Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Motyl

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Motyl | Autor: Lisa Genova

Wybierz opinię:

kurdemolksiazkowy

  Uwielbiam to uczucie, gdy książka porusza i wywołuje dużą dawkę emocji. Tak było w przypadku „Motyla" autorstwa Lisy Genowy. Jest to opowieść o chorobie, miłości i determinacji.

 

Główną bohaterką jest Alice Howland – ceniona profesor Harvardu. Kobieta wiedzie bardzo szczęśliwe życie. Ma kochającego męża, także wykładowcę Harwardu, trójkę dzieci i spełnia się zawodowo. Alice jest uważana za jedną z najlepszych w swojej profesji. Studenci oraz grono naukowe darzą kobietę dużym szacunkiem. Zapraszana jest na najważniejsze konferencje, pisze książki oraz artykuły i jest wzorem do naśladowania dla swoich uczniów.

 

Od jakiegoś czasu kobieta zauważa, że ciągle o czymś zapomina. Na początku bagatelizuje objawy i przekonuje samą siebie, iż jest to efekt stresu i przemęczenia. Jednak w pewnym momencie Alice zaczyna czuć, że dzieje się z nią coś niedobrego. Z dnia na dzień jej życie zostaje wywrócone do góry nogami. Zostaje u niej zdiagnozowana choroba Alzhaimera we wczesnym stadium. Niestety, jest to choroba nieuleczalna. Alice ciężko jest przyswoić fakt, iż dopadła ją choroba, dla której średnia wieku wynosi 70 lat. 

 

Czytelnik ma możliwość wraz z główną bohaterką „przechodzić" przez kolejne etapy choroby. Od zapominania błahych rzeczy do całkowitej utraty świadomości. Niezwykle bolesne było czytanie o tym jak Alzhaimer odbiera Alice jej osobowość i ważne elementy życia kawałek po kawałku. Kobieta zdaje sobie sprawę, iż, w stosunkowo krótkim czasie, straci swoją tożsamość. Zapomni kim są jej najbliżsi, gdzie mieszka, a także kim jest ona sama – co lubi, jakie są jej charakterystyczne cechy. Autorka przyłożyła dużą wagę do dokładnego opisania postępu choroby, ale także determinacji i walki głównej bohaterki o to, aby jak najdłużej pozostać sobą. Ustawianie przypomnień w telefonie, pisanie listów, oklejanie domu kartkami, to tylko niektóre ze sposobów spowolnienia postępowania choroby przez Alice.

 

Kolejnym poruszającym aspektem książki jest ukazanie walki rodziny głównej bohaterki o nią samą. Jej mąż na początku podchodzi do diagnozy dość sceptycznie, jednak, gdy zostaje ona potwierdzona stara się wspierać żonę. W niektórych momentach książki miałam wrażenie, iż mąż Alice zachowuje się samolubnie, lecz nie wyobrażam sobie, co musi czuć osoba, która każdego dnia patrzy jak jej druga połówka „znika". Jest to jedna z tych książek, gdzie nie podejmę się oceny zachowania bohaterów, gdyż nie wyobrażam sobie, jak ja zachowałabym się w tak skrajnej sytuacji. Niezwykle wzruszyło mnie podejście dzieci Alice, które mimo własnych problemów pomagały matce na wszelkie możliwe sposoby, a przede wszystkim okazywały jej miłość.

 

Książka „Motyl" pokazuje jak trudną chorobą jest Alzheimer. Nie pociesza także fakt, iż do dziś jest to choroba nieuleczalna. Autorka w bardzo emocjonalny sposób pokazała, iż choroba ta dotyka nie tylko osobę, u której została zdiagnozowana, ale także jej najbliższych. Każdy dzień wymaga od chorego oraz jego rodziny dużej dawki cierpliwości i wzajemnego zrozumienia. 

 

Cóż więcej dodać? Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Lisy Genovy, ale na pewno nie ostatnie. Uważam, że powieść tą powinien przeczytać każdy, gdyż pozwala w pewien sposób „oswoić" się z chorobą Alzheimera. Nie jest to książka łatwa, ale wnosi wiele wartości i pokazuje jak ważne jest korzystanie z życia oraz poszukiwanie nadziei nawet w najcięższych momentach. Ja z pewnością powrócę do niej jeszcze nie raz i je

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial