Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kochany Lwów

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kochany Lwów | Autor: Andrzej Szteliga

Wybierz opinię:

Doris

       Tęsknota i sentyment do Lwowa, tego sprzed wojny, jeszcze w polskich granicach, wybrzmiewa w literaturze nader często. Bo jakże tu nie tęsknić za domem dzieciństwa, gdzie zostawiło się tyle wspomnień, a do którego nie da się już powrócić.

 

„Przyszedłem dom zobaczyć,

Nie powiem nikomu,

Że byłem, nie znalazłem,

Nie ma domu w domu…” („Dom” Tadeusz Śliwiak)

 

       To bogata, merytoryczna biografia miasta, kreśląca jego historię od samego zarania, z uwzględnieniem jej polskich wątków. Autor wyraża też żal i dość często jest on w książce wyczuwalny, że od powojnia praktycznie aż do teraz, szczególnie zaś ostatnimi laty, władze Ukrainy nie były ani trochę zainteresowane, by owe ślady polskości zachować i pielęgnować.

 

       Robiąc przegląd najważniejszych i zarazem najpiękniejszych zabytków Lwowa, kościołów, towarzystw, pomników, parków i uczelni, autor uświadamia nam, jak duży wkład w wygląd i rangę tego miasta wnieśli Polacy, pokazuje jego wielokulturowość, która mogła rozwijać się dzięki atmosferze tolerancji i przyjaznej swobody. Ukraińcy, Ormianie, Żydzi, Polacy, każdy znalazł tu swój dom.

 

       Oddzielny rozdział traktuje o obronie Lwowa w latach 1918-1920. To niezwykle ważna cezura w dziejach miasta. To wtedy powstała legenda Orląt Lwowskich, sławiąca patriotyzm i dzielność polskiej młodzieży. Po prostu muszę zacytować tutaj słowa Jurija Andruchowycza, gdyż nic lepiej niż one nie opisze tego fenomenu:

 

„W ulicznych walkach 1918 r. we Lwowie Polacy wygrali z Ukraińcami przede wszystkim dlatego, że było to ich miasto (…). I to nie w jakimś abstrakcyjno-historycznym wymiarze, ale właśnie wymiarze konkretnym, osobistym – to były ich bramy, podwórza, zaułki, to oni znali je na pamięć, choćby dlatego, że właśnie tam umawiali się na randki ze swoimi pannami.”

 

       Lwów 20-lecia międzywojennego jest chyba najbardziej nam znany, z literatury zarówno wspomnieniowej, jak i pięknej, ze zdjęć i filmów. Dla nas to wyobrażenie raju kulturalnego, mekki artystów, teatrów, kin i rewii, ale także towarzyskiego tygla, kiedy to na porządku dziennym były i spotkania w kawiarniach, i na spacerach, jak też rauty i bale kostiumowe. To miasto tętniące życiem, kolorowe, rozśpiewane i rozbrzmiewające wieloma językami.

 

       Wszystko to zniszczyła wojna, ci, którzy spadli na miasto niczym zły sen: Rosjanie, Niemcy, a także ukraińscy nacjonaliści, którzy się wówczas bardzo uaktywnili. Ten smutny, tragiczny dla Lwowa czas także został tutaj dość wyczerpująco omówiony. Tekst okraszono licznymi ilustracjami, zdjęciami, mapami, przywołano statystyki, fragmenty utworów wierszem i prozą, które te wszystkie wydarzenia komentują. Wiadomo, z racji rodowodu autora jest to lektura obarczona osobistymi resentymentami, nostalgią i tęsknotą. Jednak autor stara się o jak największy obiektywizm opisu, przytacza wypowiedzi innych i wspiera się statystykami oraz naukowymi opracowaniami. Stąd duża wartość merytoryczna książki, zawierającej spory zasób informacji mogących wzbogacić naszą niepełną wiedzę.

 

       Powojenne, bolesne wysiedlenia to nadal trudny, nieprzerobiony temat. Pośród wysiedleńców znaleźli się również Polacy ze Lwowa i okolic. Była to duża grupa ludzi, którzy swoje życie, którzy swoje życie musieli zbudować od nowa w Polsce.

 

       Kochany Lwów to książka ważna. Powinna zostać napisana. Stanowi połączenie osobistej historii z dziejami miasta, małej historii z wielką historią, pokazuje jak maleńkim pionkiem na szachownicy dziejów jest pojedynczy człowiek, mający ograniczony wpływ na to, w którą stronę rzuci go los i jak będzie wyglądało jego dalsze życie.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial