Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Objawicielka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Daryl Gregory
 • Tytuł Oryginału: Revelator
 • Seria: Seria horrorów bez nazwy
 • Gatunek: HorrorFantastyka
 • Przekład: Robert Waliś
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2023
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788367353502
 • Wydawca: MAG
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Objawicielka | Autor: Daryl Gregory

Wybierz opinię:

Tulliana

  Czym jest tradycja rodzinna i czy naprawdę warto ją przekazywać kolejnym pokoleniom?

 

Na czym właściwie polega religijność, jaką rolę w życiu zwykłego człowieka odgrywa boże objawienie?

 

Jeśli lubisz nietuzinkowe powieści z pogranicza horroru i fantasy z wątkami historycznymi, szczerze polecam ci lekturę ,,Objawicielki” Daryla Gregory.

 

Główną bohaterką powieści jest tajemnicza Stella, która była wychowywana przez babcię na głębokiej prowincji w Tennessee. Dzieciństwo Stelli było niezwykłe i miało związek z mrocznymi sekretami tamtejszych gór, które skrywały osobliwego Duchojca. ,,Objawicielka” to frapująca opowieść o przemijaniu, odkrywaniu swojego życiowego powołania, przełamywania strachu, jaki może towarzyszyć osamotnionemu dziecku w okresie dojrzewania. Akcja powieści zaczyna rozwijać się w momencie, gdy Stella już jako zawodowa gorzelniczka powraca w rodzinne strony w związku z pogrzebem swojej babci. Wówczas dziewczyna poznaje dziwną Sunny – pannę, którą adoptowała i wychowywała jej babcia aż do swojej śmierci. Dlaczego Stella zaczęła obawiać się Sunny? Czemu wiara jej rodziny miała w sobie tak wiele niszczycielskiej mocy? Odpowiedzi na te i podobne pytania odnajdziesz w książce Daryla Gregory’ego. 

 

,,Objawicielka” to powieść zaskakująca, tutaj prawdziwe zdarzenia zaczynają mieszać się z lokalnymi legendami amerykańskiej prowincji. Powieść bez wątpienia jest godna polecenia i zawiera wiele ciekawych wątków (na czele z baśniową opowieścią o osobliwym bogu mieszkającym we wnętrzu góry za domem babci Stelli), choć trzeba przyznać, że jej fabuła jest miejscami trudna, wręcz męcząca w odbiorze.  Może to kwestia tłumaczenia? A może autor chciał zmieścić w powieści jak najwięcej wątków i treści? ,,Objawicielka” to książka odwołująca się do konkretnej historii rodzinnej i można rozważać ją tylko w tej kategorii albo potraktować jak coś w rodzaju przypowieści, alegorii poruszającej wiele wątków natury egzystencjalnej. Książkę warto wykorzystać jako źródło inspiracji do rozmów o kodach kulturowych, wierności rodzinnym sekretom, sprawiedliwości w kontekście relacji społecznych.

 

,,Objawicielka” pokazuje, do czego może doprowadzić ludzka pycha, skłonność do przesądów, nadmierne pragnienie odmiany losu swojej rodziny. Dlaczego ojciec zrzeka się opieki nad swoją córką i decyduje powierzyć ją opiece apodyktycznej krewnej mieszkającej w pustelniczej chatce u podnóża góry, o której krążą niestworzone opowieści?  Czemu ,,Objawicielka” jest uważana przez krytyków za smutną historię o wykluczeniu, fałszywym panowaniu nad swoimi słabościami? Książka wprawia w zadumę, skłania do wielu przemyśleń na temat granicy dobra i zła. Powieść zwraca uwagę starannie przemyślaną kompozycją, która jest dopracowana w każdym szczególe i sprawia, że nad książką unosi się aura niesamowitości, tajemnicze misteria, kontrowersyjne obrzędy religijne i trudna do zrozumienia wiara w misteria ku czci Duchojca.

 

,,Objawicielkę” można traktować jako pewne ostrzeżenie przed konsekwencjami rodzinnej klątwy, przed oczekiwaniami, że kolejne pokolenia będą bezkrytycznie przyjmowały kody kulturowe i wyznawały przekazywaną od dawna osobliwą wiarę w boga z gór. Prezentowana  tutaj książka to ciekawe połączenie historii dzieciństwa Stelli z jej dorosłym życiem, kiedy wracają wspomnienia z przeszłości i trzeba raz jeszcze opowiedzieć się za tym, co naprawdę ważne, wyjaśnić, dlaczego nie chce się kontynuować pewnych dziwnych praktyk religijnych.

 

Atutem książki ,,Objawicielka” jest również niesamowicie plastycznie pokazany świat, w którym żyją jej bohaterowie, powieść po względami przypomina tutaj aurę towarzyszącą powieści ,,Sto lat samotności”. Jeśli szukasz pełnej zagadek powieści z kategorii dark fantasy i poruszającej wiele  tematów tabu, to z pewnością ,,Objawicielka” przypadnie ci do gustu. To bez wątpienia jedna z najbardziej niesamowitych i zapadających w pamięć książek, jakie miałam okazję przeczytać w tym roku.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial