Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zamojski Złotnik

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zamojski Złotnik | Autor: Monika Rzepiela

Wybierz opinię:

Tynka

  „Zamojski złotnik” to trzeci tom cyklu Saga Polska autorstwa Moniki Rzepieli, który zabiera czytelników w podróż do XVII wieku, do jednego z malowniczychmiast w Polsce. To opowieść o patrycjuszach i szlachcicach, o marzeniach i przeciwnościach losu, a także o kobietach, które musiały podporządkowywać się mężczyznom i żyć zgodnie z ówczesnymi konwenansami społecznymi.

 

Fabuła rozgrywa się w miasteczku Zamość – które w tamtych czasach było multikulturowym miejscem, zamieszkiwanym przez Polaków, Żydów, Greków i Ormian, i skupia się na rodzinie Dantyszków, a w szczególności na dzieciach złotnika Bartłomieja Dantyszka. Korneliusz, Rafał, Magda i Anna to bohaterowie, których losy i marzenia rozprzestrzeniają się na kartach tej powieści. Każde z nich ma swoje aspiracje i plany na przyszłość. Korneliusz porzuca pasję malowania i wstępuje do cechu złotników, Rafał kształci się na lekarza, a córki, choć utalentowane, muszą myśleć o zamążpójściu. Jednak spokój Dantyszków zostaje niespodziewanie zakłócony przez tajemniczego przybysza. To wydarzenie zmienia losy rodziny i stawia ich przed trudnymi wyborami oraz wyzwaniami. Czy potomkowie nestora rodu zapłacą za grzechy swojego przodka? Jakie tajemnice przeszłości zmienią losy tej rodziny?

 

Książka nie tylko opowiada historię tej jednej rodziny, ale również ukazuje realia życia w XVII wieku, w tym aspekty społeczne, kulturowe i obyczajowe. Autorka nie unika trudnych tematów – kładzie duży nacisk na rolę kobiet w tamtych czasach, ich ograniczenia oraz wyzwania, z jakimi się mierzyły (warto zaznaczyć, że były one w dużej mierze uzależnione od mężczyzn i musiały podporządkować się ich decyzjom).Przedstawia także trudności, z jakimi musiała się mierzyć ludność tamtego okresu, związane z medycyną, chorobami, przedwczesną śmiercią czy porodami, które były często skomplikowane w tamtych realiach.Przenosząc się w tamte czasy, czytelnik może docenić, jak wiele się od tamtego czasu zmieniło, a także zrozumieć, jakie wyzwania stawiano ludziom.

 

Jednym z atutów książki jest plastyczny opis Zamościa i jego okolic, który pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie i przestrzeni. Monika Rzepiela w detalach oddaje codzienne życie mieszkańców miasta, obyczaje i tradycje tamtych czasów. To sprawia, że lektura staje się nie tylko interesująca, ale także pouczająca.

 

W powieści można także dostrzec wiele wątków miłosnych, dramatycznych i kryminalnych. Tajemniczy przybysz i wydarzenia z przeszłości wprowadzają elementy napięcia i niepewności do fabuły, co trzyma czytelnika w napięciu.

 

Język użyty w książce jest przystępny, a autorka dodaje wyjaśnienia do nieznanych czytelnikowi pojęć i zwrotów historycznych. Dzięki temu książka jest czytelna i dostępna nawet dla osób, które nie są specjalistami od historii.

 

„Zamojski złotnik” to książka, która pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie i przestrzeni, odkryć życie ludzi w XVII-wiecznym Zamościu oraz zanurzyć się w losy rodziny Dantyszków. To historia pełna emocji, wyzwań i tajemnic, która zachwyci czytelników, szczególnie tych, którzy interesują się historią Polski i życiem społecznym w tamtych czasach. Monika Rzepiela stworzyła książkę, która porusza, uczula i pozwala zrozumieć, jak trudne były życiowe wybory w tamtych czasach, zwłaszcza dla kobietoraz przekonuje, że historia może być pasjonującą przygodą. Gorąco polecam ją wszystkim miłośnikom historii i literatury obyczajowej.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial