Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dior. Historia Kultowego Domu Mody

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dior. Historia Kultowego Domu Mody | Autor: Karen Homer

Wybierz opinię:

Inka

  Ta niepozorna, kieszonkowa książeczka ze skromną okładką, której główną ozdobą jest czarna winieta obejmująca tytuł, mieści całe sedno, kwintesencję stylu Diora. Szyk, elegancja, ukryte piękno błyszczące własnym światłem. Takie były i są projekty kultowego domu mody.

 

Wydawnictwo Arkady, idąc za autorką Karen Homer, po raz kolejny (po pozycjach Chanel, Louis Vuitton i Gucci) sięgnęło po tematykę high fashion. Udowadniając tym samym, że równie dobrze odnajduje się w klasyce malarstwa, jak i w sztuce użytkowej. Od strony graficznej publikacja prezentuje się na najwyższym poziomie. Twarda oprawa, mocne szycie, kredowy papier i wysokiej jakości zdjęcia. Aspekt naukowy nie odbiega od normy: merytoryczne, chronologiczne wpisy, indeks, a nawet skromny zbiór źródeł bibliograficznych – książek i witryn internetowych.

 

Ze względu na skromną objętość książki czytelnik nie znajdzie wyczerpującego ujęcia tematu, a jedynie skrótowe, choć istotne informacje o życiu prywatnym Christiana Diora, jego ambicjach, planach, osiągnięciach. O charakterystycznych znakach stworzonego przez niego New Looku. Nawiązaniach i kontynuatorach linii programowej domu mody traktowanego nie tylko jako zjawisko artystyczne, ale i dochodowe przedsięwzięcie biznesowe ulokowane na mocno konkurencyjnym rynku.

 

Karen Homer, w zaledwie kilku rozdziałach, przedstawiła sylwetkę Diora (dziecka francuskiego producenta nawozów urodzonego w 1905 roku i zmarłego w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, prawdopodobnie w wyniku zawału serca), botaniczne zainteresowania ilustratora i projektanta oraz wojskową przeszłość. Nie pomija kontrowersyjnej działalności podczas II wojny światowej i współpracy (na wzór innych domów mody, dajmy na to – Niny Ricci) z niemieckimi oficerami pragnącymi spełnić życzenia swoich towarzyszek.

 

Równie burzliwe było wkroczenie marki Diora na francuski rynek mody. Przyzwyczajone do wojennej i powojennej oszczędności społeczeństwo długo nie mogło zaakceptować wizji mody w wersji New Look: z bufiastymi, rozkloszowanymi, długimi spódnicami podkreślającymi talię, dopasowanymi żakietami eksponującymi ramiona. Charakterystyczne dla Diora i jego kontynuatorów, silnych indywidualności: Yves Saint Laurenta, Johna Galliano, Marii Grazii Chiuri jest także niezmienne, ponadczasowe umiłowanie motywów kwiatowych. Ich niepowtarzalny styl z unoszącym się duchem ojca założyciela skumulowany został w niniejszym mini albumie opatrzonym przepięknymi zdjęciami archiwalnymi. Fotografie te przedstawiają mistrza w zaciszu pracowni krawieckiej, wśród modelek na pokazach mody. Są też ilustracje samych modeli projektów, fragmenty kampanii reklamowych i wizerunki zaangażowanych w nie gwiazd srebrnego ekranu. Bo chociaż Dior chciał ubierać każdą kobietę: „Moje marzenie? Sprawić, by kobiety były szczęśliwsze i piękniejsze” – mawiał, jego stroje stanowiły wyznacznik klasy i luksusu zarezerwowanego dla wybranych. Elity świata artystycznego, arystokratycznego, politycznego. Obecnie te inklinacje zmieniają się w kierunku uniwersalistycznego, każualowego stylu ulicznego.

 

Posługując się prostym, obrazowym językiem autorka tekstu wprowadza czytelnika w świat profesjonalnej terminologii, przywołuje palety barw, próbki materiałów, technologiczne aspekty projektów, niuanse poszczególnych linii modeli.

 

Dior, jako twórczy, wszechstronny artysta, hołdował nie tylko modzie francuskiej (szczególnie stylowi Marii Antoniny nadając mu współczesny look), ale i „romansował” z rynkiem brytyjskim oraz amerykańskim. Z pierwszym – za sprawą swoich muz, ale i ambasadorek: księżniczki Małgorzaty, siostry królowej Elżbiety II oraz księżnej Diany, synowej tejże panującej. Z drugim – dzięki licznym powiązaniom z przemysłem filmowym Hollywood. Do stałych klientek Diora należały Marlena Dietrich, Sophia Loren, Grace Kelly, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor. A ze współczesnych: Nicole Kidman, Jennifer Lawrence, Marion Cottilard.

 

Ale Dior nie samą modą stoi. Biznes rozciąga się na wszelkiego typu dodatki: buty, asymetryczne kapelusze, biżuterię, torebki, rękawiczki. Równie wiele emocji wzbudzają kosmetyki wykonane ze składników pochodzenia naturalnego i perfumy o słodkiej, kwiatowej nucie, które reklamę zawdzięczają kampaniom z udziałem Natalie Portman i Charlize Theron. A o ich transgranicznym charakterze świadczy przykładowo wykorzystanie symbolicznego znaczenia zapachu w powieści Haruki Murakamiego Kronika ptaka nakręcacza. Wpływ Diora na współczesną sztukę i społeczeństwo jest nie do przecenienia.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial