Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Od Modlitwy Do Wiary

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Od Modlitwy Do Wiary | Autor: Witold Pająk

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  "Od modlitwy do wiary" to tomik poezji napisany przez Witolda Pająka. Znajdziemy w nim trzydzieści wierszy oraz jedno opowiadanie. Całość została zebrana w 84 stronnicową książkę, która została wydana nakładem wydawnictwa Gajus. Patronatem medialnym książkę objął portal Sztukater. Jest to trzeci tytuł autora i jednocześnie kontynuacja wędrówki w stronę Boga. Jak podkreśla autor, wszystkie trzy książki są zupełnie różne, a jednocześnie stanowią myślową jedność i kolejny krok w dochodzeniu do wiary.

 

Poezja jest bardzo specyficznym rodzajem literatury. Jej czytanie wymaga pewnej delikatności i wrażliwości. Nie każdy jest w stanie zrozumieć przesłanie płynące z wierszy. Poezję czyta się zupełnie inaczej niż standardową książkę, wolniej, dogłębniej, z refleksją. Z tego też względu osobiście rzadko sięgam po wiersze i jeśli już to robię za każdym razem mam obawy czy będę w stanie odebrać je poprawnie, czy zrozumiem to, co autor miał na myśli. Wiersze pana Witolda Pająka są jeszcze bardziej specyficzne gdyż ich tematem jest wiara i Bóg. Są one swego rodzaju modlitwą płynącą z głębi serca poety. Pełne są refleksji i pytań stawianych sobie samemu. Jednocześnie płynie z nich głęboka ufność w istnienie Boga, miłość do niego oraz pokora przed jego majestatem. Bohaterami wielu wierszy są też zwykli ludzie, którzy niosą swój ziemski krzyż. Wiersze te kierowane są do specyficznej grupy odbiorców- do osób wierzących, ale także szukających swojej wiary. Zachęcają one do refleksji, przemyśleń, zatopienia się w modlitwie i relacji z Bogiem.

 

W książce oprócz wierszy znajdziemy również opowiadanie. Jest to historia człowieka, który dzieli się swoją życiową drogą. Opowiada o swoim dzieciństwie, latach młodzieńczych i dorosłości. O studiach, pracy oraz odkrywaniu Boga i tworzeniu z nim relacji. Bohater opowiadania szuka swojego miejsca na Ziemi i odnajduje je w zakonie, do którego wstępuje po odkryciu swojego powołania. Z całej opowieści bije ogromny spokój oraz zaufanie do Boga. Jest to historia powołania, które kiełkuje powoli, stopniowo dając o sobie znać młodemu człowiekowi. Domyślam się, że jest to prawdziwa opowieść o drodze autora książki, choć tak naprawdę nie ma o tym wzmianki ani w opowiadaniu, ani w notce na okładce. Myślę jednak, że tak osobiste opowiadanie nie może być fikcją, zbyt duża bije z niego autentyczność.

 

"Od modlitwy do wiary" to krótka, broszurowa książka przeznaczona dla osób wierzących lub poszukujących. Utwory tutaj zamieszczone to teksty refleksyjne i głęboko religijne. By odebrać je prawidłowo myślę, że trzeba samemu być osobą wierzącą i wrażliwą na wiarę. Wiersze Witolda Pająka można traktować jako modlitwę oraz inspirację do rozmowy z Bogiem oraz poszukiwania odpowiedzi na różne pytania natury teologicznej. Utwory te są dość proste, bez zawiłych metafor. Czuć w nich głęboką wiarę, zaufanie i miłość do Boga. Nie trzeba być wielkim znawcą poezji, by odnaleźć się w ich wersach i zrozumieć sens płynący z zapisanych słów. Dla mnie czytanie tych wierszy było ciekawym doświadczeniem i chwilą na oderwanie się od codzienności. Zanurzając się w poezji pana Witolda możemy choć na chwilę zwolnić i zastanowić się nad swoją wiarą. Polecam ten tomik poezji wszystkim osobom, które czerpią przyjemność z czytania utworów religijnych i wszystkim tym, którzy chcą modlić się przez poezję.

Sosnowa Igiełka

  Dziś wiara to stanowi dar zarezerwowany już chyba dla mniejszej liczby osób niż jeszcze pięćdziesiąt, osiemdziesiąt, czy sto lat temu. Upadają wielkie autorytety, media huczą o skandalach w kościołach, rzadko mówi się o świętych i byciu dobrym człowiekiem. By wierzyć potrzeba wytrwałości, samozaparcia, zatrzymania w pośpiechu życia, zadumania i cierpliwości. O wierze, w tym o swoim nawróceniu właśnie w tych współczesnych, trudnych czasach, w książce „Od modlitwy do wiary” pisze Witold Pająk. Publikacja zawiera wiersze o tematyce religijnej oraz krótką prozę będącą uzupełnieniem publikacji.

 

Witold Pająk sięga do korzeni wiary, kiedy to Jezus bez wielkiej pompy i fanfaronady głosił swoje nauki. W utworach poety znajdziemy Chrystusa spokojnego, przechodzącego obok i próbującego odnaleźć wśród ludzi tych, którzy pójdą za nim. Chrystusa będącego nauczycielem, pasterzem, cierpiącym człowiekiem. To nie jedyna postać, jaką możemy spotkać na kartach zbiorku. Jest Maryja, Matka, która zawsze wysłucha. Są tu również różne postacie: rybak, wędrowcy, przechodnie, karierowicze, biesiadnicy, samotne kobiety, a nawet dzieci. Wyłaniają się wśród nich i sylwetki „złych” ludzi: samolubnych, egoistycznych, wręcz zepsutych, dążących do celów prawdopodobnie nieodpowiednią drogą.

 

Autor opowiada o podstawowych prawdach wiary. Nawiązuje do najbardziej znanych scen, motywów i słów z Pisma Świętego (jak chociażby cytatu o tym, że Słowo było na początku). W wierszach kryją się zarówno te wartości, które można uznać za ponadczasowe i uniwersalne, jak i te, które takimi były jeszcze jakiś czas temu, a dziś już zostały nieco zapomniane. Znajdziemy tu bycie pomocnym, miłość, nadzieję, pokorę i oczywiście tytułową wiarę.

 

Trzeba przyznać, że autor nie boi się zadawania trudnych pytań. Gdzie jesteś wierzący człowieku? Czy potrafisz wybrać odpowiednią ścieżkę, wyzbywając się tego, co nie podoba się Bogu? Czy umiesz słuchać i modlić się? Czy widzisz naukę Jezusa w codziennym życiu? Utwory zawarte w zbiorze „Od modlitwy do wiary” dają podstawę do zastanowienia się nad własną ścieżką, życiem i wiarą. Oprócz tej możliwości snucia refleksji nad sobą i codziennego rozważania, publikacja może posłużyć księżom i katechetom jako uzupełnienie kazań i wzbogacenie lekcji religii.

 

Jakie są wiersze Witolda Pająka? Z pewnością są nieskomplikowane, oszczędne w słowa, bez zbędnych upiększeń. Surowe, jak wyciosany z drewna krzyż. Mają wydźwięk bardzo metaforyczny, a przy tym jednocześnie zrozumiały. W tomiku mamy do czynienia z białym wierszem o prostej, niezbyt długiej konstrukcji. W wersach jest po kilka słów, a słowa te zostały dobrane tak, by jak najlepiej przekazywać zawartą w utworach treść. Bo to nie walory estetyczne, a treść i przesłanie są tu chyba najważniejsze. Zapewne dlatego wiele z utworów przypomina w formie przypowieści, opowieści lub scenki z życia bohaterów lirycznych. Na koniec dostajemy jeszcze prozę, która jest swego rodzaju świadectwem nawrócenia.

 

Trudno mi jednoznacznie określić, jakie autor miał intencje odnośnie wpłynięcia na czytelników poprzez swoją twórczość. Czy chciał zachęcić, czy też zniechęcić niektórych do wiary.

 

Wiele z poglądów zawartych w utworach to treści dość kontrowersyjne. Bo czyż nikt nie ma prawa sięgać po jakiekolwiek sukcesy, bo jest to coś złego? Czy trzeba jedynie umartwiać się, a radość i zabawa powinny zostać potępione? Podobnie, jak wszelki postęp? To jest temat do szerokiej dyskusji. W każdym razie w lekturze wierszy Witolda Pająka najszybciej odnajdzie się ten, kto ma radykalne, bardzo surowe poglądy. Osoby błądzące, poszukujące mogą mieć większą trudność w przyswojeniu przekazu zawartego w publikacji.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial