Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pamięć Dla Heleny

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamięć Dla Heleny | Autor: Ewa Formella

Wybierz opinię:

Pani M.

  To była jedna z tych książek, które czytałam, czując, jak żal ściska mi gardło. Nie potrafiłam na spokojnie podejść do tego, co się w niej działo. Czułam narastającą wściekłość, która mieszała się z bezsilnością, gdy widziałam, jaki los zgotowano niektórym bohaterom, jak chora ideologia niszczyła niewinnym ludziom życie. To był emocjonalny walec, po którym nie umiałam się dość długo podnieść, ale nie żałuję, że wybrałam się w tę literacką podróż, chociaż wiele razy za jej sprawą musiałam wyjść poza swoją czytelniczą strefę komfortu. O czym jest „Pamięć dla Heleny”?

 

Rok 1941. Helena miała niecałe 16 lat, gdy wraz z dwójką przyrodniego rodzeństwa została zabrana z rodzinnego domu. Dzieci miały pojechać na badania, przynajmniej tak brzmiała oficjalna wersja. Dzieci trafiły jednak do ośrodka Lebensborn mieszczącego się na terenie zachodniej Polski. Młodsze dzieci trafiają do niemieckich rodzin. Helena zaś zostaje pomocą kucharki. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej życie niebawem diametralnie się zmieni. Pewien wysoki rangą niemiecki oficer dochodzi do wniosku, że Helena zostanie matką jego dzieci, ponieważ jego żona nie może ich mieć, a ich pragnie. Dziewczyna zakochuje się w młodym Niemcu, kierowcy oficera. Viktor postanawia jej pomóc, jednak ich drogi rozchodzą się.

 

Akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Widzimy, co działo się w przeszłości, ale także towarzyszymy bohaterom w teraźniejszości. Zdecydowanie większy ładunek emocjonalny miała dla mnie przeszłość. Patrzenie na to, co działo się w ośrodku Lebensborn, było dla mnie bardzo trudne. W głowie nie mieściło mi się to, że taki niemiecki oficer mógł sobie wybrać dziewczynę, zapłodnić ją, a potem zabrać sobie dziecko na wychowanie. Kiedy czytałam o tym, jak nadawano dzieciom imiona, miałam wrażenie, że czytam o sekcie. To straszne, jak ideologia może człowiekowi zrobić wodę z mózgu. Zalewała mnie też krew, gdy czytałam, jak zabierano rodzicom dzieci o aryjskich rysach, by wychować je w Rzeszy. W ten sposób wiele z nich pozbawiono tożsamości.

 

Bardzo zżyłam się z bohaterami tej powieści. Zarówno Helena, jak i Viktor będą mieli w moim sercu specjalne miejsce. Z zapartym tchem czytałam o ich losach. Trudne chwile przeplatały się tu z iskierkami nadziei. Podziwiam siłę Heleny, sporo w życiu przeszła, ale udało jej się założyć rodzinę i żyć dalej, mimo wszystko.

 

Jedyna rzecz, przy której mogłabym trochę pokręcić nosem, to dialogi. Trudno było mi wyobrazić sobie prawdziwych ludzi, którzy rozmawialiby tak jak bohaterowie tej książki. Największy problem miałam przy wypowiedziach Gabrysi, wnuczki Heleny.

 

Inspiracją do napisania tej powieści były prawdziwe wydarzenia. Wiele dzieci zostało zabranych swoim rodzicom. Zapomniały, kim były, jak wspomniałam wcześniej, odebrano im ich tożsamość, wychowywały się w kłamstwie. Kobiety o aryjskim wyglądzie przeznaczano do rodzenia dzieci ku chwale Rzeszy. Jest mi niedobrze, kiedy sobie o tym pomyślę. Wiedziałam wcześniej o tych ośrodkach i o wywożeniu dzieci za granicę, by wychować je na Niemców, a mimo to moje serce rozbiło się na miliony kawałków, gdy czytałam tę książkę.

 

Nie była to łatwa lektura. Sporo w niej bólu. Jednak cieszę się, że poznałam Helenę, jedną z najsilniejszych bohaterek literackich, jakie znam. Jeśli nie słyszeliście wcześniej o Lebensborn, polecam tę powieść. Może być dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań informacji na ten temat.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial