Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Szkło I Brylanty. Gabriela Zapolska Na Tle Epoki

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Arael Zurli
 • Gatunek: Biografia
 • Liczba Stron: 450
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788324404506
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Szkło I Brylanty. Gabriela Zapolska Na Tle Epoki | Autor: Arael Zurli

Wybierz opinię:

Doris

       I znów wspaniała niespodzianka od „Iskier”! Jak to się stało, że przegapiłam wcześniej tę biografię Gabrieli Zapolskiej, choć wydano ją już kawałek czasu temu? Nie wiem, ale cieszę się, że mogłam teraz to niedopatrzenie nadrobić. Zapolska to pisarka już nieco zapomniana, może tylko „Moralność pani Dulskiej”, wałkowana w szkołach i niejeden raz ekranizowana, coś nam mówi. No i nietrudno to zrozumieć. Jej pisanie było bardzo nierówne, język jest już bardzo archaiczny, zbyt wiele sentymentalnych porywów jak na nasze współczesne standardy… taki jest niestety czasem los twórców. Za to jej życie i czasy, w których się ono wartko i bujnie toczyło… to pozostaje nadal arcyciekawe.

 

       Książka Araela Zurli to opowieść o Zapolskiej, ale też, co bardzo cenne, barwny i niezwykle sugestywnie odmalowany portret epoki, w której królowały ciężkie jedwabie i atłasy z riuszkami i falbankami, krynoliny, masakrujące figurę gorsety oraz prześmieszne kuperki-tiurniury. Stopniowo, bardzo powoli i niechętnie ustępowały one miejsca nowoczesności, gdy to suknie miały ochotę nieco się skrócić, a kapelusze zmniejszyć objętość i wielość nagromadzonych na nich elementów. Panowie palili cygara, panie w teatrze podpatrywały przez ozdobne lornetki jak szykownie ubrani są inni ludzie, a parkowe alejki były niczym wybieg dla modelek.

 

       Autor wplata w tę kolorową historię fragmenty tekstów Zapolskiej, jej dzienników, listów, także tekstów innych autorów, śledzi konotacje pomiędzy jej twórczością, a zwyczajami, wydarzeniami, elementami zaczerpniętymi z ówczesnej codzienności. Do tego mamy jeszcze mnóstwo fotografii i obszerną bibliografię, a także indeks osób i utworów Zapolskiej. Jednak przede wszystkim jakże to jest pięknie pisane, z jakim nerwem, z jaką ekspresją i dynamizmem, jak to się płynnie czyta. Rzeczywistość warszawska (chociaż nie tylko) drugiej połowy XIX wieku po prostu zmartwychwstała, odrodziła się na kartach tej biografii, by otworzyć się przed nami i zaprosić nas do środka. I mamy to wrażenie współuczestnictwa w życiu opisanych tu osób, słyszymy gwar w foyer teatralnym i widzimy spieszących ulicami ludzi, a także czujemy słony smak łez bitych kanciastą linijką uczennic na zakonnej pensji. W biografiach to rzadkość, tutaj jednak talent autora objawił nam żywe obrazy minionych dawno lat. Więc jeśli nawet nie wiecie, kto zacz Zapolska, albo nie bardzo Was ona interesuje, to obraz zmieniającej się mody, obyczaju, kultury, ciekawostki życia codziennego, plotki i intrygi, niełatwa sytuacja kobiety, ale i pisarki, trudne lata wojenne – to wciągająca polska panorama, która nawet przez moment nie nuży.

 

       Nie jest chyba powszechnie znane, że Zapolska zanim zaczęła pisać wiele lat spędziła jako aktorka na scenach nie tylko polskich. Tak więc światek teatru, powszechnej w tych przedtelewizyjnych czasach rozrywki , mamy okazję poznać nie tylko z kolorowej, bajkowej strony. A i samo życie Gabrieli, z kochankiem, nieślubnym dzieckiem, dwa razy zamężnej, lubiącej mężczyzn i nie kryjącej tego, było jak na owe czasy dość skandalizujące. I podróże. Po Warszawie i innych polskich miastach przychodzi czas na Paryż, a tam na polskie piekiełko i ciągłą troskę o pieniądze. To dla nas nic nowego, znamy wszak inne zapiski Polaków za granicą, a temat ten powraca uparcie niczym bumerang.

 

       Okazuje się, że Zapolska czerpała wiele ze swojego życia i przetwarzała to na grunt powieści i dramatów. Dla osób zainteresowanych to prawdziwa gratka, wyszukiwanie w twórczości Zapolskiej fragmentów jej autobiografii, śledzenie, jak zagrały one w połączeniu z fikcyjnymi bohaterami, co autorka chciała przez takie a nie inne zestawienie podkreślić. Bawi się tym Arael Zurli i ma z tego, co wyraźnie da się wyczuć, nie lada radość.

 

       Dlaczego sama Zapolska, nawet bez znajomości jej twórczej drogi, może zainteresować i przykuć uwagę, cóż takiego pociągającego kryje jej osobowość? Po prostu jest sobą, jest naturalna, żyje jak chce. Odchodzi od męża do kochanka, rodzi nieślubne dziecko, które zostawia, nie mogąc go utrzymać (a może to tylko wymówka), wybiera się na teatralne tourne po miastach, bez narzekania, wykorzystując te podróże do uważnej obserwacji nieznanego jej świata, choćby fabrykanckiej Łodzi, by później wykorzystać te informacje w swoich utworach, nie boi się przygody, nie boi się nowych sytuacji, dużo pracuje, jeśli ma ochotę to sprząta i gotuje, nie zapomina jednak także o flircie i radości życia. Wykorzystuje swój czas jak potrafi najpełniej. Dlatego tak trudno czyta się o jej późniejszych problemach zdrowotnych, osoba tak aktywna, pozytywna i energiczna nie znosiła tego najlepiej. Biografia autorstwa Araela Zurli jest jedną z lepszych, jakie zdarzyło mi się czytać. To idealne połączenie strony merytorycznej, potraktowanej bardzo rzetelnie, z literacką swadą i umiejętnością ciekawego snucia opowieści, przeplatanej anegdotami i ciekawostkami.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial