Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Śmierć Frajerom. Na Beczce Prochu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Śmierć Frajerom. Na Beczce Prochu | Autor: Grzegorz Kalinowski

Wybierz opinię:

żuczek75

  Jest rok 1936. Nad Europą powoli zaczynają zbierać się czarne chmury zbliżającej się wojny. Henryk Wcisło, znany także jako Henry Hass, podczas nocnej zabawy w Warszawie popada w kłopoty. Ratunkiem dla niego jest wyjazd z kraju. Jego znajomi organizują mu wycieczkę po Europie, a jej pierwszym punktem jest rejs Batorym, który ma wypłynąć w swój dziewiczy rejs z Triestu do Gdyni. Na statku Henryk spotyka wielu przedstawicieli przedwojennej śmietanki towarzyskiej m.in. Melchiora Wańkowicza i Monikę Żeromską. Rejs przebiega w atmosferze wszechobecnej zabawy, jednak sielanka nie trwa długo. Nasz bohater wkrótce przekona się, że Europa staje się tytułową beczką prochu i wystarczy jedna iskra, żeby doprowadzić do wybuchu.

 

To już piata część serii „Śmierć frajerom” i na pewno nie ostatnia. Tym razem Grzegorz Kalinowski zabiera nas w podróż po Europie lat 30. Razem z głównym bohaterem zwiedzimy Portugalię czasów rządów Salazara, Hiszpanię na chwilę przed wybuchem wojny domowej i w jej trakcie, Berlin czasu olimpiady oraz pozostającą w izolacji od świata zachodniego Moskwę. Jest to bardzo intersująca podróż, gdyż oprócz przygód Henryka, autor przedstawia realia życia w krajach, które odwiedza jego bohater.

 

Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu wątek hiszpański. Jako, że w Polsce ciężko jest o literaturę, która nie byłaby mniej lub bardziej zaangażowana po którejkolwiek ze stron wojny domowej, warto sięgnąć po książkę Grzegorza Kalinowskiego i spróbować wczuć się w tamte trudne czasy. Zapewne zapytacie, dlaczego. A no dlatego, że pomimo tego, iż akcja tej części książki rozgrywa się na terenach będących pod kontrolą władz republikańskich, autor ichnie wybiela. Pokazuje, że obie strony tego konfliktu miały na swoim koncie wiele zbrodni, których nie usprawiedliwiają działania wojenne, a nie łatwo tu o bezstronność.Bardzo dobrze pokazana jest też zaangażowanie radzieckich służb bezpieczeństwa, zwłaszcza NKWD, w konflikt w Hiszpanii. Można by nawet zaryzykować tezę, że ich działania w pewnym sensie doprowadziły do upadku Republiki.

 

Ale wątki historyczne to tylko tło dla przygód Henryka. Niczym agent 007 otacza się pięknymi kobietami i z każdej przygody wychodzi obronną ręką. No i zaraz będzie, że to jest słabe, że to literatura niskich lotów. Zapewniam jednak, że jest wręcz przeciwnie. Przecież książki mają być da czytelnika dobrą zabawą, a nie męczarnią przy próbie odpowiedzi na pytanie, co autor miał na myśli 😊.

 

W książce przewija się cała gama autentycznych postaci z tamtych czasów, oprócz wspomnianych wcześniej pojawia się między innymi Ernest Hemingway. Uważni czytelnicy znajdą tu również postać, która w czasach PRL była jedną z gwiazd telewizji 😊. Jeżeli jesteście ciekawi o kogo chodzi, to zapraszam do lektury.

 

Powieść jest napisana bardzo starannie, nietuzinkowym zabiegiem jest przestawienie w skróconej wersji, na początku każdego rozdziału, jego treści. Pomimo iż jest to piąta część cyklu nie trzeba znać wcześniejszych części, chociaż warto, bo autor czasem nawiązuje do nich i nie zawsze wszystko wyjaśnia. Przyznam, że nie czytałem dotąd wcześniejszych tomów i żałuję. Chyba trzeba będzie nadrobić zaległości. Tylko kiedy…?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial