Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Strzelby, Zarazki I Stal. Krótka Historia Ludzkości

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Strzelby, Zarazki I Stal. Krótka Historia Ludzkości | Autor: Jared Diamond

Wybierz opinię:

atypowy

  Yuval Noah Harari, autor świetnie znany miłośnikom literatury popularnonaukowej, stwierdził, że jest to książka „wielkich pytań i równie wielkich odpowiedzi”. Trafił w sedno. Jared Diamond oddał w nasze ręce dzieło monumentalne. Nie tylko pod kątem objętości, choć i sama grubość tej książki przytłacza. Jest to jednak dzieło wielkiej wagi przede wszystkim ze względu na merytoryczność jego pracy. Czapki z głów! Te setki stron naukowych wywodów świadczą o niezwykłej lotności umysłu Jareda Diamonda.

 

Świadczy o tym również przyznana munagroda Pulitzera. To jedno z tych wyróżnień, którego wartość nie uległa dewaluacji. Dziś łatwo o status bestsellera. Wiele jest również pomniejszych nagród literackich, które są przyznawane czasem w dość niejasnych okolicznościach. Jednak w tym przypadku mówimy o najwyższym wyróżnieniu, zarezerwowanym dla tych książek, które naprawdę robią różnice.

 

„Strzelby, zarazki, stal” to książka, która naprawdę ma rzadko spotykany potencjał aby zmienić nasze myślenie. Potraktujcie to jako zachętę, ale jednocześnie przestrogę. Jeśli wczytacie się w tą pracę, wasza percepcja rzeczywistości może ulec znaczącemu przeprogramowaniu. Prezentowane przez JaredaDiamonda poglądy mogą być dla nas w wielu miejscach mocno zaskakujące, aby nie powiedzieć, że kontrowersyjne.

 

Autor jest autorytetem w dziedzinie biologii, geografii (właściwie biogeografii) oraz antropologii. To wieloletni wykładowca, który zasłynął kilkoma poczytnymi tytułami, w których korzysta ze swojej rozległej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Ma też swoiste zacięcie reporterskie, dzięki czemu proponowana przez niego narracja potrafi być momentami wręcz porywająca. Obecnie pracuje jako profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jego „krótka historia ludzkości” przyniosła mu sławę, ale i przysporzyła wielu zaciekłych wrogów. To cena za prezentowanie poglądów rozbieżnych z tym co znajduje się w mainstreamie.

 

Choć książka ta ukazała się stosunkowo niedawno w naszym kraju (tłumaczenia dokonało wydawnictwo Zysk i S-ka w 2020 roku) trzeba mieć świadomość, że to już kolejna edycja tego ważnegotytułu. Jared Diamond zdobył wspomnianą nagrodę Pulitzera w 1998 roku. Choć upłynęło już ponad dwadzieścia lat od tego wydarzenia (co w świecie nauki oznacza czasem kilkukrotne zmiany paradygmatów), akurat w przypadku tej pozycji nie mamy do czynienia z dezaktualizacją zawartych w niej tez. Jest to książka dotycząca przede wszystkim przeszłości. Ujęcie proponowane przez Jareda Diamonda to spojrzenie na dzieje ludzkości (całych społeczeństw) z odpowiedniej, szerokiej perspektywy.

 

To zajmująca lektura przede wszystkim dla miłośników antropologii. Sam studiowałem ten kierunek, dlatego cała książka Jareda Diamonda była dla mnie ciekawa. Wciągnęła mnie na długie dni i ciężko było oderwać mi się od lektury. Oczywiście skłamałbym twierdząc, że każda strona była równie zajmująca, jednak byłem zaskoczony ilością ciekawych danych jakie zostały w niej przywołane. Jeszcze bardziej zaskakujące jest jednak to z jaką niebywałą lotnością autor łączy uzyskane informacje i potrafi przeprowadzić nas do ciekawych wniosków.

 

Czy we wszystkim ma rację? Prawdopodobnie nie. Niektóre tezy są dość kontrowersyjne i mogą zdawać się być lekko naciągane. Bez wątpienia jednak jest on pasjonatem historii, który dąży do uchwycenia niewidocznej na pierwszy rzut oka prawdy.

 

Lektura ta otworzyła moje oczy na kilka spraw. Pozwoliła też dostrzec pewne połączenia historyczne i geopolityczne, które dotychczas mi się wymykały (a teraz zdają się być tak oczywiste). To książka, którą warto przeczytać. Serdecznie ją polecam. Wymaga skupienia uwagi i sporo wolnego czasu – ale zdecydowanie nie będą to godziny zmarnotrawione. Jared Diamond to wielki umysł. Cieszę się, że ta ważna książka jest w końcu dostępna w naszym języku.

 

Dużo tu danych, tabelek, ilustracji, zdjęć i wykresów. Ostrzegam – od czasu do czasu książkę trzeba odłożyć, bo inaczej rozboli nas głowa. Zdecydowanie nie jest to książka, którą przeczytamy w krótkim czasie od deski do deski. Raczej sugeruję dozowanie sobie poszczególnych rozdziałów i zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na przyswojenie i przetworzenie zawartych tu informacji.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial