Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rozmowy U Św. Patryka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Rozmowy U Św. Patryka | Autor: Agnieszka GoszczyckaPiotr Goszczycki

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Każda parafia to specyficzne miejsce, które tworzą ludzie świeccy, czyli wierni oraz księża i inne osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie parafii. Jedne parafie są skupione jedynie na podstawowych funkcjach, inne żyją i integrują swoich parafian na wiele różnych sposobów. Przykładem tej drugiej jest kościół św. Patryka umiejscowiony na osiedlu Gocław-Wilga w Warszawie. Parafia ta obchodzi trzydziestolecie swojego istnienia. Z tej okazji powstała książka "Rozmowy u św. Patryka" napisana przez Agnieszkę i Piotra Goszyckich- małżeństwo zaangażowane w życie swojej parafii. Przeprowadzili oni dwadzieścia wywiadów z różnymi osobami związanymi z kościołem św. Patryka. Wśród rozmówców znaleźli się księża, parafianie, osoby współpracujące z parafią lub pełniące w niej szczególną funkcję jak np. organista czy osoby zaangażowane w prowadzenie kancelarii.

 

W swoich wywiadach autorzy razem z rozmówcami wspominają początki parafii, w tym jej twórcę księdza proboszcza Wojciecha Zdziebłowskiego. Ten ciepły człowiek, ksiądz pełen energii zapisał się w pamięci swoich parafian jako człowiek, który tworzył nie tylko nową parafię, ale przede wszystkim relacje z ludźmi. Z wypowiedzi osób możemy wnioskować, że była to postać niezwykła i prawdziwy ksiądz z powołania, którego nagła śmierć wywołała wśród parafian ogromny smutek.

 

W rozmowach poruszane są także różne tematy dotyczące funkcjonowania parafii. To wspomnienia różnych ważnych wydarzeń takich jak peregrynacje obrazu, pielgrzymki, spotkania wspólnotowe. Czytając dowiemy się również jak funkcjonują w parafii poszczególne grupy takie jak np. bielanki i ministranci. Poznamy również osoby zaangażowane w życie parafii- panią, która prowadzi parafialną kronikę czy organistę, który dba o oprawę muzyczną każdej mszy. Poznamy tutaj również wielu księży, którzy posługują lub też posługiwali w tej parafii- dowiemy się jak czują się w tym miejscu i jak wspominają pobyt na warszawskim Gocławiu.

 

Czytając tą niewielką książeczkę przekonamy się, że parafia św. Patryka to miejsce, które naprawdę żyje. To wspólnota ludzi, którzy chcą być razem, razem działać i modlić się. Dowodem tego są różne inicjatywy podejmowane na terenie parafii np. integracyjne pikniki czy letnie ogniska. Z zapisanych w książce wywiadów boje ogromne ciepło. Sprawia to, że tą parafię ma się ochotę odwiedzić nawet jeśli nigdy wcześniej o niej nie słyszeliśmy. I choć pewnie w Polsce wiele jest takich miejsc i można powiedzieć, że każda parafia jest jedyna i niepowtarzalna, to bez wątpienia kościół św. Patryka to jedno z miejsc naprawdę niezwykłych. To parafia wyjątkowa choćby przez to, że jest jedynym kościołem pod wezwaniem św. Patryka w Polsce.

 

Ta krótka książka, będąca zbiorem dwudziestu wywiadów to lektura, która będzie ciekawa szczególnie dla osób, które należą do wspomnianej parafii lub były z nią w jakiś sposób związane. Poznają tu one początki swojego kościoła oraz różne ciekawe informacje. Jest to również lektura dla osób, które interesują się kościołem, są wierzące i lubią poznawać miejsca związane ze swoją religią. To okazja do zajrzenia do jednego z kościołów i poznania go od środka, razem z jego radościami ale i problemami.

 

Autorzy przez pryzmat wielu ciekawych rozmów pokazali bogactwo kościoła na warszawskim Gocławiu. Do rozmów wybrali osoby, które mogły pokazać nam parafię z różnych perspektyw, zarówno świeckich jak i duchownych. Sprawia to, że każda rozmowa jest inna i każda wnosi do całości coś innego.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial