Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ślub Posłuszeństwa We Wspólnocie Zakonnej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ślub Posłuszeństwa We Wspólnocie Zakonnej | Autor: Praca zbiorowa

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Kilkanaście lat temu utrzymywałam bardzo bliskie relacje z kilkoma siostrami zakonnymi z jednego z polskich zgromadzeń. Moja zaprzyjaźniona zakonnica powiedziała mi wtedy, że w podjęciu decyzji o wstąpieniu do zakonu najtrudniejsze było dla niej złożenie ślubu posłuszeństwa. Zastanowiłam się wtedy jakby to było musieć być posłuszną innej osobie, poddawać się jej decyzjom i zaufać, że są one dla mnie najlepsze. Z pewnością jest to niezwykle trudne dla osób będących w zakonach. Jednak jak się okazuje nie tylko dla tych, które decyzjom muszą się podporządkować, ale również dla przełożonych, którzy jakby nie było biorą na siebie odpowiedzialność za to jak wygląda czyjeś życie. Bardzo obszerną analizę tego tematu znajdziecie w książce "Ślub posłuszeństwa we wspólnocie zakonnej". Jest to książka składająca się z tekstów kilku duszpasterzy oraz siostry zakonnej. Wydana została nakładem wydawnictwa Salwator i określona jest jako "Instrukcja Posługa władzy i posłuszeństwo wraz z komentarzem teologiczno-duszpasterskim".

 

W książce tej znajdziemy opracowanie tematu posłuszeństwa we wspólnotach zakonnych zarówno żeńskich jak i męskich. Poznamy tutaj genezę zjawiska podpartą wieloma cytatami z Pisma Świętego. Liczne odniesienia do dokumentów kościelnych pokazują nam w jaki sposób regulowane jest posłuszeństwo w zakonach, dlaczego jest ono tak ważne i jakie trudności są z nim związane. Autorzy tekstów zwracają uwagę na fakt, że ślub ten przeżywa w naszych czasach swego rodzaju kryzys. Nie jest to dziwne, skoro zewsząd jesteśmy instruowani na temat tego jak ważna jest wolność osobista i możliwość decydowania o sobie samym. W momencie wstąpienia do zakonu jest to ograniczone, a osobą decydującą staje się przełożony. Z pewnością nie jest łatwo zaufać decyzjom obcej osoby i uwierzyć, że są one dla nas najlepsze. Dlatego tak ważne jest, by przełożony podejmował decyzje w oparciu o wiedzę, intuicję, ale przede wszystkim wiarę w to, że jego myślami kieruje sam Bóg. W książce tej to właśnie przełożeni znajdą wyjaśnienie wielu ważnych kwestii, wskazówki w jaki sposób sprawować swoją misję, jak prowadzić dialog ze swoimi podopiecznymi i jak rozeznawać się w swoich decyzjach. Teksty te to kierunkowskaz i inspiracja do rozmyślań i formacji duchowej.

 

Przyznaję, że sięgając po wspomnianą książkę spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Myślałam, że znajdę tu rozmowy z osobami zakonnymi. Okazało się jednak, że jest to książka skierowana do ściśle określonej grupy odbiorców, konkretnie do osób będących w zakonach. Myślę, że po ten tytuł szczególnie warto sięgnąć osobom, które pełnią rolę przełożonych we wspólnotach. Znajdą tutaj one wiele ciekawych wskazówek oraz liczne fragmenty Pisma Świętego pokazujące jak ważna jest rola osób pełniących stanowiska pasterzy swojej wspólnoty. Inspiracją jest tutaj Jezus do którego odnoszone są wszystkie aspekty życia zakonnego.

 

Książka podzielona jest na kilka części. Autorem każdej z nich jest inna osoba, w większości są to księża. Poruszają oni różne aspekty ślubów posłuszeństwa. Są to m.in. rola władzy w budowaniu wspólnoty, ważność autorytetu osoby przełożonej, problemy, z którymi stykają się przełożeni we wspólnotach, czy określanie priorytetów w swojej posłudze. Książka ta to bardzo obszerne opracowanie tematu, które z pewnością będzie pomocne wielu osobom zakonnym, zarówno tym, które pełnią władzę, jak i tym, które na co dzień realizują złożone śluby posłuszeństwa.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial