie na najbardziej znanych miejscach. Przeciwnie – zabiera czytelników również tam, gdzie oni sami by się nie udali, zdradzając przy tym kulisy ważnych wydarzeń sportowych. Kryterium jest jedno – Szczepłek nie pomija żadnego miejsca, które odegrało rolę w sportowym życiu stolicy. Do których lokali chadzał Kazimierz Deyna? Członkiem którego z warszawskich klubów był Leopold Tyrmand? Gdzie mieszkali bracia Kliczkowie podczas walk na ringu w Warszawie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udziela Stefan Szczepłek.

 

Przystępny, lekki język przewodnika czyni z niego książkę dla każdego. Choć nie ma tu fabuły, przewodnik czyta się z zapartym tchem, podziwiając erudycję i kunszt autora w snuciu opowieści. „Warszawa idzie na mecz” to gratka nie tylko dla fanów sportu. Sposób, w jaki została napisana sprawia, że zaciekawi także tych, którzy na co dzień nie interesują się żadną z dyscyplin.

 

Stefan Szczepłek nie wyrusza w podróż po Warszawie sam. Za towarzyszy bierze wiele osób, które zapisały się w historii stolicy, zarówno jako sportowcy, jak i kibice. W książce znalazły się również wywiady. Piosenkarz, Wojciech Gąssowski opowiada o swoich wspomnieniach związanych ze sportem. Michał Listkiewicz oprowadza nas po Warszawie swojej młodości, natomiast Michał Żewłakow wraz z bratem Marcinem opowiadają o swoich piłkarskich karierach. Oddanie głosu osobom związanym ze sportem i należących przy tym do różnych pokoleń, stanowi ogromną wartość dodaną do i tak świetnej książki.

 

Przewodnik ubogacają również liczne zdjęcia, które go ilustrują. To czarno-białe fotografie miejsc i osób, o których autor opowiada, ale także biletów, zaproszeń czy dokumentów. Czytelnik nie tylko ma zatem okazję czytać o miejscach i osobach związanych ze sportem, ale także je zobaczyć. Daje to okazję do tego, aby jeszcze lepiej poczuć klimat książki i dawnej Warszawy.

 

Na końcu publikacji autor oddaje też hołd złotym medalistom olimpijskim związanym z Warszawą, wymieniając ich wszystkich i opatrując każde z nazwisk krótką notą biograficzną. Nie zabrakło także bibliografii, dzięki której zainteresowani mogą poszerzyć swoją wiedzą oraz indeksu nazwisk. Te elementy czynią z przewodnika Stefana Szczepłki swoisty podręcznik z historii sportu.

 

„Warszawa idzie na mecz tom 2” to książka, którą zdecydowanie powinni przeczytać wszyscy fani sportu, nie tylko warszawiacy. To połączenie przewodnika, książki historycznej i podręcznika, będący encyklopedię sportu. Wiele tu dat, nazwisk, ale i anegdot i szczegółów, które budują niepowtarzalny klimat. Autor opowiada o miejscach, które niejeden czytelnik codziennie w pośpiechu mija, nie myśląc nawet o jego znaczeniu dla sportowej historii miasta. Stefan Szczepłek pokazuje jednak takie miejsca w zupełnie nowej odsłonie i sprawia, że już nigdy nie przejdziemy obok nich obojętnie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial