Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Psychodietetyka, Czyli Jak Przestać Zajadać Emocje I Stres

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Psychodietetyka, Czyli Jak Przestać Zajadać Emocje I Stres | Autor: Aleksandra Kobylańska

Wybierz opinię:

Tulliana

  Dlaczego nie działa dieta, którą stosujesz? Czy można jeść smacznie i jednocześnie dbać
o linię? Jak przygotować proste i zdrowe przekąski, które można zabrać ze sobą do pracy, do szkoły albo na wycieczkę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania, koniecznie sięgnij po książkę Aleksandry Kobylańskiej ,,Psychodietetyka czyli jak przestać zajadać emocje i stres”. Autorka tego swoistego przewodnika po mądrym żywieniu jest z zawodu psychodietetyczką, mówczynią, a jednocześnie technikiem usług gastronomicznych.

 

Celem A. Kobylańskiej jest wyposażenie czytelników w podstawową wiedzę dotyczącą psychodietetyki definiowanej jako zrozumienie odżywiania w kontekście długofalowym. Jeśli szukasz wsparcia w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u siebie i swojej rodziny, z pewnością niniejszy poradnik będzie ci bardzo pomocny i dostarczy wielu ciekawych inspiracji na zdrowe, pyszne i kolorowe dania na cztery pory roku. Zaletą recenzowanej tutaj publikacji jest przystępny język, zróżnicowane przepisy, możliwość korzystania z niej jako bazy do tworzenia własnych jadłospisów na cały rok. Książkę polecam zwłaszcza osobom, którym trudno komponować plany żywieniowe i często nie mają pomysłów, co przygotować na śniadanie, jaką zupę ugotować dzieciom, albo co podać na rodzinne przyjęcie. Czy polecam recenzowaną tutaj książkę? Publikacja jest ciekawa, chociaż muszę przyznać, że po zapoznaniu się z nią mam pewien niedosyt – spodziewałam się więcej treści z dziedziny psychodietetyki, a tego jest stosunkowo niewiele, przy czym informacje przekazane przez autorkę są w moim odczuciu dość oczywiste.

 

Poradnik recenzowany tutaj składa się ze wstępu, przewodnika wyjaśniającego, jak posługiwać się książką, jak również rozdziału ,,Psychodietetyczne podejście do diety”. Autorka odwołując się do swojej wiedzy z zakresu dietetyki oraz doświadczenia zawodowego, wyjaśnia na przykład: czy powinno się rezygnować z wielu produktów, na czym polega metoda małych kroków w odżywianiu, co oznacza zasada 80/20 albo: czym jest w istocie karmienie głodu emocjonalnego. Na kolejnych stronach książki znajdziesz inspirując przepisy na zdrowe dania, które z powodzeniem można wykorzystać do budowania jadłospisów miesięcznych. W propozycjach śniadaniowych znajdują się np. ciekawe wersje owsianek, jaglanki, bajgle z dodatkami, zdrowe wersje kanapek oraz tostów. Do propozycji obiadowych należą z kolei dania na bazie: makaronu, ryżu, różnego rodzaju kasz, znajdziesz tu również dania z ryb, mięsa, nawet propozycje dla wegan czy wegetarian. Kolejna część książki poświęcona jest daniom odpowiednim na kolacje – i tutaj mamy przykłady na pożywne i smaczne: warzywa z dodatkami, sałatki, ciabatty i bagietki, zapiekany ryż, a nawet zupy typu krem (np. z zielonych warzyw, z białych warzyw, czerwonych warzyw, z duszonych warzyw). Po tym rozdziale znajduje się wykaz całkiem ciekawych przepisów na przystawki (zastanawia mnie dziwna kolejność tej części książki). Do zdrowych przekąsek autorka zalicza dania takie jak np. krem z duszonej dyni, stirpsy z boczniaka, placki z cukinii z łososiem, domowe nachosy, bowl z granolą, koktajle owocowe. Na ostatnich stronach książki znajduje się krótkie zakończenie, wykaz bibliograficzny oraz indeks przepisów.

 

Książka Aleksandry Kobylańskiej jest starannie wydana, zwraca uwagę czytelnymi opisami przepisów kulinarnych, jest okraszona pięknymi fotografiami dań, co niewątpliwie zachęca do skorzystania z receptur na ich wykonanie. Atutem publikacji jest duża różnorodność dań i ciekawe połączenia smaków, które nadają nowej wartości popularnym, lubianym przez nas daniom takim jak np. owsianka, jajecznica, hamburger, placki, zupa krem, frytki itp. Jak zrozumieć siebie i poprawić swoją relację z jedzeniem? Jak szykować zdrowe i wartościowe posiłki dla całej rodziny? Z tą książką nauczysz się racjonalnie planować swoje codzienne menu i na nowo pokochasz gotowanie!

Agnieszka Fox

  Psychodietetyka to obszar żywienia i zdrowego stylu życia, który skupia się na zrozumieniu związku między emocjami a nawykami żywieniowymi. Obejmuje ona badania nad tym, w jaki sposób emocje i stres mogą wpływać na nasze nawyki żywieniowe i odwrotnie, jak dieta może wpływać na nasze samopoczucie emocjonalne. Aleksandra Kobylańska daje kilka wskazówek (na kilku kartach książki, bo resztę stanowią przepisy), które mogą pomóc przeciwdziałać zajadaniu emocji i stresowi. Przede wszystkim zwraca uwagę na samoświadomość emocji. Uważa, że zrozumienie swoich emocji i śledzenie, kiedy się pojawiają, może pomóc zidentyfikować, czy sięgamy po jedzenie jako formę samoleczenia emocjonalnego. Wielu dietetyków radzi, aby prowadzić dziennik emocji i nawyków żywieniowych. Uważam, że jest to czasochłonne, ale z drugiej strony niezwykle ważne, żeby zastanowić się, dlaczego jemy?

 

Zanim sięgniemy po jedzenie, zapytajmy siebie, dlaczego to robimy. Czy jesteśmy naprawdę głodni, czy to reakcja na stres, smutek lub inne emocje? Czy próbujemy zaspokoić potrzeby emocjonalne jedzeniem? Zamiast sięgać po niezdrowe przekąski, poszukajmy zdrowszych sposobów radzenia sobie ze stresem i emocjami. Może to być medytacja, spacery, trening czy rozmowa z przyjacielem.

 

Tworzenie planu posiłków może pomóc w uniknięciu impulsywnego jedzenia. Autorka sugeruje trzymać się regularnych godzin posiłków i wybierać zdrowe opcje. W tym celu proponuje przepisy na śniadania, obiady, kolacje i przekąski – moim zdaniem bardzo proste do wdrożenia przez laika. Unikając nadmiernej restrykcyjnej diety, zdaniem autorki, możemy równie łatwo zadbać o siebie. Skrajne diety mogą prowadzić do większego napadu głodu i emocjonalnego jedzenia. Starając się utrzymać zrównoważoną i różnorodną dietę można osiągnąć dobre rezultaty, o ile uzbroimy się w cierpliwość.

 

Wsparcie psychoterapeutyczne może być niezwykle skuteczną formą pomocy dla osób borykających się z emocjonalnym jedzeniem lub jedzeniem z powodu stresu. Terapia może pomóc w zrozumieniu głębszych przyczyn nawyków żywieniowych, identyfikacji emocji i stresorów, które wpływają na jedzenie oraz rozwijaniu zdrowszych strategii radzenia sobie z tymi problemami. Terapeuci pomagają klientom zrozumieć, dlaczego sięgają po jedzenie w odpowiedzi na emocje i rozwijają strategie radzenia sobie z tymi impulsami. Istnieją też grupy wsparcia, które mogą być bardzo skuteczne w leczeniu emocjonalnego jedzenia, ponieważ pozwalają uczestnikom dzielić się swoimi doświadczeniami i otrzymywać wsparcie od innych osób, które borykają się z podobnymi problemami.

 

Jeśli jedzenie emocjonalne wpływa na relacje rodzinne, terapia rodzinna może być pomocna w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów w rodzinie związanych z nawykami żywieniowymi. W przypadku obżerania się istotne jest wsparcie. Trudności z kontrolowaniem emocjonalnego jedzenia wymagają pomocy- od rodziny, przyjaciół lub grupy wsparcia. Dzielenie się swoimi doświadczeniami i dążeniem do zdrowszych nawyków żywieniowych razem z innymi może być bardzo pomocne. Walka z emocjonalnym jedzeniem może być trudna i wymagać czasu. Ważne jest, aby być cierpliwym i nie zrażać się ewentualnymi nawrotami. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jeśli masz trudności w radzeniu sobie z tym problemem.

 

Autorka kompensuje wiedzę z psychodietetyki zwracając uwagę na podstawowe zagadnienia. Książka wydana przez Vital w 2023 roku. Podoba mi się szata graficzna, zdjęcia posiłków i proste w przygotowaniu przepisy. Te kilka stron informacji na temat zajadania emocji dały mi do myślenia, mam nadzieję, że Tobie również ta książka pomoże w zwróceniu uwagi na swoje odżywianie.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial