Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Globalna Ukraina

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Globalna Ukraina | Autor: Kazimierz Wóycicki

Wybierz opinię:

Pani M.

  24 lutego 2022 roku znany nam porządek świata legł w gruzach. Putin ogłosił początek wojskowej operacji, która miała na celu demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy, a także obronę Donbasu przed ludobójstwem. Rzekomo poprosiły go o to separatystyczne republiki, które były uciemiężone przez Kijów. Wszyscy wiemy, że pod tymi wyniosłymi słowami kryła się po prostu chora ambicja człowieka, który chce odbudować ZSRR, a Ukraina jest dla niego sztucznym tworem. To miała być szybka akcja. Ukraina jednak się nie poddaje i dzięki wsparciu ze złego dla Rosji Zachodu stawia opór. Jak doszło do tego konfliktu? Między innymi na to pytanie stara się odpowiedzieć autor tej książki.

 

Ukraina to kraj o bardzo skomplikowanej historii. Nie zawsze, delikatnie mówiąc, nasze relacje układały się dobrze. Na kartach historii zarówno polskiego, jak i ukraińskiego narodu są karty zapisane wzajemną krwią. Teraz Ukraińcy walczą nie tylko o swoją niepodległość, ale również o to, by Rosja nie zaczęła rozlewać się na resztę Europy. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, wywróciło stosunki międzynarodowe do góry nogami.

 

Nie jestem historykiem czy socjologiem, nie czuję się także zbyt mocna, jeśli chodzi o kwestie geopolityczne, więc nie będę się do nich odnosić, mówiąc o tej publikacji. To musi ocenić ktoś, kto ma ku temu kompetencje. Ze swojego punktu osoby, która o historii Ukrainy ma dość mgliste pojęcie, choć z tamtych terenów pochodzą moi przodkowie, mogę powiedzieć, że ta książka była dla mnie swego rodzaju krótką lekcją historii, która pokazała mi, jak na przestrzeni lat budowały się stosunki międzynarodowe. Co sprawiło, że Ukraina jest niejednorodna, jeśli chodzi o przynależność do wschodu lub zachodu Europy. Nie mam poczucia, że te tematy zostały w pełni omówione. To raczej przyczynek do kolejnych rozważań. To taka historia w pigułce. Bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli chodzi o wydarzenia mające miejsce tuż przed aneksją Krymu i po niej. Moim zdaniem to pozycja dobra dla osoby, która chciałaby nieco lepiej rozeznać się w sytuacji, która doprowadziła do konfliktu zbrojnego.

 

Historia jest po to, żeby wyciągać z niej lekcje i nie powtarzać błędów swoich przodków. Putin ewidentnie nie odrobił lekcji, zatrzymał się w czasie i zamiast rozwijać swoje państwo, postanowił przywrócić mu dawne granice za wszelką cenę. Na to też zwraca na samym początku tej publikacji autor. My zaś na własnej skórze możemy przekonać się o tym, do czego te chore ambicje doprowadziły.

 

W publikacji pojawia się także rozmyślanie na temat tego, co byłoby, gdyby Ukraina przegrała tę wojnę. Jak wspomniałam wcześniej, to nie jest walka tylko o niepodległość jednego narodu. Porażka Ukrainy oznaczałaby spuszczenie psów ze smyczy i konflikt, którego nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić.

 

Nieco obawiałam się tego, że ta książka będzie dla mnie trudna do udźwignięcia, jeśli chodzi o natłok informacji, nazwisk itd. Nie była taka. Owszem, jest sporo rzeczy do zapamiętania, ale nie czułam się tymi faktami przytłoczona. Chciałam zrozumieć, dlaczego jesteśmy świadkami takiego dramatu. I mój pogląd na sytuację po lekturze nieco się poszerzył. Jeśli również chcielibyście przeczytać o przyczynach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, odsyłam do tej książki. To dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań informacji na ten temat.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial