Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zemsta Władzy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zemsta Władzy | Autor: Moises Naim

Wybierz opinię:

Joanna Kidawa

  Populizm, polaryzacja i postprawda… Poznaj trzy znane narzędzia, które używają elity rządzące. Jak manipulować narodem? Co sprawia, że rządzący w dzisiejszym świecie podkopują zasady demokratyczne? Czy można się uchronić przed wielką manipulacją? Dzisiaj, wraz z autorem książki „Zemsta władzy” zabieram Cię w podróż w odmęty politycznego świata.

 

KIM JEST AUTOR?

Zanim jednak zaczniemy zanurzać się w świecie polityki, pozwól, że przedstawię Ci w kilku słowach autora reportażu. Moises Naim jest dziennikarzem pochodzącym z Wenezueli. Prestiżowy brytyjski magazyn Prospect określił autora jako światowego czołowego myśliciela. W 2014 roku ukazała się książka „Koniec władzy”. I to dzięki tej publikacji Moises Naim zajął miejsce w setce najbardziej wpływowych światowych ekspertów. Wielokrotnie był również nagradzany za wniesiony wkład w dziennikarstwo hiszpańskojęzyczne. W swoim życiu pracował w wielu miejscach, między innymi pełnił funkcję ministra handlu i przemysłu w Wenezueli, dyrektora banku centralnego oraz dyrektora wykonawczego Banku Światowego.

 

W 2022 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się najnowsza książka zatytułowana „Zemsta władzy”.

 

ZEMSTA WŁADZY

Zanurzmy się teraz w świat polityki…

 

Moises Naim w „Zemście władzy” pokazuje nam trzy dobrze znane narzędzia, które wykorzystują rządzący na świecie, by podkopać zasady demokracji… To tak zwani autokraci 3P, czyli osoby, które stają na czele państw po względnie demokratycznych wyborach. Jednak z czasem likwidują mechanizm władzy wykonawczej wykorzystując wspomniane we wstępie narzędzia, czyli właśnie populizm, polaryzację oraz postprawdę. Naszą podróż po meandrach światowej polityki rozpocznijmy od zdefiniowania tych pojęć.

 

Po pierwsze populizm. To nic innego jak pewna strategia służąca zdobyciu i sprawowaniu władzy. Tacy ludzie kreują siebie na przedstawicieli ludu walczących z chciwymi, skorumpowanymi elitami. Populiści to zwykle osoby charyzmatyczne, bez trudu nawiązujące bliższy kontakt z wyborcami.

 

Po drugie polaryzacja, polegająca na nieustającym krytykowaniu przeciwników politycznych poruszając sporne tematy. To stary sposób prowadzący do podziałów na scenie politycznej, zmuszający ludzi do opowiedzenia się po jednej ze stron konfliktu bez możliwości dojścia do kompromisu.

 

Populizm oraz polaryzacja to dwa mechanizmy wykorzystywane przez rządzących już od czasów starożytnych. Natomiast ostatni mechanizm, czyli postprawda jest zjawiskiem stosunkowo nowym.

 

Na czym polega ten mechanizm? Otóż postprawda to nic innego jak rozpowiadanie nieprawdy, który prowadzi stopniowo do zanikania wspólnych norm dotyczących prawdy. Taką dezinformację do perfekcji opanował Putin w Rosji.

 

Posiłkując się szeregiem przykładów ze światowej polityki autor „Zemsty władzy” pokazuje, jak te trzy mechanizmy są obecnie wykorzystywane przez elity stojące na czele państw.

 

Co odnajdziesz w książce? Moises Naim porusza między innymi kwestie dotyczące globalnej wojny przeciwko kontroli i równowadze. Pokazuje, jaki wpływ na biznes ma władza, na czym polegają mafijne państwa kryminalne oraz jak rządzący wykorzystywali czasy pandemii, by wprowadzać nowe prawa korzystne dla nich samych. Przedstawia również pięć bitew, które musimy wygrać jako społeczeństwa,by powrócić do pełnej demokracji.

 

NA ZAKOŃCZENIE SŁÓW KILKA

„Zemsta władzy” jest niesamowitą książką. Ja zupełnie nie interesuję się światem politycznym, a tę pozycję przeczytałam niemalże jednym tchem. Moises Naim w niezwykle przystępny sposób porusza zagadnienia z otoczenia autokratów 3P. A to wszystko jest wręcz naszpikowane przykładami z całego świata, wśród których nie brakuje opisów działań PiS w Polsce, Putina w Rosji, Trumpa w Stanach Zjednoczonych czy Berlusconiego we Włoszech…

 

Osobiście uważam, że „Zemsta władzy. Jak autokraci na nowo tworzą politykę XXI wieku” to lektura obowiązkowa. Jednym słowem – polecam z całego serca.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial